Radio Opole » Kraj i świat
2023-01-26, 22:10 Autor: PAP

MF: budżet na 2023 rok czeka już tylko na podpis prezydenta (komunikat)

- Ministerstwo Finansów informuje:


Sejm przyjął ostatecznie ustawę budżetową na 2023 r. To bezpieczny i odpowiedzialny budżet na niepewne czasy.


Zapewnia wsparcie osobom dotkniętym skutkami wojny w Ukrainie i kryzysu energetycznego.


Dochody budżetu państwa wyniosą 604,5 mld zł, wydatki - 672,5 mld zł, a deficyt nie więcej niż 68 mld zł.


"Pracując nad przyjętą przez Sejm ustawą budżetową musieliśmy stawić czoła niespotykanej w ostatnich lata zmienności sytuacji geopolitycznej, turbulencjom na rynkach surowcowych i gospodarce dotkniętej przez te zewnętrzne kryzysy. Mam tu na myśli wybuch wojny w Ukrainie, kryzys energetyczny czy sytuację makroekonomiczną na świecie. Każde z tych występujących zjawisk wpływa bowiem na stronę dochodową i wydatkową budżetu, jak i wysokość deficytu. Konstruując budżet odpowiedzieliśmy na najważniejsze wyzwania, jakimi są m.in. zapewnienie kontynuacji ambitnych programów społecznych, wzrost wydatków na obronność do 3 proc. PKB, waloryzacja rent i emerytur z minimalną gwarantowaną podwyżką o 250 zł oraz tzw. 13. emerytura. Realizacja tych działań nie byłaby możliwa bez efektywnych działań uszczelniających system podatkowy oraz – wynikających z rozwoju w ostatnich latach polskiej gospodarki – rosnących wpływów z podatków. Naszą odpowiedzialność budżetową udało się połączyć z odpowiedzialnością za bezpieczeństwo kraju i bezpieczeństwo polskich rodzin. Ustawa przyjęta przez Sejm to najlepszy możliwy budżet na trudne czasy" – powiedziała minister finansów Magdalena Rzeczkowska.


W ustawie przyjęto:


- prognozę dochodów budżetu państwa w kwocie 604,5 mld zł


- limit wydatków budżetu państwa na poziomie 672,5 mld zł,


- deficyt budżetu państwa w wysokości nie większej niż 68 mld zł,


- deficyt sektora finansów publicznych (według metodologii UE) na poziomie 4,5 proc. PKB,


- dług sektora instytucji rządowych i samorządowych (definicja UE) na poziomie 53,3 proc. PKB.


Podstawowe uwarunkowania makroekonomiczne:


- wzrost PKB w ujęciu realnym o 1,7 proc.,


- inflacja w ujęciu średniorocznym wynosząca 9,8 proc.,


- wzrost przeciętnego rocznego funduszu wynagrodzeń w państwowej sferze budżetowej o 7,8 proc.,


W zakresie budżetu środków europejskich ustawa budżetowa na 2023 rok zakłada:


- dochody budżetu środków europejskich: 107 mld zł,


- wydatki budżetu środków europejskich: 123,2 mld zł,


- deficyt budżetu środków europejskich w wysokości nie większej niż 16,2 mld zł.


Dochody


Na prognozowany wzrost dochodów budżetu państwa w 2023 r. będzie miała sytuacja makroekonomiczna.


W porównaniu do 2022 r. makroekonomiczne warunki gromadzenia dochodów podatkowych nie będą aż tak dobre jak w roku obecnym ale dalej, zarówno w ujęciu realnym jak i nominalnym, będziemy mieli do czynienia ze wzrostem bazy podatkowej.


Drugim istotnym czynnikiem jest przyjęte założenie o ważnej zmianie w działaniach mających na celu ograniczenie negatywnych konsekwencji wysokiej inflacji, szczególnie w zakresie energii i gazu. Zamiast obniżonej stawki podatku VAT zaczną bowiem obowiązywać inne pozapodatkowe rozwiązania.


Wydatki


Ustawa budżetowa na rok 2023 została przygotowana z zastosowaniem stabilizującej reguły wydatkowej z uwzględnieniem nieprzekraczalnego limitu wydatków oraz zabezpieczeniem skutków finansowych niezbędnych do kontynuacji dotychczasowych priorytetowych działań rządu.


W ustawie budżetowej na 2023 r. zapewniamy m.in.:


- zwiększenie środków na służbę zdrowia ponad 6 proc. PKB,


- środki na kluczowe programy społeczne takie jak 500+, „Dobry Start” czy Rodzinny Kapitał Opiekuńczy,


- waloryzację świadczeń emerytalno-rentowych od 1 marca 2023 r. wskaźnikiem waloryzacji na poziomie 113,8 proc. z minimalną gwarantowaną podwyżką o 250 zł oraz tzw. 13. emeryturę,


- 3 proc. PKB na obronność,


- zwiększenie wynagrodzeń pracowników państwowej sfery budżetowej oraz nauczycieli od 1 stycznia 2023 r.,


- środki na realizację zadań inwestycyjnych m.in. w obszarze zdrowia, transportu lądowego czy kultury i ochrony dziedzictwa narodowego,


- zwiększenie wydatków w obszarze szkolnictwa wyższego i nauki,


- zwiększenie wydatków na rolnictwo.


UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe. (PAP)


kom/ mick/


Kraj i świat

2023-03-22, godz. 19:30 Synoptyk IMGW: noc już bez mrozu, w czwartek na południu nawet do 19 st. C W nocy ze środy na czwartek już nie spodziewamy się mrozów - powiedział PAP synoptyk IMGW Michał Ogrodnik. Natomiast czwartek najcieplejszy będzie na południu… » więcej 2023-03-22, godz. 19:30 Śląskie/ Marszałek województwa domaga się posiedzenia rady dialogu ws. inwestycji kolejowej CPK Marszałek woj. śląskiego Jakub Chełstowski wysłał w środę do wojewody śląskiego Jarosława Wieczorka pismo ws. pilnego zwołania posiedzenia Wojewódzkiej… » więcej 2023-03-22, godz. 19:20 Gdańsk/ Zmarł Andrzej Zarębski W środę w wieku 65 lat zmarł Andrzej Zarębski - był m.in. działaczem opozycji demokratycznej czasów PRL, współzałożycielem Niezależnego Zrzeszenia… » więcej 2023-03-22, godz. 19:20 Książę William z wizytą w Polsce; w Rzeszowie spotkał się z szefem MON oraz polskimi i brytyjskimi żołnierzami… W środę w 3. Podkarpackiej Brygadzie Obrony Terytorialnej w Rzeszowie wizytę złożył Książę William, w spotkaniu z polskimi i brytyjskimi żołnierzami… » więcej 2023-03-22, godz. 19:20 Niemcy/ Co najmniej pół miliarda euro strat z powodu nadużyć podczas pandemii koronawirusa Za pomocą fałszywych rachunków dotyczących testów na koronawirusa i pomocy finansowej w okresie pandemii oszuści otrzymali nielegalnie wsparcie, którego… » więcej 2023-03-22, godz. 19:20 Lekkoatletyczne HMŚ - światowy czempionat w 2026 roku odbędzie się w Toruniu (krótka) Lekkoatletyczne Halowe Mistrzostwa Świata w 2026 roku odbędą się w Toruniu - podała w środę World Athletics. Formalnym gospodarzem imprezy będzie cały… » więcej 2023-03-22, godz. 19:20 M: Przydacz: Chiny mogą odegrać pozytywną rolę w stabilizowaniu sytuacji geopolitycznej Chiny mogą odegrać pozytywną rolę w stabilizowaniu sytuacji geopolitycznej; mają możliwość oddziaływania na Putina, by zaprzestał inwazji na Ukrainę… » więcej 2023-03-22, godz. 19:10 Łotwa/ Dyrektor ośrodka eksperckiego NATO: Rosja nie ma sił by wciągnąć kraje bałtyckie do swojej strefy wpływ… Rosja chciałaby wciągnąć kraje bałtyckie do swojej strefy wpływów, ale obecnie nie ma sił na realizację swych celów strategicznych w tych państwach… » więcej 2023-03-22, godz. 19:00 MŚ w hokeju - dwie drużyny awansują do elity Dwie drużyny awansują do hokejowej elity z mistrzostw świata Dywizji 1A, które na przełomie kwietnia i maja zostaną rozegrane w Nottingham z udziałem Polaków… » więcej 2023-03-22, godz. 19:00 Rubens, Podsiadło, sanah i Mrozu z największą liczbą nominacji do tegorocznych Fryderyków Akademia Fonograficzna ogłosiła nominowanych do nagrody Fryderyk 2023 w dwudziestu sześciu kategoriach muzyki rozrywkowej i jazzowej. Najwięcej, bo aż siedem… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »