Radio Opole » Kraj i świat
2023-01-26, 22:10 Autor: PAP

"Times of Malta": 250 lat walki z rosyjskim despotyzmem

Od ponad 250 lat Europa Centralna zmaga się z tym samym. 160 lat temu wybuchło powstanie, w którym Polacy, Ukraińcy, Litwini i Białorusini wystąpili przeciw despotyzmowi rosyjskiego cara - napisał na łamach maltańskiego Dziennik "Times of Malta" w ramach cyklu Opowiadamy Polskę Światu Eryk Mistewicz, Prezes Instytutu Nowych Mediów.

"Mieszkam w Warszawie, stolicy Polski, w linii prostej 150 km od granicznego Brześcia na Białorusi, która dziś jest pod butem Putina" - pisze autor.


"Od 250 lat Rosjanie trasę Brześć–Warszawa pokonują co kilkadziesiąt lat, idąc na Warszawę z karną, imperialną ekspedycją, za każdym razem chcąc raz na zawsze zniszczyć Polskę, wybić Polaków. Scenariusz jest bowiem wciąż ten sam: w jedną stronę jadą wozami konnymi, w XX w. już czołgami, zwanymi na Wschodzie tankami; palą, zabijają, gwałcą; mordują inteligencję polską, pozostałych wywożą na Syberię, do więzień, do dołów z wapnem w Katyniu, Starobielsku, Ostaszkowie, wywożą dzieci, maszyny i wszystko, co uda im się zabrać" - przypomina Mistewicz.


"Te 150 km dzielących Warszawę od granicy z putinowską Białorusią sprawia, że w powietrzu wciąż wibruje pytanie podobne do tego, które było doświadczeniem moich prapradziadków, pradziadków i dziadków: bić się i budować opór przeciwko imperializmowi czy poddać się, oddać swoją ziemię, zgodzić się na morderstwa, gwałty, wejść w jakąś formę kolaboracji, ot, choćby robić dobry biznes +business as usual+ w zamian za jakiś rodzaj doporozumienia z elementami upodlenia (jak działo się w latach 1945–1989, gdy Polska w ramach bloku sowieckiego musiała wysyłać swoje bogactwa do sowieckiej Rosji). Buntować się i podnosić głowę, bronić się, wszczynać powstania czy poddać się?" - zastanawia się autor.


"Dlatego dziś trzymamy się razem, dlatego pomagamy jak tylko możemy Ukraińcom (zostali przyjęci w polskich domach, bez konieczności budowania obozów dla uchodźców, państwo polskie niejako automatycznie nadało im te same prawa, jakie mają Polki i Polacy w dostępie do pomocy społecznej, edukacji, służby zdrowia etc), dlatego pomagamy Ukrainie przekazując własną broń i wymuszając na innych państwach wsparcie wojskowe. Szukamy w NATO i w Europie odpowiedzialnych, poważnych sojuszy na rzecz wspólnoty tworzonej dziś przez kraje dawnej Rzeczpospolitej a dającej dziś, jak co kilkadziesiąt lat od 250 lat, po raz kolejny odpór imperialnej despotycznej Rosji.


Dziś pomoc dla zaatakowanej Ukrainy jest obowiązkiem całego cywilizowanego świata" - pisze Mistewicz.


Artykuły historyków, intelektualistów, liderów opinii publikowane są w światowych mediach w ramach najnowszej edycji projektu "Opowiadamy Polskę światu". Najnowsza odsłona tego projektu realizowana jest przez Instytut Nowych Mediów przy wsparciu Instytutu Pamięci Narodowej, Polskiej Fundacji Narodowej, Ministerstwa Spraw Zagranicznych i Polskiej Agencji Prasowej. Wszystkie teksty projektu opublikowane są na portalu www.WszystkoCoNajwazniejsze.pl. (PAP)


tif/ tere/


Kraj i świat

2023-03-22, godz. 19:30 Synoptyk IMGW: noc już bez mrozu, w czwartek na południu nawet do 19 st. C W nocy ze środy na czwartek już nie spodziewamy się mrozów - powiedział PAP synoptyk IMGW Michał Ogrodnik. Natomiast czwartek najcieplejszy będzie na południu… » więcej 2023-03-22, godz. 19:30 Śląskie/ Marszałek województwa domaga się posiedzenia rady dialogu ws. inwestycji kolejowej CPK Marszałek woj. śląskiego Jakub Chełstowski wysłał w środę do wojewody śląskiego Jarosława Wieczorka pismo ws. pilnego zwołania posiedzenia Wojewódzkiej… » więcej 2023-03-22, godz. 19:20 Gdańsk/ Zmarł Andrzej Zarębski W środę w wieku 65 lat zmarł Andrzej Zarębski - był m.in. działaczem opozycji demokratycznej czasów PRL, współzałożycielem Niezależnego Zrzeszenia… » więcej 2023-03-22, godz. 19:20 Książę William z wizytą w Polsce; w Rzeszowie spotkał się z szefem MON oraz polskimi i brytyjskimi żołnierzami… W środę w 3. Podkarpackiej Brygadzie Obrony Terytorialnej w Rzeszowie wizytę złożył Książę William, w spotkaniu z polskimi i brytyjskimi żołnierzami… » więcej 2023-03-22, godz. 19:20 Niemcy/ Co najmniej pół miliarda euro strat z powodu nadużyć podczas pandemii koronawirusa Za pomocą fałszywych rachunków dotyczących testów na koronawirusa i pomocy finansowej w okresie pandemii oszuści otrzymali nielegalnie wsparcie, którego… » więcej 2023-03-22, godz. 19:20 Lekkoatletyczne HMŚ - światowy czempionat w 2026 roku odbędzie się w Toruniu (krótka) Lekkoatletyczne Halowe Mistrzostwa Świata w 2026 roku odbędą się w Toruniu - podała w środę World Athletics. Formalnym gospodarzem imprezy będzie cały… » więcej 2023-03-22, godz. 19:20 M: Przydacz: Chiny mogą odegrać pozytywną rolę w stabilizowaniu sytuacji geopolitycznej Chiny mogą odegrać pozytywną rolę w stabilizowaniu sytuacji geopolitycznej; mają możliwość oddziaływania na Putina, by zaprzestał inwazji na Ukrainę… » więcej 2023-03-22, godz. 19:10 Łotwa/ Dyrektor ośrodka eksperckiego NATO: Rosja nie ma sił by wciągnąć kraje bałtyckie do swojej strefy wpływ… Rosja chciałaby wciągnąć kraje bałtyckie do swojej strefy wpływów, ale obecnie nie ma sił na realizację swych celów strategicznych w tych państwach… » więcej 2023-03-22, godz. 19:00 MŚ w hokeju - dwie drużyny awansują do elity Dwie drużyny awansują do hokejowej elity z mistrzostw świata Dywizji 1A, które na przełomie kwietnia i maja zostaną rozegrane w Nottingham z udziałem Polaków… » więcej 2023-03-22, godz. 19:00 Rubens, Podsiadło, sanah i Mrozu z największą liczbą nominacji do tegorocznych Fryderyków Akademia Fonograficzna ogłosiła nominowanych do nagrody Fryderyk 2023 w dwudziestu sześciu kategoriach muzyki rozrywkowej i jazzowej. Najwięcej, bo aż siedem… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »