Radio Opole » Kraj i świat
2023-01-26, 22:00 Autor: PAP

Wielkopolskie/ Podpisano list intencyjny ws. badań dotyczących rekultywacji terenów pokopalnianych

List intencyjny ws. współpracy przy prowadzeniu badań i analiz dotyczących poprawy stanu środowiska we wschodniej części Wielkopolski podpisały w czwartek Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu (UPP), firma ZE PAK SA oraz Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie.

Porozumienie ma zaowocować nawiązaniem współpracy, szczególnie w obszarze oceny lokalizacji elektrowni jądrowej, odbudowy zasobów wodnych wschodniej Wielkopolski, a także prowadzonej rewitalizacji terenów górniczych i przemysłowych.


Rektor UPP prof. dr hab. Krzysztof Szoszkiewicz zaznaczył, że naukowcy poznańskiej uczelni od wielu lat prowadzą badania przyrodnicze we wschodniej części Wielkopolski. „Mamy do tego kompetentne kadry. Mamy odpowiednią infrastrukturę badawczą i prowadzimy nowoczesne, innowacyjne badania” – zaznaczył.


Rektor wyraził przekonanie, że współpraca ZE PAK, UPP i Wód Polskich przyczyni się do rozwoju nowoczesnej energetyki, a tym samym wzrostu stabilności energetycznej naszego kraju. „Jestem przekonany, że dzięki współpracy z naszą uczelnią, ten rozwój nastąpi w harmonii z przyrodą i również przyczyni się do poprawy stosunków wodnych w Wielkopolsce” – powiedział.


Prezes ZE PAK Piotr Woźny wskazał, że za dwa lata jego firma przestanie wytwarzać energię elektryczną z węgla brunatnego.


„Zostawiamy po sobie przyrodę, której używaliśmy niezwykle intensywnie przez tych 60 lat eksploatacji węgla brunatnego w Wielkopolsce. Trzeba po sobie posprzątać. Ale nie tylko posprzątać. To też miejsce i teren, które trzeba wykorzystać do tego, żeby dalej produkować energię, tym razem bezemisyjną” – powiedział.


Woźny przypomniał przy tym o planach spółki dotyczących inwestycji w energetykę odnawialną i chęć zbudowania w Pątnowie elektrowni atomowej. Podkreślił, że PGW Wody Polskie to „naturalny partner” do koniecznego odbudowania stosunków wodnych we wschodniej Wielkopolsce. „Żeby wykorzystać to, że przez lata eksploatując węgiel brunatny zostawiamy po sobie, gigantyczne rezerwuary powierzchni, przestrzeni, do tego żeby wypełnić ją wodą, która będzie mogła być używana dla potrzeb rekreacyjnych, retencyjnych jak i też wspomagania rolników” – powiedział.


Pytany przez PAP ocenił, że firma będzie musiała wydać od 70 do 80 mln zł na zrekultywowanie terenów po kopalnianych wyrobiskach.


Prezes Wód Polskich Krzysztof Woś podkreślił, że na obszarze całej środkowej części kraju występują problemy z niedoborem wody. Przypomniał przy tym, że rocznie przez terytorium Polski przepływa około 62 mld m sześc. wody, z czego w zbiornikach retencjonujemy około 4 mld m sześc. wody.


„Po zakończeniu tych inwestycji, które są planowane i po wykonaniu wszystkich zadań renaturyzacyjnych dotyczących wykorzystania tych pokopalnianych wyrobisk, będziemy w stanie dodatkowo retencjonować około 800 mln do 1 mld m sześc. wody. To jest 20-25 proc. dotychczasowych zasobów dyspozycyjnych kraju” – podkreślił prezes Wód Polskich.


Woś zaznaczył, że do wyboru najbardziej efektywnych rozwiązań technicznych niezbędne są badania i analizy. „Tutaj bardzo liczymy na pomoc UPP, który ma w tym zakresie ogromne doświadczenia” – podkreślił.


Ocenił, że powierzchnia nowych zbiorników wodnych, które powstaną po rekultywacji wyrobisk, sięgnie 3,5 tys. ha.


"Bardzo ważnym elementem jest odpowiednie zbilansowanie tej wody, przyjrzenie się bardzo dokładnie temu, w jakim tempie jesteśmy w stanie napełniać te pokopalniane wyrobiska, tak aby zrobić to w najbardziej dogodny dla środowiska naturalnego sposób” - powiedział Woś.


Ocenił, że pełna rekultywacja terenów pokopalnianych we wschodniej Wielkopolsce potrwa do 2030-2032 roku i będzie kosztować od 200 do 250 mln zł. (PAP)


autor: Szymon Kiepel


szk/ mmu/


Kraj i świat

2023-03-22, godz. 17:00 Turcja/ Media: w 2022 roku w kraju odnotowano najwyższy wzrost cen żywności spośród państw OECD W 2022 roku wzrost cen żywności w Turcji był najwyższy spośród państw Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD) i wyniósł 71 proc. - poinformował… » więcej 2023-03-22, godz. 17:00 Katowice/ Wybrano wykonawcę robót budowlanych Centrum Edukacji Muzycznej „Dom Kilara” Katowicki samorząd wybrał wykonawcę robót budowlanych Centrum Edukacji Muzycznej „Dom Kilara”. Ośrodek, który powstanie w domu zmarłego w 2013 r. kompozytora… » więcej 2023-03-22, godz. 17:00 G.Schetyna: jednej partii będzie bardzo ciężko wygrać z PiSem w wyborach Donald Tusk wierzy, że jedna lista wyborcza opozycji jest kluczem do zwycięstwa i ja go rozumiem, bo jednej partii będzie bardzo ciężko wygrać z PiSem w… » więcej 2023-03-22, godz. 16:50 Szef MSZ: w sprawie zadośćuczynienia od Niemiec pozostaniemy w kontakcie z władzami Izraela W sprawie zadośćuczynienia od Niemiec za krzywdy i szkody materialne wyrządzone wskutek II wojny światowej i okupacji, Polska będzie pozostawać w kontakcie… » więcej 2023-03-22, godz. 16:50 Hiszpania/ 200-letnia kula armatnia z czasów napoleońskich została zdetonowana przez hiszpańską policję Hiszpańska policja poinformowała w środę, że dokonała likwidacji groźnego materiału wybuchowego z epoki napoleońskiej. Archeolodzy w zeszłym tygodniu… » więcej 2023-03-22, godz. 16:50 Wiceszef MSZ: mamy przełomową umowę Polska-Izrael ws. wizyt młodzieży Mamy przełomową umowę Polska-Izrael ws. wizyt młodzieży; brak uzbrojonych agentów bez zgody Polski, młodzież z Izraela pozna miejsca ważne dla polskiej… » więcej 2023-03-22, godz. 16:40 Wielkopolskie/ Pijana 68-latka uderzyła w radiowóz Ponad 2 promile alkoholu miała w organizmie 68-letnia kierująca, która we wtorkowe przedpołudnie, na skrzyżowaniu w Śmiglu (pow. kościański, woj. wielkopolskie)… » więcej 2023-03-22, godz. 16:40 Amerykańska Gildia Scenarzystów dopuszcza korzystanie z ChatGPT przy pisaniu scenariuszy Wzbudzający coraz większe zainteresowanie ChatGPT to jeden z głównych tematów rozmów internautów na całym świecie. Nieograniczonych możliwości tego… » więcej 2023-03-22, godz. 16:40 UE/ Europosłowie PiS przeciwko zmianom traktatowym dotyczącym polityki zagranicznej i bezpieczeństwa Podczas wspólnego posiedzenia Komisji Spraw Konstytucyjnych (AFCO) i Komisji Spraw Zagranicznych (AFET) Parlamentu Europejskiego w środę eurodeputowani debatowali… » więcej 2023-03-22, godz. 16:40 Ukraina/ Władze: Rosjanie nasilili ostrzały Awdijiwki, używają wszelkich rodzajów artylerii Wojska rosyjskie nadal próbują okrążyć Awdijiwkę, miasto w obwodzie donieckim na wschodzie Ukrainy, i nasilają ostrzały, używając do ataków lotnictwa… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »