Radio Opole » Kraj i świat
2023-01-26, 18:40 Autor: PAP

Hiszpania/ Minister obrony Robles: naprawimy wszystkie czołgi Leopard, które wyślemy Ukrainie

Czołgi Leopard typu 2A4, które Hiszpania wyśle Ukrainie, już wkrótce zostaną naprawiane - poinformowała w czwartek minister obrony Margarita Robles w rozmowie z TVE.

„Czołgi długi czas nie były używane i stoją w bazie. Wyselekcjonujemy te, które po naprawie będzie można uruchomić i przekażemy je Ukrainie” - powiedziała hiszpańska minister, dodając, że kierowane przez nią ministerstwo już skontaktowało się z firmami z sektora wojskowego, które podejmą się przeglądu i naprawy czołgów.


Czołgi Leopard 2A4 zostały zakupione od Niemiec w latach 90. już jako używane.


Najstarsze Leopardy służące w hiszpańskiej armii od ponad dziesięciu lat znajdują się w bazie wojskowej w Casetas koło Saragossy. Minister obrony nie powiedziała, ile z nich Hiszpania przekaże Ukrainie.


"Proces dostawy może potrwać kilka miesięcy" - powiedziała Robles, dodając, że otrzymała w środę petycję od ministra obrony Ukrainy Ołeksija Reznikowa w sprawie szkolenia czołgistów w Hiszpanii. "Kursy szkoleniowe zabiorą od 2 do 2,5 miesięcy. Nie chodzi tylko o przekazanie czołgów - powiedziała Robles. - Trzeba także przeszkolić personel, aby wiedział, jak się z nimi obchodzić, co nie jest łatwe” - wyjaśniła.


Hiszpania posiada 108 czołgów A24, przy czym połowa z nich potrzebna jest na granicy z Marokiem. Około 50 czołgów nie jest w użyciu od 2012 r. W 2016 r. Czechy po przeglądzie odrzuciły możliwość ich zakupu. Ministerstwo obrony wcześniej odrzuciło pomysł przekazania tych czołgów Ukrainie, wskazując, że naprawa „nie jest opłacalna”.


Jednak „nawet te czołgi, które nie są w stanie otworzyć ognia, mogłyby być używane jako pojazdy ratownicze - uważają eksperci, na których powołał się „El Pais”. - W takim celu były przechowywane w Saragossie - jako dźwigi do odzyskiwania samochodów, które ugrzęzły na mieliźnie. Ukraina będzie potrzebowała także tego typu czołgów - ocenili eksperci.


Hiszpański premier Pedro Sanchez w sierpniu ub. roku jako jeden z pierwszych obiecał Ukrainie dostarczenie ponad 50 czołgów Leopard. Jednak wkrótce minister obrony Margarita Robles poinformowała, że czołgi nie mogą zostać wysłane, gdyż „znajdują się w opłakanym stanie”.


Z Saragossy Grażyna Opińska (PAP)


opi/ tebe/


Kraj i świat

2023-03-23, godz. 09:40 Warszawa/ ZDM: jeżeli miasto wprowadzi płatne parkowanie w weekend będzie miało dodatkowo 20 mln zł przychodu ZDM wyliczył, że roczny przychód po wprowadzeniu w śródmieściu płatnego parkowania w weekendy wyniósłby rocznie 20 mln zł. Ocenił ponadto, że wprowadzenie… » więcej 2023-03-23, godz. 09:40 Reuters: Erdogan walczy o przywrócenie wiarygodności ekonomicznej Turcji przed majowymi wyborami Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan walczy o przywrócenie wiarygodności ekonomicznej kraju przed majowymi wyborami. Jego najnowsze wysiłki zaprzepaściła… » więcej 2023-03-23, godz. 09:40 Wiceszef MSZ: jestem przekonany, że w tym roku będziemy mieli ambasadora w Izraelu Umową o współpracy w zakresie organizacji izraelskich wizyt edukacyjnych w Polsce 'przywróciliśmy normalność' - ocenił w czwartek wiceszef MSZ Paweł Jabłoński… » więcej 2023-03-23, godz. 09:40 Gawkowski o wspólnej liście opozycji: za mało jest rzetelnej debaty wewnątrz, zamiast na zewnątrz Lepiej byłoby, gdyby wszyscy liderzy opozycji spotkali się i porozmawiali o wspólnej liście, a nie 'szantażowali się sondażami'. Za mało jest w tej sprawie… » więcej 2023-03-23, godz. 09:40 Moduły fotowoltaiczne Astronergy firmy Astronergy o łącznej mocy 454MW będą częścią dużego brazylijskiego projektu… - Moduły TOPCon firmy Astronergy zaskakują pod każdym względem. » więcej 2023-03-23, godz. 09:30 MSZ: Oświadczenie w związku z zawarciem przez Polskę i Izrael umowy dotyczącej przyjazdów młodzieży (komunikat) Ministerstwo Spraw Zagranicznych informuje: 22 marca 2023 r. podczas wizyty w Warszawie izraelskiego ministra spraw zagranicznych Elli Cohena, Polska i Izrael… » więcej 2023-03-23, godz. 09:30 Izrael/ "Jerusalem Post": zgoda Polski na powrót jej ambasadora do Izraela to zakończenie sporu dyplomatycznego Zgoda Polski na powrót jej ambasadora do Izraela oznacza zakończenie sporu dyplomatycznego - ocenił dziennik 'Jerusalem Post' po opublikowaniu przez ministra… » więcej 2023-03-23, godz. 09:20 Liga NHL - 60 goli McDavida Hokeista Edmonton Oilers Connor McDavid zdobył dwie bramki, w tym jedną w dogrywce, w wygranym 4:3 spotkaniu z Arizona Coyotes w północnoamerykańskiej lidze… » więcej 2023-03-23, godz. 09:20 Łódź/ Mieszkańcy protestują przeciwko wycince lasu na Lublinku pod budowę hal i magazynów Mieszkańcy łódzkiego osiedla w pobliżu lotniska Lublinek sprzeciwiają się budowie hal przemysłowych i magazynów, które mają stanąć w miejscu obecnego… » więcej 2023-03-23, godz. 09:20 Żaryn: Marionetki Kremla, czyli propagandyści Putina Rosyjski aparat propagandowy jest kontrolowany przez służby specjalne, odpowiedzialne za walkę informacyjną oraz operacje hybrydowe mające na celu destabilizację… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »