Radio Opole » Kraj i świat
2023-01-26, 18:40 Autor: PAP

Australia/ Tysiące osób protestowały przeciwko celebrowaniu kolonizacji podczas święta państwowego

Dziesiątki tysięcy osób uczciły w czwartek narodowe święto Australii, uczestnicząc w całym kraju w protestach i domagając się rozrachunku z kolonialną historią Australii. Uznanie rdzennej ludności w konstytucji stało się nowym punktem zapalnym - zauważa czwartkowy "Guardian".

Obchodzone 26 stycznia święto państwowe Dzień Australii upamiętnia lądowanie pierwszej brytyjskiej floty skazańców w Sydney Cove w 1788 r., co było początkiem europejskiego osadnictwa i kolonizacji kontynentu australijskiego.


„Musimy przestać kłamać” – powiedziała w czwartek prof. Marcia Langton z ludów Yiman i Bidjara, argumentując, że święto narodowe Australii nie powinno upamiętniać kolonizacji.


„Możemy znaleźć inkluzywną datę i myślę, że możemy zacząć mówić prawdę o historii Australii i okazywać szacunek wszystkim, którzy przeżyli wojny graniczne”, czyli konflikty między rdzennymi Australijczykami (Aborygenami Australijskimi oraz mieszkańcami wysp w Cieśninie Torresa) a osadnikami podczas kolonizacji Australii - podkreśliła Langton.


Chociaż data 26 stycznia uznawana jest od XIX wieku, Dzień Australii jest świętem państwowym dopiero od 1994 r. i od tego czasu wywołuje coraz więcej podziałów wraz z poszerzającą się świadomością publiczną na temat systematycznych wywłaszczeń rdzennych mieszkańców Australii, ludobójczej przemocy, która charakteryzowała brytyjskie osadnictwo oraz dyskryminacji, z jaką borykają się rdzenni mieszkańcy.


W czwartek odbyły się wiece z okazji „Dnia Inwazji”, „Dnia Przetrwania” i „Dnia Suwerenności”, co "Guardian" określa jako znak, że organizatorzy wydarzeń 26 stycznia odchodzą od tradycyjnych fajerwerków, festynów i wymachiwania flagami w stronę naznaczonych przez ponurą refleksję protestów.


„235 lat i nigdzie się nie wybieramy. Chcieli nas wymazać, ale wciąż tu jesteśmy. Próbowali nas hodować, ale wciąż tu jesteśmy. Próbowali popełnić na nas ludobójstwo, ale wciąż jesteśmy tu” - mówiła na jednym z protestów Lynda-June Coe, kobieta z ludu Wiradjuri.


Coraz więcej Australijczyków popiera zmianę daty święta. Premier Anthony Albanese poinformował w czwartek, że jego rząd nie zaproponował przeniesienia Dnia Australii na inny dzień, ale sondaż Guardian Essential wykazał rosnące poparcie dla zmiany, obecnie na poziomie 26 proc. w porównaniu z 20 proc. - w 2022 r. i 15 proc. - w 2019 r.


Obrońcy Dnia Australii, tacy jak przywódca konserwatywnej opozycji Peter Dutton, twierdzą, że Australia powinna celebrować swoją wyjątkową mieszankę rdzennej, brytyjskiej i wielokulturowej historii.


„Nie powinniśmy się wstydzić tego, kim jesteśmy, powinniśmy być bardziej dumni z tego, kim jesteśmy. Nie musimy burzyć jednej części naszej historii, aby zbudować drugą” – zaznaczył Dutton.


Refleksja nad australijską historią i tożsamością narodową była w tym roku szczególnie znacząca, ponieważ w kraju rozpoczęła się debata nad referendum, które zapisałoby w konstytucji „Głos” rdzennej ludności w parlamencie.


Tzw. Głos to nowe ciało reprezentujące pierwsze ludy Australii, czyli Aborygenów i Wyspiarzy Cieśniny Torresa, mające doradzać parlamentowi i rządowi w sprawach dotyczących społecznego, duchowego i ekonomicznego dobrobytu rdzennych mieszkańców.


Parlament i rząd byłyby zobowiązane do konsultowania się z Głosem w sprawach, które w przeważającej mierze dotyczą ludności rdzennej, ale sam Głos - złożony z 24 rdzennych mieszkańców pochodzących z całego kraju – nie byłby organem stanowiącym prawo.


Joanna Baczała (PAP)


baj/ mal/


Kraj i świat

2023-03-23, godz. 09:40 Warszawa/ ZDM: jeżeli miasto wprowadzi płatne parkowanie w weekend będzie miało dodatkowo 20 mln zł przychodu ZDM wyliczył, że roczny przychód po wprowadzeniu w śródmieściu płatnego parkowania w weekendy wyniósłby rocznie 20 mln zł. Ocenił ponadto, że wprowadzenie… » więcej 2023-03-23, godz. 09:40 Reuters: Erdogan walczy o przywrócenie wiarygodności ekonomicznej Turcji przed majowymi wyborami Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan walczy o przywrócenie wiarygodności ekonomicznej kraju przed majowymi wyborami. Jego najnowsze wysiłki zaprzepaściła… » więcej 2023-03-23, godz. 09:40 Wiceszef MSZ: jestem przekonany, że w tym roku będziemy mieli ambasadora w Izraelu Umową o współpracy w zakresie organizacji izraelskich wizyt edukacyjnych w Polsce 'przywróciliśmy normalność' - ocenił w czwartek wiceszef MSZ Paweł Jabłoński… » więcej 2023-03-23, godz. 09:40 Gawkowski o wspólnej liście opozycji: za mało jest rzetelnej debaty wewnątrz, zamiast na zewnątrz Lepiej byłoby, gdyby wszyscy liderzy opozycji spotkali się i porozmawiali o wspólnej liście, a nie 'szantażowali się sondażami'. Za mało jest w tej sprawie… » więcej 2023-03-23, godz. 09:40 Moduły fotowoltaiczne Astronergy firmy Astronergy o łącznej mocy 454MW będą częścią dużego brazylijskiego projektu… - Moduły TOPCon firmy Astronergy zaskakują pod każdym względem. » więcej 2023-03-23, godz. 09:30 MSZ: Oświadczenie w związku z zawarciem przez Polskę i Izrael umowy dotyczącej przyjazdów młodzieży (komunikat) Ministerstwo Spraw Zagranicznych informuje: 22 marca 2023 r. podczas wizyty w Warszawie izraelskiego ministra spraw zagranicznych Elli Cohena, Polska i Izrael… » więcej 2023-03-23, godz. 09:30 Izrael/ "Jerusalem Post": zgoda Polski na powrót jej ambasadora do Izraela to zakończenie sporu dyplomatycznego Zgoda Polski na powrót jej ambasadora do Izraela oznacza zakończenie sporu dyplomatycznego - ocenił dziennik 'Jerusalem Post' po opublikowaniu przez ministra… » więcej 2023-03-23, godz. 09:20 Liga NHL - 60 goli McDavida Hokeista Edmonton Oilers Connor McDavid zdobył dwie bramki, w tym jedną w dogrywce, w wygranym 4:3 spotkaniu z Arizona Coyotes w północnoamerykańskiej lidze… » więcej 2023-03-23, godz. 09:20 Łódź/ Mieszkańcy protestują przeciwko wycince lasu na Lublinku pod budowę hal i magazynów Mieszkańcy łódzkiego osiedla w pobliżu lotniska Lublinek sprzeciwiają się budowie hal przemysłowych i magazynów, które mają stanąć w miejscu obecnego… » więcej 2023-03-23, godz. 09:20 Żaryn: Marionetki Kremla, czyli propagandyści Putina Rosyjski aparat propagandowy jest kontrolowany przez służby specjalne, odpowiedzialne za walkę informacyjną oraz operacje hybrydowe mające na celu destabilizację… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »