Radio Opole » Kraj i świat
2023-01-25, 04:30 Autor: PAP

Nowa Zelandia/ Chris Hipkins został zaprzysiężony na stanowisko premiera

Lider nowozelandzkiej Partii Pracy Chris Hipkins został w środę zaprzysiężony na premiera - podał Reuters. Zmiana na czele szefa rządu następuje po nagłej rezygnacji w zeszłym tygodniu premier Jacindy Ardern, która uzasadniła swoją decyzję o ustąpieniu, stwierdzając, że "nie ma już dość energii", by dalej rządzić.

"To największy przywilej i odpowiedzialność w moim życiu" - powiedział Hipkins po formalnym objęciu urzędu. "Jestem naładowany energią i podekscytowany czekającymi mnie wyzwaniami" - dodał.


Ustępująca premier Jacinda Ardern powiedziała w czasie uroczystości, że przewodzenie Nowej Zelandii było "największym przywilejem".


Nowy premier zyskał popularność w czasie pandemii koronawirusa, obejmując role ministra zdrowia od lipca do listopada 2020 r. i ministra ds. reakcji na COVID-19 od listopada 2020 r. do czerwca 2022 r.


Hipkins, 44 lata, nazywany "Chippy", jest ojcem dwójki dzieci i opisuje siebie jako "regularnego, zwykłego Kiwi" z klasy robotniczej, który uwielbia kiełbaski i jazdę rowerem do pracy - pisze brytyjski Guardian.


Brytyjski gazeta zauważa, że nowy szef rządu ma teraz za zadanie poprawienie słabnącej popularności swojej ekipy przed październikowymi wyborami. Rząd premier Ardern w ciągu ostatnich dwóch lat zmagał się ze słabymi notowaniami w sondażach, spowodowanymi rosnącą inflacją, obawami przed nadchodzącą recesją i umacniającą się konserwatywną opozycją.(PAP)


mma/


Kraj i świat

2023-02-08, godz. 17:20 3DOM Alliance rozpoczyna wysyłkę próbek X-SEPA, rewolucyjnej technologii separatorów akumulatorowych (MediaRoom) TOKIO, 8 lutego 2023 r. /PRNewswire/ -- Spółka 3DOM Alliance Inc. („3DOM Alliance”) ogłosiła rozpoczęcie wysyłki próbek X-SEPA, rewolucyjnej technologii… » więcej 2023-02-08, godz. 17:20 Rzecznik MSZ: charge d'affaires ambasady Białorusi w Polsce wezwany do MSZ w związku z wyrokiem na Andrzeja Poczobuta W związku z haniebnym wyrokiem wydanym w Grodnie na bohaterskiego dziennikarza Andrzeja Poczobuta do MSZ wezwany został charge d'affaires Ambasady Republiki… » więcej 2023-02-08, godz. 17:10 Sejm: jest wniosek o odrzucenie projektu nowelizacji ustawy o obligacjach w pierwszym czytaniu Podczas pierwszego czytania projektu nowelizacji ustawy o obligacjach, które odbyło się w środę w Sejmie, został zgłoszony wniosek o jej odrzucenie. Sejm… » więcej 2023-02-08, godz. 17:10 B.Pistorius: rozmowa z szefem polskiego MON m.in. o zabezpieczeniu wschodniej flanki NATO (krótka2) Zabezpieczenie wschodniej flanki NATO i to, w jaki sposób niemiecki przemysł zbrojeniowy może zostać ukierunkowany na większą produkcję na rzecz Ukrainy… » więcej 2023-02-08, godz. 17:10 Wydarzenia sportowe w skrócie, środa 8 lutego, 17.00 Przekazujemy skrót wiadomości sportowych: Minister sportu i turystyki Kamil Bortniczuk nie sądzi, aby zaplanowany na 27 marca mecz eliminacji piłkarskich… » więcej 2023-02-08, godz. 17:10 Śląskie/ Oszuści internetowi usłyszeli 117 zarzutów Tyscy policjanci ustalili sprawców oszustw, którzy wystawiali przedmioty do sprzedaży na portalach internetowych i po otrzymaniu za nie pieniędzy zrywali kontakt… » więcej 2023-02-08, godz. 17:10 Minister obrony Niemiec i szef BBN omówili kwestię dostaw uzbrojenia na Ukrainę Szef BBN Jacek Siewiera i minister obrony Niemiec Boris Pistorius podczas spotkania w środę w Warszawie omówili kwestię dostaw uzbrojenia, w tym Leopardów… » więcej 2023-02-08, godz. 17:10 Sejmowe komisje o problemach z zapewnieniem opieki nad dziećmi z cukrzycą w szkołach i przedszkolach O problemach z zapewnieniem dzieciom z cukrzycą właściwego prowadzenia choroby podczas ich pobytu w placówkach oświatowych - dyskutowano na posiedzeniu sejmowych… » więcej 2023-02-08, godz. 17:00 B.Pistorius: w przyszłym tygodniu wspólne spotkanie m.in. z ministrami obrony Polski i Ukrainy (krótka) Umówiliśmy się z wicepremierem, szefem MON Mariuszem Błaszczakiem, że w przyszłym tygodniu spotkamy się wspólnie z ministrem obrony Ukrainy Ołeksijem… » więcej 2023-02-08, godz. 17:00 Śledczy: na przełomie lutego i marca finał śledztwa ws. wyburzenia bielskiej kamienicy Na przełomie lutego i marca Prokuratura Rejonowa Bielsko-Biała - Południe planuje zakończyć postępowanie w sprawie rozbiórki kamienicy w centrum Bielska-Białej… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »