Radio Opole » Kraj i świat
2023-01-19, 15:00 Autor: PAP

Raport: do 2025 r. UE może mieć problemy ze zdobyciem LNG w miejsce gazu z Rosji

Przez dwa kolejne lata Europa może mieć problemy ze zdobyciem LNG w miejsce gazu z Rosji, a w Polsce powinno się przemyśleć plany budowy nowych elektrowni gazowych - to główne wnioski raportu o oddziaływaniu czynników geopolitycznych na wykorzystanie gazu w UE.

Zaprezentowany w czwartek raport Dolnośląskiego Instytutu Studiów Energetycznych (DISE) „Gaz zakładnikiem geopolityki. Wykorzystanie gazu ziemnego na cele energetyczne w Unii Europejskiej w aspekcie oddziaływania czynników geopolitycznych” prognozuje jeszcze przez dwa lata napiętą sytuację na globalnym rynku LNG, gdzie podaż będzie praktycznie na poziomie popytu. W związku z tym następnej zimy w UE może zabraknąć ok. 18 mld m sześc. gazu, a w kolejnym roku pojawia się ryzyko niedoboru gazu rzędu 20-90 mld m sześc.


Prezes DISE Remigiusz Nowakowski podkreślał w czwartek, że kryzys gazowy został wywołany świadomymi decyzjami politycznymi Rosji i należy go postrzegać w kategorii wojny ekonomicznej, której stawką są przyszły porządek i architektura bezpieczeństwa w Europie. Wnioskiem dla wszystkich krajów UE jest zatem całkowita rezygnacja z gazu z Rosji, pilne zwiększenie efektywności energetycznej i wygenerowanie możliwie największych oszczędności w wykorzystaniu energii, w tym tej pochodzącej z wykorzystania gazu ziemnego, a także przyspieszenie inwestycji w rozwój OZE i magazynów energii - ocenił.


Jak stwierdzono w raporcie, najszybszym sposobem na przywrócenie równowagi rynkowej i zakończenie kryzysu energetycznego jest zwiększenie importu gazu pochodzącego od nierosyjskich dostawców, a docelowo konieczna jest redukcja zapotrzebowania na gaz w Europie, aby łagodzić kryzys energetyczny oraz zapewnić osiągnięcie celów klimatycznych UE. Będzie to możliwe głównie poprzez szybsze wdrażanie środków efektywności energetycznej, przyspieszenie rozwoju odnawialnych źródeł energii i czystego ciepłownictwa opartego m.in. na pompach ciepła.


Prezes Urzędu Regulacji Energetyki Rafał Gawin podkreślał podczas prezentacji, że oszczędności wpisują się w politykę klimatyczną UE i są jednym z najlepszych sposobów pozytywnego wpływu na bezpieczeństwo energetyczne Europy. Każda zaoszczędzona jednostka energii to zysk dla naszego portfela i środowiska. Zaznaczył, że Europa w swojej strategii stawia na szybką elektryfikację całej gospodarki z dużym udziałem OZE, dlatego naturalnym paliwem przejściowym jest gaz. Polskie podejście do dywersyfikacji dostaw gazu miało wielu krytyków, ale zostało docenione, gdy potencjalne zagrożenia stały się realne - ocenił Gawin.


W raporcie wskazano też na potencjalne ryzyka dla wykorzystywania gazu w przyszłości w związku z polityka klimatyczną. W perspektywie długoterminowej gaz powinien przestać być wykorzystywany w energetyce lub zastąpiony gazami odnawialnymi, a rekomendowanym w raporcie kierunkiem jest budowa jak najwięcej OZE o najniższych kosztach.


W ocenie DISE Polska będzie zużywać coraz więcej gazu na zasadzie "mniejszego zła", zastępując tym paliwem węgiel, ale aktualne decyzje inwestycyjne dla źródeł gazowych są obarczone wysokim ryzykiem cen gazu i uprawnień do emisji CO2. W raporcie przypomniano, że w Polsce powstanie jeszcze 4-5 GW mocy gazowych, których większość została już zakontraktowana na rynku mocy w przyszłości. Jednak w fazie planów jest dodatkowo ok. 3 GW i te inwestycje - według raportu - stoją pod dużym znakiem zapytania i powinny być ponownie przemyślane. Istnieje bowiem duże ryzyko trwałego braku rentowności nawet ze wsparciem z rynku mocy - zaznaczono.


W krótkiej perspektywie gaz musi w Polsce wspierać bezpieczeństwo energetyczne, ale w długiej - zostać zastąpiony gazami odnawialnymi, układami hybrydowymi, biometanem, wodorem - oceniło DISE. Elektrownie gazowe powinny z kolei być wykorzystywane jedynie jako źródła szczytowe i podszczytowe - dla bilansowania OZE.(PAP)


wkr/ mk/


Kraj i świat

2024-03-04, godz. 00:30 Norwegia/ W Oslo wylądował samolot z chorym królem Haraldem V Na lotnisku w Oslo w niedzielę późnym wieczorem wylądował samolot medyczny z chorym 87-letnim królem Norwegii Haraldem V. Monarcha zachorował podczas urlopu… » więcej 2024-03-04, godz. 00:10 USA/Wiceprezydent Kamala Harris wezwała do natychmiastowego wstrzymania ognia w Gazie Wiceprezydent USA Kamala Harris wezwała w niedzielę do natychmiastowego wstrzymania ognia w Strefie Gazy i zaapelowała do Izraela o zwiększenie przepływu… » więcej 2024-03-04, godz. 00:10 Liga hiszpańska - bez goli w meczu Barcelony w Bilbao Athletic Bilbao zremisował u siebie z Barceloną 0:0 w 27. kolejce hiszpańskiej ekstraklasy piłkarskiej. Robert Lewandowski rozegrał całe spotkanie w barwach… » więcej 2024-03-04, godz. 00:00 Lekkoatletyczne HMŚ - klasyfikacja medalowa W trwających od 1 do 3 marca lekkoatletycznych halowych mistrzostwach świata w Glasgow reprezentanci Polski zdobyli dwa medale: srebrny i brązowy. W sobotę… » więcej 2024-03-03, godz. 23:40 Liga włoska - wygrana Napoli z Juventusem, emocje w końcówce Napoli pokonało u siebie wicelidera Juventus Turyn 2:1 w szlagierze 27. kolejki włoskiej ekstraklasy. Zwycięstwo zapewniło sobie w 88. minucie - wprawdzie… » więcej 2024-03-03, godz. 23:40 Turniej WTA w Austin - pierwszy tytuł dla Chinki Yuan Chinka Yue Yuan pokonała swoją rodaczkę Xiyu Wang 6:4, 7:6 (7-4) w finale tenisowego turnieju WTA na twardych kortach w amerykańskim Austin i zdobyła swój… » więcej 2024-03-03, godz. 23:30 Lekkoatletyczne HMŚ - brąz Skrzyszowskiej i rekord świata Charlton w biegu na 60 m ppł (opis) Pia Skrzyszowska zdobyła brązowy medal lekkoatletycznych halowych mistrzostw świata w Glasgow w biegu na 60 m ppł. Mistrzyni Polski w finale uzyskała czas… » więcej 2024-03-03, godz. 23:30 Lekkoatletyczne HMŚ - 36 medali Polaków, w tym pięć złotych (dokumentacja) Polscy lekkoatleci zdobyli dotychczas w halowych mistrzostwach świata 36 medali, w tym pięć złotych. W Glasgow, gdzie w niedzielę zakończyła się 19. edycja… » więcej 2024-03-03, godz. 23:20 MP w boulderingu i wspinaczce na czas - złoto Mirosław, Wójcik, Dzieńskiego i Ziętka Aleksandra Mirosław (KW Kotłownia Lublin) i Marcin Dzieński (KU AZS PWSZ Tarnów) wywalczyli w niedzielę w Łodzi tytuły mistrzów Polski we wspinaczce sportowej… » więcej 2024-03-03, godz. 23:20 USA/ Sondaż: Biden lepiej ochroni demokrację i praworządność niż Trump Tylko nikła większość wyborców w USA uważa, że demokracja i praworządność będą lepiej chronione w kraju, jeśli w Białym Domu zasiądzie w przyszłej… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »