Radio Opole » Kraj i świat
2022-12-10, 08:10 Autor: PAP

Poznań/ Pod pomnikiem Bohdana Smolenia znów spotkają się potrzebujący

Po raz drugi w połowie grudnia skwer z pomnikiem Bohdana Smolenia w Poznaniu stanie się centrum dobroczynności. W przyszłą sobotę w tym miejscu odbędzie się Wigilia ze Smoleniem. Będą występy chórów, łamanie się opłatkiem i wydawanie wigilijnych potraw dla potrzebujących.

Artysta kabaretowy, aktor i filantrop urodził się 9 czerwca 1947 r. w Bielsku, zmarł 15 grudnia 2016 r. w Poznaniu. Przez lata był związany ze stolicą Wielkopolski. W ubiegłym roku w centrum miasta odsłonięty został pomnik Bohdana Smolenia.


Jak powiedział PAP wieloletni współpracownik i przyjaciel Smolenia Krzysztof Deszczyński, pomysł organizowania grudniowych, świątecznych spotkań, których elementem byłoby wspieranie osób potrzebujących, spotkał się w ubiegłym roku z ciepłym przyjęciem i ogromnym zainteresowaniem. Stąd decyzja, by po pierwszym spotkaniu zorganizować drugie – już tradycyjne.


Organizatorzy przewidują obecność na wydarzeniu przynajmniej kilkuset osób – także mieszkających w Poznaniu gości z Ukrainy. W ubiegłym roku podczas spotkania wydano ponad 800 porcji różnego rodzaju jedzenia.


"Bohdan Smoleń był człowiekiem wspomagającym różnych ludzi. Cieszy to, że po pierwszym grudniowym spotkaniu możemy organizować kolejne. Kraków ma swoją wigilię dla ubogich i bezdomnych na Rynku Głównym, my mamy Wigilię ze Smoleniem" – powiedział PAP Deszczyński.


"W ideę wzniesienia pomnika Smolenia wpisane było to, by spędzać przy nim czas, by nie zapominać o polskim kabarecie i o Bohdanie Smoleniu. Spotykamy się przy tym pomniku w czerwcu, w okolicy daty jego urodzin, i w grudniu – gdy odszedł. Połowa grudnia to czas przygotowań do świąt, robienia zakupów, ale też czas, gdy pamiętamy o pomocy potrzebującym" – dodał.


Spotkanie organizują: Stowarzyszenie Zostań Gwiazdą Kabaretu, Miasto Poznań i Fundacja Rozwoju Przemysłu. W południe przy pomniku będzie można złożyć sobie życzenia na święta i Nowy Rok. Nastąpi dzielenie się opłatkiem. Odbędzie się tradycyjne kabaretowe ubieranie Bohdana Smolenia w czapkę i szalik.


Na ubogich i potrzebujących i na wszystkich innych gości spotkania czekać będą polskie i włoskie potrawy przygotowane przez poznańskie restauracje. Poczęstunek zapewnią również siostry elżbietanki prowadzące na co dzień jadłodajnię Caritasu. Młodzież z Zespołu Szkół Przemysłu Spożywczego przygotuje bigos. Sponsorzy zapewnią grochówkę, owoce i karmę dla zwierząt.


Wydarzenie uświetni koncert kolęd, pastorałek i świątecznych standardów. Wystąpią m.in. Poznański Chór Kameralny Towarzystwa Muzycznego im. Henryka Wieniawskiego, Chór Dziewczęcy Poznańskiej Szkoły Chóralnej im. Jerzego Kurczewskiego, Gospel Joy i Ignis Cantores.


Wigilijne spotkanie poprzedzi msza św. w kościele Bożego Ciała.


Bohdan Smoleń należał do artystów najmocniej kojarzonych ze stolicą Wielkopolski. Największą popularność zdobył, występując, wraz z Zenonem Laskowikiem, w poznańskim kabarecie Tey. Kabaret ten był w latach 70. i 80. jednym z symboli miasta.


W 2007 r. artysta powołał Fundację Stworzenia Pana Smolenia, niosącą pomoc osobom niepełnosprawnym poprzez prowadzenie zajęć hipoterapeutycznych.(PAP)


Autor: Rafał Pogrzebny


rpo/ joz/


Kraj i świat

2023-02-07, godz. 17:00 PGE Narodowy: dokładamy starań, aby wszystkie zaplanowane na ten rok wydarzenia się odbyły Dokładamy wszelkich starań, aby wszystkie zaplanowane na ten rok wydarzenia, nie tylko koncerty, ale też m.in. mecze mogły odbyć się zgodnie z planem, dlatego… » więcej 2023-02-07, godz. 17:00 Gdańsk/ W Uniwersyteckim Centrum Klinicznym przeprowadzono nowatorski zabieg kardiochirurgiczny W Uniwersyteckim Centrum Klinicznym w Gdańsku przeprowadzono nowatorski zabieg kardiochirurgiczny u pacjentki z niedomykalnością zastawki trójdzielnej ser… » więcej 2023-02-07, godz. 17:00 Fundacja Nobiscum ustaliła 1680 imion i nazwisk dzieci z getta w Płocku - zostaną odczytane w rocznicę jego likwid… Fundacja Nobiscum ustaliła 1680 imion i nazwisk dzieci z getta w Płocku (Mazowieckie), utworzonego przez Niemców w czasie II wojny światowej. Zostaną odczytane… » więcej 2023-02-07, godz. 16:50 MF rozważa przesunięcie o trzy miesiące terminu zapłaty podatku CIT Ministerstwo Finansów rozważa przesunięcie terminu złożenia deklaracji oraz zapłaty podatku CIT. Prowadzone są prace, które przedłużą termin złożenia… » więcej 2023-02-07, godz. 16:50 Mistrz olimpijski w łyżwiarstwie figurowym Kostomarow po amputacji stóp 'Niestety, obie stopy trzeba było amputować. Teraz trwa walka o ręce. Ogólny stan pacjenta się poprawia, ale nadal przebywa na oddziale intensywnej terapii… » więcej 2023-02-07, godz. 16:50 Wrocław/ Marek Krajewski kandydatem do tytułu Honorowego Obywatela Wrocławia Wrocławski pisarz, autor kryminałów o komisarzu Eberhardzie Mocku Marek Krajewski został zgłoszony do tytułu Honorowego Obywatela Wrocławia. Nad wyborem… » więcej 2023-02-07, godz. 16:50 Blaster Hana Solo z filmu „Gwiezdne wojny: Nowa nadzieja” trafił do Księgi Rekordów Guinnessa Broń Hana Solo okazała się prawdziwą sensacją zeszłorocznej aukcji zorganizowanej przez The Rock Island Auction. Filmowy rekwizyt, którym na planie posługiwał… » więcej 2023-02-07, godz. 16:50 Świętokrzyskie/ Powstanie szlak "Śladami kultury benedyktyńskiej” Szlak 'Śladami kultury benedyktyńskiej” opowiadający m.in. o działalności zgromadzenia, które założyło opactwo na Świętym Krzyżu, zamierza przygotować… » więcej 2023-02-07, godz. 16:40 Opole/Politechnika rozpoczyna współpracę z liderem automatyki przemysłowej Politechnika Opolska podpisała we wtorek umowę o współpracy z polską firmą będącą częścią międzynarodowego koncernu Turck - jednym ze światowych… » więcej 2023-02-07, godz. 16:40 Rosja/ Prokuratura żąda 9 lat więzienia dla dziennikarki za "dyskredytację armii rosyjskiej" Prokuratura w mieście Barnauł, stolicy Kraju Ałtajskiego w syberyjskiej części Rosji, zażądała kary dziewięciu lat pozbawienia wolności dla dziennikarki… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »