Radio Opole » Kraj i świat
2022-12-10, 07:50 Autor: PAP

USA/ Były oficer piechoty morskiej dla PAP: zima może być zabójcza dla Rosjan

Ukraińcy są znacznie lepiej przygotowani do walki w zimie, a warunki pogodowe nie muszą oznaczać mniejszej intensywności walk - mówi PAP Phil Wasielewski, były oficer Korpusu Piechoty Morskiej USA i analityk ośrodka Foreign Policy Research Institute (FPRI). Jak przewiduje, zima w połączeniu ze słabym przywództwem w rosyjskiej armii może okazać się dla Rosjan zabójcza.

Po tym, jak ukraińskie siły wyzwoliły Chersoń, sytuacja na frontach wojny na Ukrainie pozostała bez większych zmian, mimo ciągle ponawianych ataków Rosjan na Bachmut w Donbasie. W obliczu tego braku sukcesów, Rosjanie skupili się na systematycznym niszczeniu chcąc - jak powiedział sekretarz generalny NATO - użyć zimy jako broni przeciwko ukraińskim cywilom.


Jednak zdaniem Philipa Wasielewskiego, byłego oficera Korpusu Piechoty Morskiej USA i eksperta FPRI, zima może okazać się trudniejsza dla Rosjan.


"Mamy w wojsku powiedzienie, że kiedy pada, to pada na obie strony. Co oznacza, że owszem, pogoda jest neutralna, taka sama dla obu stron. Ale pytanie brzmi: która ze stron jest lepiej do niej przygotowana? Która lepiej sobie z nią poradzi?" - mówi Wasielewski. Jak ocenia, większość argumentów przemawia za Ukraińcami. Wskazuje, że rosyjski ostrzał może nie tylko nie skłonić Ukraińców do poddania się, ale wręcz wzmocnić ich determinację, zaś skutki bombardowań mogą być niwelowane przez zachodnią pomoc dla ukraińskiej sieci energetycznej.


Co więcej - mówi ekspert - państwa takie jak Kanada, Norwegia i USA wyposażyły ukraińskich żołnierzy w zimowy sprzęt, który pozwoli im łatwiej przetrwać zimę.


"Rosjanie, z tego co widzimy np. w rosyjskich mediach społecznościowych, są całkowitym przeciwieństwem: wydają się mieć braki w zimowym ubraniu, szkoleniach i przygotowaniu mentalnym. A trzeba pamiętać, że zima może być w takich warunkach zabójcza: odmrożenia, stopa okopowa, zapalenie płuc powodują w praktyce takie same efekty, jak straty bitewne" - zauważa ekspert. Na niekorzyść Rosjan ma działać też medycyna polowa, która według wszelkich wskazań jest w znacznie gorszym stanie, niż po stronie Ukraińców, którzy korzystają z przewagi własnego terenu.


Jak dodaje, jak dotąd nie ma wielu przesłanek, by sądzić, że Rosjanie rozwiązali swoje główne problemy z poprzedniej zimy, kiedy dość łagodna zima dała się im we znaki. Szczególną uwagę zwraca przy tym na niedostatki rosyjskiego korpusu podoficerów, którzy pełnią kluczową rolę w takich sytuacjach.


"Pamiętem, że kiedy byłem jeszcze młodym porucznikiem Marines i byłem z moimi ludźmi w śniegu, to było stałe ćwiczenie z tego, by razem z sierżantami doglądać kondycji moich podwładnych. Bo uczono nas, że ofiary wynikające z zimnej pogody to niezawodna oznaka słabego przywództwa" - mówi Wasielewski. "Więc jeśli nie ma się wystarczającego sprzętu zimowego i do tego słabe przywództwo, można zagwarantować, że Rosjanie będą cierpieć bardziej niż Ukraińcy" - dodaje.


Według eksperta, wiele zależy też od tego, czy Ukraińcy będą w stanie utrzymać presję i nie pozwalać na łatwe przetrwanie zimy. Znaczącym czynnikem będzie też, która ze stron będzie miała lepiej przygotowane rezerwy do przeprowadzenia kolejnej większej ofensywy. W tym względzie ważne mogą okazać się szkolenia ukraińskich żołnierzy przez Zachód, a także kwestia tego, czy uda im się zapewnić wystarczające zapasy amunicji artyleryjskiej.


Wasielewski uważa, że zima nie musi oznaczać zamarcia walk, choć wiele zależy od tego, na ile łagodna lub ostra będzie pogoda. W jego ocenie stosunkowo wysokie temperatury paradoksalnie utrudnią manewry ze względu na błoto - co również gorzej wpływa na kondycje żołnierzy w okopach - zaś zimna pogoda pozwoli na łatwiejsze poruszanie się po zmrożonym gruncie.


Według oceny analityka, kolejnym celem ukraińskiej ofensywy może być Melitopol w obwodzie zaporoskim.


"To w efekcie oznaczałoby przecięcie +mostu lądowego+ między Donbasem i Krymem i miałoby ogromne znaczenie wojskowe i psychologiczne" - mówi.


Trwające od miesięcy rosyjskie próby zdobycia Bachmutu Wasielewski porównuje z kolei do niemieckiej strategii pod Verdun z I wojny światowej.


"Niemcy chcieli tam wykrwawić Francuzów, tymczasem ponieśli takie straty, jak i oni, a Francuzi się nie złamali. Podobną strategię wydają się stosować Rosjanie, wrzucając do maszynki do mięsa kolejne fale nieprzygotowanych żołnierzy" - mówi Wasielewski. "Jak na razie przyniosło im to potężne straty i posuwają się naprzód dosłownie w ślimaczym tempie" - dodaje.


Z Waszyngtonu Oskar Górzyński (PAP)


osk/ jar/


Kraj i świat

2023-02-05, godz. 12:10 Marcin Zdunik: nieustanne poszukiwanie awangardy prowadzi w ślepą uliczkę (wywiad) Nieustanne poszukiwanie awangardy prowadzi w ślepą uliczkę, widać to po tym, jak rozwijała się muzyka XX-wieczna. Wówczas niektórzy kompozytorzy obrali… » więcej 2023-02-05, godz. 12:10 Kraków/ Pełnomocnik prezydenta o Nowej Hucie: przykład arcydzieła światowej myśli urbanistycznej To czas na przypomnienie dumy krakowian z tego, że mamy przykład architektury społecznej, który jest arcydziełem, jeśli chodzi o światową myśl urbanistyczną… » więcej 2023-02-05, godz. 12:10 Grand Slam w judo - porażki Drzymała i Kordyalika w pierwszych walkach Paweł Drzymał (81 kg) i Wojciech Kordyalik (+100 kg) byli jedynymi polskimi judokami, którzy w niedzielę walczyli w turnieju Grand Slam w Paryżu. Obaj przegrali… » więcej 2023-02-05, godz. 11:50 Błaszczak: polskie wyrzutnie Patriot staną na lotnisku na Bemowie; to element szkolenia Polskie wyrzutnie Patriot przemieszczają się z Sochaczewa na lotnisko na warszawskim Bemowie, gdzie zostaną rozstawione. To ważny element szkolenia żołnierzy… » więcej 2023-02-05, godz. 11:50 Beskidy/ Goprowcy sprowadzają turystów z Babiej Góry Beskidzcy goprowcy sprowadzają dwóch turystów, którzy w sobotę wieczorem zgubili szlak schodząc z Babiej Góry. Jak poinformował w niedzielę ratownik dyżurny… » więcej 2023-02-05, godz. 11:40 Mityng w Bostonie - Holenderka Bol najszybsza w historii na 500 m, Kiełbasińska druga na 300 m Holenderka Femke Bol podczas halowego mityngu lekkoatletycznego w Bostonie przebiegła 500 m najszybciej w historii w czasie 1.05,63. Anna Kiełbasińska zajęła… » więcej 2023-02-05, godz. 11:40 Zbliża się kolejna edycja konkursu recytatorskiego poezji i prozy lagrowej Do 3 marca można zgłaszać się do udziału w IX edycji ogólnopolskiego konkursu recytatorskiego „W kręgu poezji i prozy lagrowej więźniarek KL Ravensbrueck”… » więcej 2023-02-05, godz. 11:30 121 zakażeń koronawirusem, nie zmarł żaden chory z COVID-19 Minionej doby badania potwierdziły 121 zakażeń koronawirusem, w tym 20 ponownych; nie zanotowano zgonów osób chorych na COVID-19 - - poinformowano w niedzielę… » więcej 2023-02-05, godz. 11:20 Opolskie/ Przedłużono ostrzeżenie przed wysokim stanem rzeki Stobrawa Czas obowiązywania ostrzeżenia drugiego stopnia przed wysokimi stanami na rzece Stobrawie został przedłużony do poniedziałku - poinformowało w niedzielę… » więcej 2023-02-05, godz. 11:20 Wrocław/ Mężczyzna zginął w pożarze altanki Ciało mężczyzny zostało znalezione przez strażaków w zgliszczach altanki na ogródkach działkowych przy ul. Góralskiej we Wrocławiu. Do pożaru doszło… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »