Radio Opole » Kraj i świat
2022-12-10, 07:20 Autor: PAP

Ostatni w tym roku zjazd Akademii PiS m.in. z wykładem Antoniego Macierewicza

W sobotę odbędzie się ostatnim w tym roku zjazd Akademii PiS - poinformował PAP kierownik Akademii Krzysztof Szczucki. Uczestnicy wysłuchają m.in. wykładu współzałożyciela Komitetu Obrony Robotników, byłego szefa MON Antoniego Macierewicza.

Wykłady w ramach Akademii PiS zostały pogrupowane w trzy bloki: "Skąd jesteśmy?", "Dokąd zmierzamy?" oraz trzeci, dotyczący problematyki prawnej. Spotkania będą się odbywały raz w miesiącu, aż do czerwca 2023 roku.


Krzysztof Szczucki przekazał PAP, że sobotni wykład kończy blok tożsamościowo-historyczny "Skąd jesteśmy?". "To będzie ostatni weekend z tego cyklu" - dodał.


Jak zaznaczył, Antoni Macierewicz będzie podczas wykładu opowiadał o genezie powstania Komitetu Obrony Robotników jako świadek i uczestnik tych wydarzeń.


Jan Parys, szef MON w rządzie Jana Olszewskiego, będzie mówił o Janie Olszewskim, jego spuściźnie, ze szczególnym uwzględnieniem spraw obronno-wojskowych i bezpieczeństwa.


Natomiast profesor Jan Żaryn będzie opowiadał o dziedzictwie programowym obozu chrześcijańsko-narodowego w kraju i na emigracji. "Ale będzie opowiadał nie tylko o aspekcie historycznym, ale będzie też dokonywał analizy na ile te dziedzictwo obozu chrześcijańsko-narodowego jest nadal aktualne" - podkreślił Szczucki w rozmowie z PAP.


"Będzie to intensywna dawka wykładów historyczno-politycznych, ale każdy z wykładowców będzie odnosił swoje opowiadanie historyczne do czasów bieżących, czyli uczymy się z historii, na ile można z niej korzystać w rozstrzyganiu problemów współczesnych" - powiedział Szczucki.


Po nowym roku Akademia zajmie się sprawami bieżącymi i przyszłych rozpoczynając cykl "Dokąd zmierzamy?".


Akademia PiS jest skierowana do parlamentarzystów ugrupowania, przedstawicieli Forum Młodych PiS, a także samorządów. "W ten sposób powstaje wewnętrzny system kształcenia, debaty i formowania idei politycznej. Żywy think tank, tworzony przez tych, którym później przyjdzie wdrażanie opracowanych przez nas programów" - mówił PAP Szczucki zapowiadając pierwszy zjazd Akademii. "Dlatego wiele czasu poświęcimy na debaty; będziemy zachęcać uczestników Akademii do dyskusji, zadawania pytań, a także do krytycznych uwag" - dodał.(PAP)


autor: Grzegorz Bruszewski


gb/ par/


Kraj i świat

2023-02-07, godz. 11:50 Szef klubu KO: przychylnie patrzymy na wniosek Lewicy ws wotum nieufności wobec szefa MEiN Jeszcze nie ma decyzji, czy posłowie KO będą się podpisywać pod wnioskiem Lewicy o wotum nieufności wobec szefa MEiN Przemysława Czarnka, ale przychylnie… » więcej 2023-02-07, godz. 11:50 Francja/ Kolejna fala protestów przeciwko reformie emerytalnej; strajkują m.in. pracownicy sektora energetycznego We wtorek rozpoczął się kolejny dzień protestów przeciwko rządowemu projektowi reformy emerytalnej. Strajkują między innymi pracownicy sektora energetycznego… » więcej 2023-02-07, godz. 11:50 Pomoc Kościołowi w Potrzebie uruchamia zbiórkę dla ofiar trzęsienia ziemi w Syrii Papieskie stowarzyszenie Pomoc Kościołowi w Potrzebie uruchomiło specjalną zbiórkę dla Syrii, która zmaga się z trudną sytuacją po trzęsieniach ziemi… » więcej 2023-02-07, godz. 11:50 Rząd rozpoczął obrady; zajmie się projektem dot. prowadzenia ewidencji płatności dla podmiotów z dużą liczbą… Rząd we wtorek rozpoczął obrady, podczas których zajmie się projektem dotyczącym prowadzenia ewidencji płatności dla podmiotów z dużą liczbą wpła… » więcej 2023-02-07, godz. 11:50 M.Kołodziejczak: do wyborów będzie wspólna partia z Porozumieniem, jej szyld pokażemy w następnym tygodniu Zaczynamy budowę nowego, silnego środowiska politycznego; do wyborów będzie przygotowana wspólna partia, która będzie startowała do Sejmu, jej szyld pokażemy… » więcej 2023-02-07, godz. 11:50 SG: budowa tymczasowej zapory na granicy z Rosją ruszyła również w okolicach Grzechotek Żołnierze budujący tymczasową zaporę na polsko-rosyjskiej granicy rozpoczęli prace na kolejnym odcinku, tj. w okolicach Grzechotek - poinformowała we wtorek… » więcej 2023-02-07, godz. 11:40 ONZ: wstrzymaliśmy pomoc dla ofiar trzęsienia ziemi w Syrii z powodu nieprzejezdnych dróg Napływ kluczowej pomocy Organizacji Narodów Zjednoczonych, która została wysłana z Turcji do północno-zachodniej Syrii po trzęsieniach ziemi, został tymczasowo… » więcej 2023-02-07, godz. 11:40 Komisja Zdrowia odroczyła rozpatrzenie projektu ustawy o jakości w opiece zdrowotnej i bezpieczeństwie pacjenta Komisja Zdrowia odroczyła rozpatrzenie rządowego projektu ustawy o jakości w opiece zdrowotnej i bezpieczeństwie pacjenta. Ponieważ ten punkt został zdjęty… » więcej 2023-02-07, godz. 11:40 Harrison Ford ujawnił, w jaki sposób odmłodzono go w nowej części filmu „Indiana Jones" 30 czerwca bieżącego roku w kinach na całym świecie zadebiutuje długo oczekiwany film „Indiana Jones i artefakt przeznaczenia”. Wiadomo nie od dzisiaj… » więcej 2023-02-07, godz. 11:40 Lewica przygotowała wniosek o odwołanie P. Czarnka z funkcji ministra edukacji (opis) Lewica przygotowała wniosek o wyrażeniu wotum nieufności wobec ministra edukacji i nauki Przemysława Czarnka. 'Willa plus to zalegalizowane złodziejstwo'… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »