Radio Opole » Kraj i świat
2022-12-09, 23:40 Autor: PAP

W. Brytania/ Rząd złagodzi regulacje bankowe wprowadzone po kryzysie finansowym

Brytyjski rząd ogłosił w piątek plany złagodzenia regulacji bankowych wprowadzonych po globalnym kryzysie finansowym w 2008 r. Przekonuje, że pakiet ponad 30 reform ograniczy biurokrację i przyspieszy wzrost, zabezpieczając status Londynu jako wiodącego centrum finansowego Europy.

Minister finansów Jeremy Hunt powiedział, że zmiany "wykorzystują nasze wolności będące efektem brexitu, aby dostarczyć sprawny, własny system regulacyjny, który działa w interesie Brytyjczyków i naszych przedsiębiorstw". Zapewnił, że zabezpieczą one "status Wielkiej Brytanii jako jednego z najbardziej otwartych, dynamicznych i konkurencyjnych centrów usług finansowych na świecie".


Zgodnie z zapowiedziami, zrewidowane zostaną przepisy zmuszające banki do oddzielenia bankowości detalicznej od bardziej ryzykownych operacji inwestycyjnych. Zostały one wprowadzone po kryzysie finansowym z 2008 roku, kiedy to niektóre banki stanęły w obliczu upadku.


Rząd zapowiedział już wcześniej, że zniesie limit premii dla bankierów i pozwoli firmom ubezpieczeniowym na inwestowanie w długoterminowe aktywa, takie jak mieszkania i farmy wiatrowe, aby pobudzić inwestycje i pomóc w realizacji programu wyrównywania szans. Przepisy regulujące sposób zatrudniania, monitorowania i karania dyrektorów finansowych zostaną poddane przeglądowi. Wprowadzone zostaną również nowe zasady sekurytyzacji, czyli przekształcania przez kredytodawcę posiadanych wierzytelności w papiery wartościowe przeznaczone do sprzedaży.


Ale krytycy wskazują, że deregulacja sektora bankowego grozi powtórzeniem sytuacji z kryzysu finansowego. Na ratowanie banków przed upadkiem ówczesny rząd Partii Pracy wydał 137 mld funtów z publicznych pieniędzy.


Zapytany o to, czy w ten sposób nie zasiane zostaje ziarno pod przyszłe kryzysy, Hunt odparł: "Wyciągnęliśmy wnioski z tego krachu, wprowadziliśmy kilka bardzo ważnych barier ochronnych, które pozostaną, ale banki stały się znacznie zdrowsze finansowo od 2008 roku".


Celem tej deregulacji jest obrona pozycji Londynu jako wiodącego centrum finansowego w Europie, która w ostatnich latach została nadszarpnięta.


Z Londynu Bartłomiej Niedziński (PAP)


bjn/ mma/


Kraj i świat

2023-02-08, godz. 02:40 Peru/ Po dwóch miesiącach kryzysu rząd Diny Boluarte stawia na przetrwanie We wtorek upłynęły dwa miesiące od wybuchu kryzysu politycznego, w ciągu których na ulicach peruwiańskich miast zginęło od kul policji co najmniej 48… » więcej 2023-02-08, godz. 02:10 Francja/ AFP: Instagram zmuszony do usunięcia treści influencerów reklamujących napoje alkoholowe Francuski wymiar sprawiedliwości, na wniosek stowarzyszenia Addictions France, nakazał Instagramowi usunięcie treści influencerów, którzy „nielegalnie… » więcej 2023-02-08, godz. 01:50 W. Brytania/ Media: program deradykalizacji traktuje terroryzm jako chorobę, a nie zagrożenie Brytyjski program deradykalizacji zbyt często traktuje terroryzm jako zaburzenie psychiczne, zaś osoby tam trafiające - jako podatne na wpływy ofiary, a nie… » więcej 2023-02-08, godz. 01:20 Francja/ Protesty przeciwko projektowi reformy emerytalnej mniej liczne niż w styczniu Według danych francuskich władz, wtorkowe protesty przeciwko rządowemu projektowi reformy podnoszącej wiek emerytalny z 62 do 64 lat zgromadziły mniej osób… » więcej 2023-02-08, godz. 01:10 Kanada/ Popiersie Chopina podróżuje ciężarówką do Vancouver Popiersie Fryderyka Chopina podróżuje obecnie przez Kanadę. Polonia obserwuje miejsca, do których dociera transportowana ciężarówką rzeźba, która docelowo… » więcej 2023-02-08, godz. 00:50 USA/ Setki mieszkańców Ohio, narażonych na skutki pożaru pociągu z niebezpiecznymi materiałami, odmawia ewakuacji Władze East Palestine w stanie Ohio w USA wezwały we wtorek do natychmiastowej ewakuacji mieszkańców, którzy nie podporządkowali się nakazowi wydanemu z… » więcej 2023-02-08, godz. 00:50 Włochy/ Prezydent po raz pierwszy w historii na festiwalu piosenki w San Remo Po raz pierwszy w historii festiwalu piosenki w San Remo na widowni zasiadł we wtorek prezydent Włoch Sergio Mattarella. Został on powitany owacją na stojąco… » więcej 2023-02-08, godz. 00:40 Rzecznik KG PSP: ratownicy starają się dotrzeć do kilku osób zlokalizowanych pod gruzami w Turcji W Turcji pod gruzami zlokalizowano jeszcze kilka osób, ratownicy starają się do nich dotrzeć - poinformował w nocy z wtorku na środę rzecznik KG PSP bryg… » więcej 2023-02-08, godz. 00:10 Sześciolatek miał pograć na telefonie taty. Użył aplikacji i zamówił jedzenie za 1000 dolarów Bardzo żdziwieni byli mieszkańcy jednej z ulic na przedmieściach Detroit, gdy w sobotę wieczorem zobaczyli kolejkę dostawców jedzenia stojącą przed drzwiami… » więcej 2023-02-08, godz. 00:00 PSP: strażakom w Turcji udało się wydobyć kolejne pięć żywych osób; łącznie to już 8 uratowanych Strażakom w Turcji udało się wydobyć spod gruzów kolejne pięć żywych osób - 17-latkę i 4-osobową rodzinę; łącznie to już 8 uratowanych - poinformowała… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »