Radio Opole » Kraj i świat
2022-12-09, 22:20 Autor: PAP

KPRP: Pierwsza Dama odwiedziła dzieci z ośrodka w Wierzchosławicach–Dwudniakach

Pierwsza dama Agata Kornhauser–Duda spotkała się w piątek z wychowankami oraz pracownikami Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Wierzchosławicach–Dwudniakach, poznała też zawodników sekcji jeździeckiej Olimpiad Specjalnych - poinformowała Kancelaria Prezydenta.

Specjalny Ośrodek Szkolno–Wychowawczy w Wierzchosławicach–Dwudniakach (woj. małopolskie), który zwiedziła Pierwsza Dama, w obecnej lokalizacji działa od 2018 r.


Jak przekazał KPRP, w bieżącym roku szkolnym w ramach ośrodka funkcjonują Szkoła Podstawowa i Szkoła Przysposabiająca do Pracy, prowadzone są także zajęcia rewalidacyjno–wychowawcze. Łącznie pod opieką ośrodka znajduje się 74 wychowanków, co maksymalnie wypełnia możliwości w obszarze logistyki i organizacji procesu edukacyjno–terapeutycznego ośrodka. W placówce prowadzony jest szereg dodatkowych aktywności, jak koncerty, konkursy, zawody sportowe.


"Pierwsza Dama została zaproszona do zapoznania się z przebiegiem specjalistycznych zajęć oraz dołączyła do uczestników warsztatów" - podała Kancelaria.


Agata Kornhauser–Duda podziękowała pedagogom, opiekunom, rehabilitantom oraz całej kadrze "za niezwykłe zaangażowanie w pracę z dziećmi". "Dziękuję za profesjonalizm, empatię i wyczulenie na szczególne, indywidualne potrzeby podopiecznych. Sama jako nauczycielka wiem, ile czasu trzeba poświęcić, by jak najlepiej przekazać wiedzę i umiejętności, które Państwa wychowankom pomogą w jak najbardziej samodzielnym funkcjonowaniu w dorosłym życiu" – powiedziała. Oceniła, że nowa siedziba ośrodka "jest imponująca i robi niezwykłe wrażenie".


Jak poinformowano, w ośrodku powstało bożonarodzeniowe miasteczko, w którym uczniowie opowiedzieli o przygotowaniach do Wigilii, dzieci były też ciekawe jak wyglądają święta i wigilijny stół Pary Prezydenckiej.


"Zawsze obchodzimy święta w rodzinnym gronie. Jednak atmosfera świąteczna towarzyszy nam już od początku grudnia, ponieważ w Pałacu Prezydenckim odbywa się wiele uroczystości, a w niemal każdej sali stoi choinka" – opowiadała małżonka prezydenta.


Jak przekazano w komunikacie "młodzi ludzie mówili o ulubionych zajęciach w specjalistycznych pracowniach i największych osiągnięciach, technikach plastycznych czy umiejętnościach zdobytych w ramach zajęć z gospodarstwa domowego czy krawiectwa".


Agata Kornhauser–Duda odwiedziła też ujeżdżalnię, w której poznała zawodników Olimpiad Specjalnych. "Zajęcia z hipoterapii są w ośrodku prowadzone już od 25 lat. Z dziećmi pracuje czterech hipoterapeutów i 10 koni. O poziomie prowadzonej terapii świadczą m.in. zaproszenie placówki do reprezentowania Polski w międzynarodowym projekcie badawczym H.O.R.S.E. oraz liczne sukcesy wychowanków" - napisała KPRP.


Wychowankowie ośrodka - jak przekazano - uzyskali kwalifikację na wyjazd na światowe Igrzyska Specjalne Berlin 2023. Agata Kornhauser–Duda jest patronką Olimpiad Specjalnych Polska.


Całej społeczności ośrodka Pierwsza Dama złożyła świąteczne życzenia oraz wyraziła nadzieję, że "w nadchodzący rok wszyscy wejdziemy z wiarą i nadzieją, a przyniesie on przede wszystkim upragniony pokój". (PAP)


autor: Marcin Jabłoński


mja/ par/


Kraj i świat

2023-02-04, godz. 03:40 USA/ Pentagon: drugi chiński balon szpiegowski leci nad Ameryką Łacińską Drugi chiński balon szpiegowski leci nad Ameryką Łacińską - poinformował w piątek wieczorem czasu lokalnego rzecznik Pentagonu. Pierwszy taki obiekt wykryto… » więcej 2023-02-04, godz. 01:50 USA/ Antony Blinken ostro krytykuje Chiny w związku z balonem szpiegowskim Szef amerykańskiej dyplomacji ostro skrytykował działania Chin w związku z wykrytym w przestrzeni powietrznej USA chińskim balonem szpiegowskim. 'To nieodpowiedzialne'… » więcej 2023-02-04, godz. 00:50 Niemcy/ Poseł AfD w rosyjskim talk-show krytykował dostawy broni na Ukrainę Poseł AfD do Bundestagu Steffen Kotré wystąpił w talk-show, prowadzonym przez kremlowskiego propagandystę Władimira Sołowjowa. Skrytykował tam m.in. 'propagandę'… » więcej 2023-02-04, godz. 00:10 Cieszyński: prezes PTI posługuje się stereotypami, nieprawdziwymi lub zmanipulowanymi informacjami Prezes PTI posługuje się stereotypami, nieprawdziwymi lub zmanipulowanymi informacjami - ocenił pełnomocnik Rządu do Spraw Cyberbezpieczeństwa Janusz Cieszyński… » więcej 2023-02-04, godz. 00:00 Ekstraklasa piłkarska - Widzew - Jagiellonia 1:1 (opinie) Po meczu Widzew Łódź - Jagiellonia Białystok (1:1) powiedzieli: Maciej Stolarczyk (trener Jagiellonii): 'Przyjechaliśmy do Łodzi aby wywieźć trzy punkty… » więcej 2023-02-03, godz. 23:30 Ekstraklasa piłkarska - Widzew - Jagiellonia 1:1 (opis2) Widzew Łódź - Jagiellonia Białystok 1:1 (0:0) Bramki: 1:0 Dominik Kun (78), 1:1 Martin Kreuzriegler (90-samobójcza). Żółta kartka - Jagiellonia Białystok:… » więcej 2023-02-03, godz. 23:20 USA/ Minister Przydacz: prezydent Biden przyjedzie do Polski, ustalamy szczegóły wizyty (opis) Prezydent USA Joe Biden przyjedzie do Polski w najbliższym czasie, a dziś zrobiliśmy duży krok naprzód w tym względzie - powiedział w piątek szef Biura… » więcej 2023-02-03, godz. 23:20 MŚ w bilardzie - trzech Polaków w 3. rundzie fazy pucharowej Trzech Polaków awansowało do 3. rundy fazy pucharowej mistrzostw świata w bilardzie w odmianie 9-bil, które rozgrywane są w Kielcach. W czołowej szesnastce… » więcej 2023-02-03, godz. 23:10 Ekstraklasa piłkarska - Widzew - Jagiellonia 1:1 (wynik) Widzew Łódź - Jagiellonia Białystok 1:1 (0:0). Bramki: 1:0 Dominik Kun (78), 1:1 Martin Kreuzriegler (90-samobójcza). Żółta kartka - Jagiellonia Białystok:… » więcej 2023-02-03, godz. 23:10 Kanada nałożyła sankcje na rosyjskich propagandystów i podmioty związane z Grupą Wagnera 38 Rosjan i 16 rosyjskich podmiotów zostało w piątek objętych sankcjami przez Kanadę. Restrykcje nałożono na zajmujących się rosyjską propagandą i dezinformacją… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »