Radio Opole » Kraj i świat
2022-12-09, 21:30 Autor: PAP

Min. Buda: jest szansa, by marżą spowodować, że podwyżka cen paliw nie będzie zbyt wysoka

Jest szansa na to, że z punktu widzenia marży jesteśmy w stanie wyregulować, aby podwyżka cen paliw nie była zbyt wysoka od 2023 r. - powiedział w piątek szef resortu rozwoju i technologii Waldemar Buda.

Minister rozwoju i technologii w piątek w programie "Gość Wiadomości" podkreślił, że przywrócenie VAT-u na gaz, paliwa, czy nawozy wynika z decyzji Komisji Europejskiej.


Według Budy, Komisja "nie wyczuła trudnej sytuacji", w jakiej znalazły się państwa członkowskie UE. Jego zdaniem, takie czasowe przyzwolenie na obniżenie podatków powinno obowiązywać przez rok lub dwa. Zwrócił uwagę, że obecnie są "nadzwyczajne okoliczności" i w związku z tym powinniśmy być elastyczni.


Odnośnie pytania, że skoro - po decyzji KE - nie można było utrzymać zerowej stawki VAT, to czy możliwe było podniesienie VAT do 5 proc. zamiast do 23 proc., Buda odpowiedział, że "tak, ale to z kolei wymagałoby poważnych zmian legislacyjnych, a proszę pamiętać, że my możemy podatki zmieniać tylko do listopada na następny rok, w związku z tym nie było czasu". "Ta decyzja Komisji nas też mocno zaskoczyła" - zaznaczył dodając, że KE dyscyplinowała polski rząd do przywrócenia wyższych stawek podatku VAT.


Szef resortu rozwoju i technologii zapewnił, że rząd jest zdeterminowany, aby utrzymać zerową stawkę VAT dla podstawowych produktów żywnościowych. Odnosząc się do paliw, to przyznał, że "niestety" stawka VAT - w tym przypadku - musi być podniesiona.


"Liczymy, że jednak rynek (paliw - PAP) się ustabilizuje. Baryłka ropy spadła też. Jest szansa na to, że trochę z punktu widzenia marży jesteśmy w stanie wyregulować, żeby ta podwyżka nie była zbyt wysoka z początkiem roku" - dodał Buda.


Minister przypomniał ponadto, że w 2023 r. cena gazu będzie zamrożona na poziomie z 2022 r. Jego cena maksymalna wyniesie 200,17 zł za MWh. Zgodnie z uchwaloną 1 grudnia ustawą oprócz zamrożenia cen gazu, nowe przepisy wprowadzają też "dodatek gazowy" dla mniej zamożnych gospodarstw. Chodzi o refundację VAT-u. Przysługiwać on będzie dla gospodarstwa jednoosobowego, gdzie przeciętne miesięczne dochody nie przekraczają 2100 zł. W przypadku gospodarstwa wieloosobowego to 1500 zł na osobę. (PAP)


autor: Michał Boroń


mick/ skr/


Kraj i świat

2023-02-05, godz. 12:40 M. Maląg: jeśli PiS straci władzę programy mogą zostać zlikwidowane, a wiek emerytalny podniesiony Polacy muszą wiedzieć, że w przypadku utraty władzy przez PiS istnieje ryzyko podniesienia wieku emerytalnego i likwidacji programów społecznych - powiedziała… » więcej 2023-02-05, godz. 12:40 Śląskie/ Duża awaria ciepłownicza w Jastrzębiu-Zdroju; zimne kaloryfery w ponad 23 tys. mieszkań Mieszkańcy ponad 23 tys. mieszkań w Jastrzębiu-Zdroju mają w niedzielę zimne kaloryfery na skutek dwóch awarii ciepłowniczych. Trwa ponowne napełnianie… » więcej 2023-02-05, godz. 12:30 Chiny/ 16 osób zginęło w serii wypadków samochodowych na południu kraju 16 osób zginęło, a 66 zostało rannych w serii wypadków samochodowych z udziałem niemal 50 pojazdów, do której doszło w sobotę wieczorem na drodze ekspresowej… » więcej 2023-02-05, godz. 12:30 Kalendarz rocznic 6-12 lutego 6 lutego -------- 1633 - Na Wawelu odbyła się koronacja Władysława IV na króla Polski. 1863 - Powstanie Styczniowe: Dwudniowe walki powstańców z… » więcej 2023-02-05, godz. 12:30 Podkarpackie/ Emeryci zginęli w wypadku na drodze w Mielcu Dwie osoby zginęły w niedzielę w zderzeniu dwóch samochodów osobowych w Mielcu na Podkarpaciu - poinformowała PAP Dominika Kopeć z biura prasowego podkarpackiej… » więcej 2023-02-05, godz. 12:30 Ukraina/ Żołnierze rozpoczynają szkolenia z obsługi systemów SAMP/T Mamba Ukraińscy żołnierze znajdują się już w drodze na szkolenia z obsługi systemów obrony przeciwlotniczej SAMP/T Mamba, których przekazanie Ukrainie zapowiedziały… » więcej 2023-02-05, godz. 12:30 Jarocin/ 21-latka zginęła w wypadku drogowym 21-letnia mieszkanka gminy Żerków zginęła rano w wypadku samochodowym - poinformowała w niedzielę PAP oficer prasowa jarocińskiej policji asp. sztab. Agnieszka… » więcej 2023-02-05, godz. 12:10 Marcin Zdunik: nieustanne poszukiwanie awangardy prowadzi w ślepą uliczkę (wywiad) Nieustanne poszukiwanie awangardy prowadzi w ślepą uliczkę, widać to po tym, jak rozwijała się muzyka XX-wieczna. Wówczas niektórzy kompozytorzy obrali… » więcej 2023-02-05, godz. 12:10 Kraków/ Pełnomocnik prezydenta o Nowej Hucie: przykład arcydzieła światowej myśli urbanistycznej To czas na przypomnienie dumy krakowian z tego, że mamy przykład architektury społecznej, który jest arcydziełem, jeśli chodzi o światową myśl urbanistyczną… » więcej 2023-02-05, godz. 12:10 Grand Slam w judo - porażki Drzymała i Kordyalika w pierwszych walkach Paweł Drzymał (81 kg) i Wojciech Kordyalik (+100 kg) byli jedynymi polskimi judokami, którzy w niedzielę walczyli w turnieju Grand Slam w Paryżu. Obaj przegrali… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »