Radio Opole » Kraj i świat
2022-12-09, 19:40 Autor: PAP

RPO: Biuro Rzecznika nie zmieni swojego profilu, utrzyma swoją apolityczność

Biuro RPO nie zmieni swojego profilu, nie zrezygnuje też z żadnej z dotychczasowych form działań w sytuacjach kryzysowych. Utrzyma swoją niezależność i apolityczność - oświadczyli w piątek RPO Marcin Wiącek oraz dwóch jego zastępców Stanisław Trociuk i Valeri Vachev.

Oświadczenie ma związek ze środową informacją, że Rzecznik Praw Obywatelskich Marcin Wiącek podjął decyzję o odwołaniu z dniem 31 grudnia 2022 r. Hanny Machińskiej z funkcji zastępcy RPO. Machińska jest zastępcą RPO od 26 września 2017 r. Powołał ją poprzedni Rzecznik - Adam Bodnar. W ramach Biura RPO Machińska była odpowiedzialna m.in. za nadzór na Zespołem Krajowego Mechanizm Prewencji, Zespołu ds. Wykonywania Kar i Wydziałem ds. Współpracy Międzynarodowej.


Decyzja o odwołaniu Machińskiej wywołała kontrowersje i krytykę wśród części środowisk zajmujących się obroną praw człowieka oraz niektórych organizacji pozarządowych.


"W ostatnich dniach pojawiło się (...) w przestrzeni medialnej wiele krytycznych opinii o pracy Biura RPO w związku z decyzją o zmianie na stanowisku zastępcy RPO. Dlatego zwracamy się ze wspólnym apelem, aby – niezależnie od oceny tej sytuacji – nie deprecjonować działań całej instytucji na rzecz obywateli" - czytamy we wspólnym oświadczeniu RPO i jego dwóch zastępców, zamieszczonym w piątek na stronie RPO.


Marcin Wiącek wraz z dwoma zastępcami zaapelowali też, by uszanować pracę Biura RPO - "wielki trud i zaangażowanie, aby wolności i prawa człowieka w Polsce były lepiej chronione".


"Jednocześnie chcemy zapewnić, że – wbrew pojawiającym się pogłoskom – Biuro RPO będzie dalej realizować swoje ustawowe zadania, co udowodnimy konkretnymi działaniami. Nie zmieni swojego profilu, nie stanie się placówką naukową. Nie zrezygnuje też z żadnej z dotychczasowych form działań w sytuacjach kryzysowych. Będzie szeroko współpracować z organizacjami społecznymi. Utrzyma swoją niezależność i apolityczność" - podkreślili Wiącek, Trociuk i Vachev.


W czwartek po południu Biuro RPO oświadczyło, że decyzja o odwołaniu dr Hanny Machińskiej ze stanowiska zastępcy RPO związana jest tylko i wyłącznie z nowymi wyzwaniami, które stoją przed Biurem Rzecznika. "Dlatego stara się dostosować skład osobowy i strukturę organizacyjną współpracujących z nim ekspertów do zmieniających się potrzeb i zadań" - podkreśliło. Jednocześnie zapewniono, że RPO "niezwykle wysoko ocenia dorobek i dotychczasową współpracę" z dr Machińską.


Do odwołania Machińskiej odniósł się w czwartkowym oświadczeniu poprzedni RPO Adam Bodnar. "Można odnieść wrażenie, że dr H. Machińska miała pełne wsparcie w działaniach ze strony RPO, czego dowodem była obecność prof. Marcina Wiącka na jednej i drugiej granicy, a także publiczne wystąpienia, interwencje i wypowiedzi RPO na tematy podejmowane przez dr H. Machińską". "Jest to obficie udokumentowane na stronie internetowej RPO oraz w raporcie rocznym. Dlatego też nagła decyzja o odwołaniu dr Machińskiej jest co najmniej niezrozumiała" - napisał Bodnar.


W piątek Wojciech Klicki z Fundacji Panoptykon poinformował, że on i 12 pozostałych członków działającej przy RPO Komisji Ekspertów ds. przestrzegania praw obywatelskich w działaniach służb specjalnych złożyło rezygnacje z dalszego udziału w pracach tej komisji. Jak sprecyzował na Twitterze Klicki, jego rezygnacja ma związek z sytuacją związaną z odwołaniem dr Machińskiej.


Wiącek i jego dwaj zastępcy w piątkowym oświadczeniu podkreśliłi, że są otwarci na słowa krytyki, uwagi pod adresem ich działalności. "Ale prosimy o rozwagę i rzetelność. Nietracenie z pola widzenia tego co dla nas wszystkich jest najważniejsze: walki o poszanowanie godności człowieka" - zaznaczyli.


Podkreślili, że "wolności i prawa jednostki stanowią niezaprzeczalny fundament każdego nowoczesnego, demokratycznego państwa". "Od 35 lat ważnym strażnikiem tych wartości w Polsce jest instytucja RPO. Każda z osób piastujących zaszczytne stanowisko Rzecznika przyczyniła się do zbudowania autorytetu i umocnienia zaufania społecznego do tego urzędu. Jego największą wartością są ludzie, budowany konsekwentnie przez lata zespół kompetentnych i zaangażowanych pracowników, lojalnych wobec urzędu i misji ochrony praw człowieka" - napisali w oświadczeniu.


Jak zaznaczyli, "dzięki temu możliwe było podjęcie setek tysięcy spraw zgłaszanych przez obywateli, inicjowanie zmiany w prawie czy podejmowanie bezpośrednich interwencji, kiedy wymagała tego sytuacja". Wiącek z zastępcami wyrazili też pragnienie, aby "to dobro wspólne, jakim od 35-lat jest praca zespołu Biura RPO, również w kolejnych latach dobrze służyło obywatelom i Rzeczypospolitej". (PAP)


autor: Marcin Jabłoński


mja/ par/


Kraj i świat

2024-04-25, godz. 12:10 POGP: w 2023 r. import LPG do Polski wzrósł o 6,5 proc. r/r W 2023 r. import LPG wzrósł w Polsce o 6,5 proc. wobec 2022 r. do 2 625 tys. ton - poinformowała w czwartek Polska Organizacja Gazu Płynnego. Dodano, że głównym… » więcej 2024-04-25, godz. 12:10 Kraków/ Politechnika Krakowska uruchomiła Laboratorium Ultraprecyzyjnych Pomiarów Współrzędnościowych Politechnika Krakowska otworzyła w czwartek nowe centrum badawcze - Laboratorium Ultraprecyzyjnych Pomiarów Współrzędnościowych. Ośrodek, współfinansowany… » więcej 2024-04-25, godz. 12:10 Prezydent: opowiadanie o jakiejś złej pozycji Polski w UE jest po prostu zwykłą bzdurą (krótka4) Opowiadanie o jakiejś złej pozycji Polski w UE jest zwykłą bzdurą - podkreślił prezydent Andrzej Duda odnosząc się do wystąpienia szefa MSZ Radosława… » więcej 2024-04-25, godz. 12:10 Warszawa/ Sesja nowej rady i zaprzysiężenie prezydenta odbędzie się 7 maja Pierwsza sesja nowo wybranej rady warszawy i zaprzysiężenie prezydenta stolicy odbędzie się we wtorek 7 maja o godzinie 14.30 w Pałacu Kultury i Nauki w Sali… » więcej 2024-04-25, godz. 12:10 Naukowiec: przymrozki miały negatywny wpływ na rośliny, ale jest jeszcze szansa na zbiory Sadownicy i winiarze podsumowują straty po kilku dniach przymrozków, ujemne temperatury wpłyną też negatywnie na zbiory ziemniaków. Nie należy niczego wycinać… » więcej 2024-04-25, godz. 12:10 Białoruś/ Łukaszenka wzywa do rozmów o Ukrainie, straszy bronią jądrową i mówi, że nie zaatakuje Polski Alaksandr Łukaszenka wezwał w czwartek władze Rosji i Ukrainy do podjęcia rozmów pokojowych, grożąc równocześnie możliwym rosyjskim atakiem nuklearnym… » więcej 2024-04-25, godz. 12:10 Kołobrzeg/ Kradzież metalowych tablic i uszkodzenie nagrobków na cmentarzu wojennym Na Cmentarzu Wojennym w Kołobrzegu nieustaleni sprawcy uszkodzili granitowe płyty nagrobne i ukradli 13 metalowych tablic przedstawiających orła Wojska Polskiego… » więcej 2024-04-25, godz. 12:00 Warszawa/ Wykład mistrzowski francuskiej intelektualistki prof. Chantal Delsol - 14 maja 'Współczesne nieszczęścia demokracji' - to tytuł wykładu mistrzowskiego prof. Chantal Delsol, francuskiej intelektualistki zajmującej się przemianami świata… » więcej 2024-04-25, godz. 12:00 Szef MSZ Ukrainy: Zachód musi zrozumieć, że era pokoju się skończyła Zachodni sojusznicy muszą zrozumieć, że 'era pokoju w Europie dobiegła końca' i nieuchronnie będziemy potrzebowali większej pomocy w walce z Rosją - powiedział… » więcej 2024-04-25, godz. 12:00 25 kwietnia - Międzynarodowy Dzień DNA. Co Polacy mają w genach? (MediaRoom) Choć dla większości osób oczywiste jest, że cechą łączącą ludność danego obszaru jest wspólne pochodzenie, rzadziej myślimy o wpływie genów na… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »