Radio Opole » Kraj i świat
2022-12-09, 14:30 Autor: PAP

Marszałek Senatu: bądźmy odważni, pomóżmy Ukrainie dołączyć do NATO i UE

Bądźmy odważni i wizjonerscy, pomóżmy Ukrainie dołączyć do struktur NATO i UE. Ukraina i Ukraińcy mentalnie przynależą do świata zachodniego - mówił w piątek, podczas międzynarodowej debaty o wojnie w Ukrainie, marszałek Senatu Tomasz Grodzki.

W piątek, w Senacie zorganizowano międzynarodową konferencja "Inwazja Rosji na Ukrainę. Powrót geopolityki? Wojna wartości?". Dyskusja została przygotowana w ramach obchodów roku Bronisława Geremka przez marszałka Senatu we współpracy z Fundacją Centrum im. prof. Bronisława Geremka.


W debacie udział wzięli m.in.: marszałek Senatu Tomasza Grodzki, były szef MSZ Adam Daniel Rotfeld, p.o. dyrektora przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce Marzenna Guz-Vetter, dyplomacji oraz eksperci z Ukrainy i USA. Nagrania skierowane do uczestników konferencji przekazała też przewodnicząca Parlamentu Europejskiego Roberta Metsola.


Jako jeden z pierwszym punktów konferencji zaplanowano wyemitowanie wystąpienia nagranego przez szefową PE. Jednak z uwagi na problemy techniczne, nie udało się uruchomić nagrania i zostało ono odtworzone po przerwie, na początku drugiego panelu dyskusyjnego.


Szefowa PE w przesłaniu podkreśliła, że w tym roku przypada 90. rocznica urodzin Bronisława Geremka. Powiedziała, że ten były opozycjonista, minister spraw zagranicznych i europoseł był "polskim patriotą, który odegrał kluczową rolę w urzeczywistnianiu marzenia Polski o wejściu do UE". "Jako polski minister spraw zagranicznych i europoseł był skutecznym orędownikiem należnego miejsca Polski w Unii Europejskiej. Zapamiętamy go jako polskiego męża stanu, którego dorobek i spuścizna wciąż pozostają żywe w jednym z najbardziej proeuropejskich narodów. W tym roku, w 90. rocznicę jego urodzin, upamiętniamy Bronisława Geremka, jego cenny proeuropejski wkład i pozytywny wpływ jego pracy dla Polski" - powiedziała przewodnicząca PE.


Marszałek Senatu otwierając konferencję podkreślił, że wojna w Ukrainie to bestialska, niczym nieuzasadniona inwazja Rosji na niepodległy, wolny kraj. Grodzki mówił, że wojna wybuchła "tylko dlatego, że szaleniec na Kremlu neguje istnienie narodu ukraińskiego". Dodał, że co prawda, konflikt ten toczy się na terytorium Ukrainy, ale "to typowa wojna za wolność waszą i naszą" oraz, że jest to konflikt wartości cywilizacji wolnego świata, reguł demokratycznych z barbarzyńcami, którzy tych wartości nie szanują".


Grodzki podkreślił, że wojna w Ukrainie musi się zakończyć zwycięstwem wolnego świata. Zwracał uwagę, że zatrzymanie de facto przez Rosję walki na froncie i przejście do atakowania infrastruktury krytycznej, obiektów cywilnych można porównać do taktyki Stalina, który chciał zagłodzić naród ukraiński. Przypomniał też, że Senat w październiku przyjął uchwałę uznającą władze Federacji Rosyjskiej za reżim terrorystyczny.


Marszałek Senatu powiedział, że wielowiekowa, agresywna polityka Rosji musi się skończyć. Zwracał uwagę na konieczność pełnej izolacji Rosji, póki nie zacznie respektować zasad demokracji i prawa międzynarodowego. Wskazywał również na ukraińskie aspiracje dołączenia do UE i NATO oraz na znaczeniu akcesji dla budowy nowego układu geopolitycznego.


"Ukraina i Ukraińcy mentalnie przynależą do świata zachodniego (...). Nie zrażajmy się, nie obawiajmy się, bądźmy odważni, bądźmy wizjonerscy - pomóżmy Ukrainie dołączyć do struktur NATO i struktur Unii Europejskiej, choćby niektórzy mówili, że to zbyt śmiałe, zbyt może nieracjonalne. Świat należy do odważnych, świat należy do wizjonerów" - mówił Grodzki.


Dodał, że przed światem zachodnim jest zadanie stworzenia pewnego rodzaju drugiego Planu Marshalla na rzecz odbudowy Ukrainy.


P.o. dyrektora przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce Marzenna Guz-Vetter przypomniała, że w trakcie wojny Ukraina złożyła wniosek o członkostwo w UE i uzyskała status kandydacki. Podkreśliła, że KE cały czas prowadzi rozmowy z władzami Ukrainy, ponieważ proces przystąpienia do Unii jest bardzo skomplikowanym procesem administracyjnym. "Należałoby sobie zadać pytanie, czy wobec tej wojny i w ogóle sytuacji geopolitycznej nie należałoby zmienić zasad przystępowania państw do UE. Już jeżeli chodzi o Bałkany Zachodnie, mamy taką sytuację, że niektóre państwa są od lat w poczekalni i nic się nie dzieje, w to miejsce wchodzi Rosja, wchodzą Chiny" - mówiła Guz-Vetter.


Zaznaczyła, że z punktu widzenia reform droga Ukrainy do UE jest bardzo daleka, ponieważ - jak mówiła - zmian wymaga nie tylko sądownictwo, ale konieczne jest także m.in. przyjęcie ustaw dotyczące tzw. deoligarchizacji.


Guz-Vetter dodała, że w tym roku ogólna pomoc finansowa dla Ukrainy ze strony państw i instytucji europejskich to ok. 20 mld euro. "Na przyszły rok KE zaproponowała wsparcie budżetowe na poziomie 18 mld euro, tak aby budżet Ukrainy był co miesiąc zasilany sumą mniej więcej 1,5 mld euro (...). Z powodu weta Węgier na razie Rada Europejska nie mogła podjąć tej decyzji, będzie to prawdopodobnie przedmiotem rozmów na Radzie Europejskiej w przyszłym tygodniu" - powiedziała Guz-Vetter.


We wtorek cytowany przez portal Euronews minister finansów Węgier Mihaly Varga, poinformował, że Budapeszt zablokował porozumienie w sprawie pakietu pomocowego dla Ukrainy o wartości 18 mld euro. Węgierskie władze już wcześniej zapowiadały, że nie zgodzą się na unijną pożyczkę dla Ukrainy i przekażą temu krajowi równowartość swojego wkładu w ramach dwustronnego porozumienia. (PAP)


autor: Karol Kostrzewa


kos/ godl/


Kraj i świat

2023-02-09, godz. 06:40 Narodowa Strategia Transplantacyjna trafiła do wykazu prac Rady Ministrów Projekt uchwały w sprawie ustanowienia wieloletniego programu Narodowa Strategia Transplantacyjna na lata 2023-2032 trafił do wykazu prac Rady Ministrów - poinformowało… » więcej 2023-02-09, godz. 06:40 Korea Płn./ Na defiladzie najpewniej pokazano nowe rakiety balistyczne Podczas defilady w Pjongjangu siły zbrojne Korei Północnej zaprezentowały „taktyczne jednostki nuklearne” i rakiety dalekiego zasięgu - podały w czwartek… » więcej 2023-02-09, godz. 06:40 Sondaż "Rz": Nie chcemy Rosji na igrzyskach Jak podaje czwartkowa 'Rzeczpospolita', większość ankietowanych przez IBRiS nie chce, by Rosja i Białoruś wystartowały w przyszłorocznych igrzyskach olimpijskich… » więcej 2023-02-09, godz. 06:30 70 lat temu reżim komunistyczny w PRL wydał dekret podporządkowujący Kościół państwu 70 lat temu, 9 lutego 1953 r., ogłoszono dekret Rady Państwa o obsadzaniu stanowisk kościelnych za zgodą organów państwowych. Miał on być przełomowym… » więcej 2023-02-09, godz. 06:30 Wirusolog: najmłodsze dzieci są nawet 2-3 razy bardziej narażone na ciężki przebieg COVID-19 Najmłodsze dzieci są nawet 2-3 razy bardziej narażone na ciężki przebieg COVID-19 w porównaniu z grupą dzieci od 6 do 17 lat, w związku z czym częściej… » więcej 2023-02-09, godz. 06:20 MŚ w biathlonie - Tiril Eckhoff nie wyklucza zakończenia kariery Multimedalistka biathlonowych mistrzostw świata Norweżka Tiril Eckhoff po raz pierwszy od 11 lat nie wystąpi w czempionacie globu. 32-letnia zawodniczka, gnębiona… » więcej 2023-02-09, godz. 06:10 KGP: przez dwa tygodnie sześciu policjantów pełni służbę na włoskich stokach narciarskich Przez dwa tygodnie sześciu polskich policjantów pełni służbę we Włoszech. Czterech patroluje stoki narciarskie w rejonie miejscowości Moena, dwóch zaś… » więcej 2023-02-09, godz. 06:10 Synoptyk IMGW: w czwartek dużo słońca na południu kraju, noc z silnym mrozem na terenach podgórskich W czwartek najwięcej słońca będzie na południu kraju - powiedziała PAP synoptyk IMGW Ilona Bazyluk. W ciągu dnia temperatura w całej Polsce powinna wzrosnąć… » więcej 2023-02-09, godz. 06:10 W. Andrusiewicz: minister otrzymał raport ws. odmowy aborcji, jest bardzo szczegółowy Minister zdrowia Adam Niedzielski otrzymał szczegółowy raport na temat odmowy aborcji u wykorzystanej seksualnie osoby z niepełnosprawnością - powiedział… » więcej 2023-02-09, godz. 06:00 Ruszył nabór gabinetów do akcji „Polscy Okuliści Kontra Jaskra” Polskie Towarzystwo Okulistyczne ogłosiło nabór gabinetów i poradni okulistycznych do VII edycji ogólnopolskiej akcji „Polscy Okuliści Kontra Jaskra”… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »