Radio Opole » Kraj i świat
2022-12-09, 14:10 Autor: PAP

W. Brytania/ Nałożono sankcje na 30 osób i podmiotów, w tym z Rosji i Iranu

Wielka Brytania ogłosiła w piątek nałożenie sankcji na 30 osób i podmiotów z 11 krajów w związku z naruszeniami praw człowieka, stosowaniem przemocy seksualnej w konfliktach i korupcją. Połowę z objętych sankcjami stanowią obywatele Rosji oraz Iranu.

Sankcje wprowadzone zostały przy okazji przypadającego w piątek Międzynarodowego Dnia Przeciwdziałania Korupcji oraz Dnia Praw Człowieka. "Naszym obowiązkiem jest promowanie wolnych i otwartych społeczeństw na całym świecie. Dzisiaj nasze sankcje idą dalej, aby ujawnić i pociągnąć do odpowiedzialności tych, którzy stoją za haniebnymi naruszeniami naszych najbardziej podstawowych praw" - oświadczył brytyjski minister spraw zagranicznych James Cleverly.


Wśród objętych sankcjami jest czterech Rosjan bezpośrednio i pośrednio odpowiedzialnych za torturowanie uprowadzonego w 2015 r. na okupowanym Krymie ukraińskiego aktywisty Ołeksandra Kostenki, pułkownik Ramił Ibatullin, dowódca rosyjskiej 90. Dywizji Pancernej, która od początku uczestniczyła w napaści na Ukrainę i której żołnierze oskarżani są o gwałty i przemoc seksualną, a także 10 urzędników irańskiego wymiaru sprawiedliwości i więziennictwa, co ma związek z trwającymi protestami po śmierci aresztowanej we wrześniu Mahsy Amini.


Oprócz tego w związku z łamaniem praw człowieka sankcje nałożono na dwóch obywateli Nikaragui i po jednym Pakistanu oraz Ugandy, w związku z przemocą seksualną, na urząd dowódcy sił zbrojnych Birmy i dwie jednostki piechoty tego kraju oraz na grupę zbrojną z Mali i dwóch obywateli Sudanu Południowego, a w związku z korupcją - na dwóch obywateli Mołdawii, jednego obywatela Serbii i dwóch kosowskich Serbów.


Z Londynu Bartłomiej Niedziński (PAP)


bjn/ tebe/


Kraj i świat

2023-02-09, godz. 07:00 Formuła 1 - Grand Prix Las Vegas do 2032 roku Komisja statutowa hrabstwa Clark, w którym znajduje się Las Vegas jednogłośnie podjęła decyzję o organizacji wyścigu Formuły 1 do 2032 roku. Pierwszy… » więcej 2023-02-09, godz. 07:00 Dzisiaj w Brukseli nadzwyczajny szczyt Unii Europejskiej z udziałem prezydenta Ukrainy W czwartek w Brukseli rozpocznie się nadzwyczajne posiedzenie Rady Europejskiej, na którym szefowie państw i rządów UE będą rozmawiać o agresji Rosji na… » więcej 2023-02-09, godz. 07:00 Kukiz: przyjęcie ustawy o referendach lokalnych będzie przedostatnim punktem realizacji naszej umowy z PiS Przyjęcie ustawy o referendach lokalnych będzie przedostatnim punktem realizacji naszej umowy z Prawem i Sprawiedliwością. Czekamy jeszcze na przyjęcie ustawy… » więcej 2023-02-09, godz. 06:50 Minister Puda dla "Rz": Podzieliliśmy się pieniędzmi z Unii Pieniądze z polityki spójności nie są zagrożone - zapewnił minister funduszy i polityki regionalnej Grzegorz Puda w rozmowie z 'Rzeczpospolitą'. » więcej 2023-02-09, godz. 06:50 80 lat temu UPA dokonała pierwszej wielkiej zbrodni na polskich mieszkańcach Wołynia 80 lat temu, 9 lutego 1943 r., oddział Hryhorija Perehijniaka „Dowbeszki-Korobki”, uznany za pierwszą sotnię UPA, dokonał w kolonii Parośla I na Wołyniu… » więcej 2023-02-09, godz. 06:50 DGP: Z podatków wpłynęło o kilka miliardów więcej Niższy od planowanego deficyt budżetu pomoże zmniejszyć niedobór całego sektora finansów publicznych. Pytanie, czy nie ośmieli rządu do przygotowania… » więcej 2023-02-09, godz. 06:50 IMGW przygotowuje prognozę pogody dla strażaków w Turcji, ma złe wiadomości IMGW przygotowuje prognozę pogody dla strażaków polskich ratowników w Turcji. Niestety ma dla nich złe wiadomości. Temperatura w Besni spada do minus 5 stopni… » więcej 2023-02-09, godz. 06:50 Europoseł Rzońca: Zełenski chce w Brukseli wywrzeć presję na kraje UE, by dostarczyły Ukrainie nowoczesną broń Wizyta w Brukseli prezydenta Wołodymyra Zełenskiego to próba przyspieszenia negocjacji z Ukrainą w sprawie jej wejścia do UE i nacisk na przywódców 27 krajów… » więcej 2023-02-09, godz. 06:40 Narodowa Strategia Transplantacyjna trafiła do wykazu prac Rady Ministrów Projekt uchwały w sprawie ustanowienia wieloletniego programu Narodowa Strategia Transplantacyjna na lata 2023-2032 trafił do wykazu prac Rady Ministrów - poinformowało… » więcej 2023-02-09, godz. 06:40 Korea Płn./ Na defiladzie najpewniej pokazano nowe rakiety balistyczne Podczas defilady w Pjongjangu siły zbrojne Korei Północnej zaprezentowały „taktyczne jednostki nuklearne” i rakiety dalekiego zasięgu - podały w czwartek… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »