Radio Opole » Kraj i świat
2022-12-09, 14:00 Autor: PAP

Kowalski: zapewnienie taniej energii i taniego ciepła jest dzisiaj jednym z najważniejszych wyzwań

Zapewnienie taniej energii i taniego ciepła jest dzisiaj jednym z najważniejszych wyzwań - mówił w piątek w Białymstoku wiceminister rolnictwa i pełnomocnik rządu ds. transformacji energetycznej obszarów wiejskich Janusz Kowalski. Wśród pomysłów wymienił inwestycje w biogazownie i spółdzielnie energetyczne.

Kowalski wziął w piątek udział w konferencji "Rozwiązania zmniejszające zapotrzebowanie na energię w samorządach gminnych" zorganizowaną przez samorząd województwa podlaskiego.


"Dzisiaj zapewnienie taniej energii i taniego ciepła jest jedną z najważniejszych wyzwań nei tylko dla samorządów, ale dla całej polskiej gospodarki" - mówił na początku konferencji Kowalski. Poinformował uczestników, że przygotowywane są dwa projekty ustaw dotyczące inwestycji w energetykę.


Powiedział, że trwają prace w pierwszym kwartale 2023 roku uchwalić bardzo ważną ustawę i wyraził nadzieję, że uda się ją uchwalić w I kwartale 2023 roku. Chodzi o specustawę o biogazowniach, która - jak mówił - może ona być dołączona do przygotowywanej dużej nowelizacji ustawy o OZE w Ministerstwie Klimatu i Środowiska. "Chodzi o to, żeby na obszarach wiejskich umożliwić efektywniejsze prowadzenie inwestycji dotyczących biogazowni" - powiedział Kowalski. Dodał, że ma to ułatwić powstawanie biogazowni przy gospodarstwach rolnych, które będą zapewniać tanią energię i ciepło.


Kowalski powiedział, że bardzo istotne jest to, aby stawiać na biomasę, która jest paliwem OZE w całej UE. "Z jakiś powodów w Polsce była niedoceniana, jest niedoceniana, a jest najbardziej stabilnym źródłem produkcji OZE" - mówił. Dodał, że 90-95 proc. efektywności energii elektrycznej i ciepła to właśnie instalacje biomasowe. Dla porównania powiedział, że wiatraki to 20-25 proc. efektywności w roku, a fotowoltaika tylko 10 proc. "Trzeba stawiać na te OZE, które jest stabilne, które przynosi dochody rolnikom i zapewnia tanie ciepło i energię" - mówił.


Jako przykład podał Litwę. Kowalski mówił, że postawiono tam na biomasę, by uniezależnić się od rosyjskiego gazu, a w efekcie rozwijał się cały przemysł. "Zatem postawienie na biomasę to nie tylko dobra informacja dla rolników i samorządów, ale również i dla przemysłu maszynowego, który jest bardzo mocny w Polsce, ale też jest pewnego rodzaju zaproszeniem dla naukowców do szukania dobrych rozwiązań do jeszcze efektywniejszego wykorzystania biomasy w produkcji energii i ciepła" - dodał.


Drugą ustawą są przepisy dotyczące spółdzielni energetycznych. "To powinna być znakomita formuła do realizacji nowoczesnych inwestycji OZE na obszarach wiejskich i miejsko-wiejskich" - mówił i dodał, że jednym z pomysłów jest to, aby wprowadzić zwolnienie z prawa do zamówień publicznych dla tych samorządowców, którzy zdecydują się z własnymi gminami na członkostwo w spółdzielniach energetycznych przy zakupie energii czy ciepła.


Kowalski powiedział PAP, że w związku w tym, że będzie duży nacisk na powstawanie biogazowni, są też planowane pewne zmiany w programach instrumentów wsparcia dla rolników i wszystkich podmiotów działających na terenach wiejskich i wiejsko-miejskich. "Myślę, że przyszłe konkursy będą w dużej części promować właśnie w instalacje biomasowe, jeżeli chodzi o Ministerstwo Rolnictwa, ale mamy też porozumienie z Ministerstwem Klimatu i Środowiska, aby wspierać (...) transformację ciepłowniczą w powiatach" - powiedział PAP.


W konferencji, która odbyła się na Politechnice Białostockiej wzięli udział samorządowcy, naukowcy i przedstawiciele różnych instytucji i organizacji.


Wicemarszałek województwa podlaskiego Sebastian Łukaszewicz zauważył, że konferencja jest odpowiedzią na apele samorządowców na temat tego, co się obecnie dzieje, jeśli chodzi o rynek energetyczny. "Widzimy, że za naszą wschodnią granicą trwa wojna i to głównie przez tę wojnę mamy obecną sytuację związaną z tymi wysokimi cenami (energii)" - mówił. W rozmowie z dziennikarzami dodał, że samorządowcy borykają z takimi samymi problemami jak zwykli mieszkańcy, czyli ze znaczącym wzrostem cen energii, a konferencja ma im pokazać pomysł, w jaki sposób można oszczędzać na energii, ale też np. jakie są możliwości finansowania projektów zwiększających efektywność energetyczną.


O możliwości pozyskania środków unijnych w nowym programie regionalnym na lata 2021-2027 mówiła dyrektor departamentu rozwoju regionalnego w urzędzie marszałkowskim Joanna Sarosiek. Powiedziała, że na zadania związane z efektywnością energetyczną do dyspozycji będzie ponad 400 mln euro. Wymieniła, że będą to środki m.in. na inwestycje w OZE, termomodernizację, zakup niskoemisyjnego taboru. Dodała, że forma wsparcia to będą pożyczki lub dotacje, a forma będzie zależeć od zastosowanych innowacyjności.(PAP)


autorka: Sylwia Wieczeryńska


swi/ drag/


Kraj i świat

2024-04-24, godz. 15:00 W. Brytania/ Pięć spłoszonych koni uciekło z próby wojskowej w Londynie (aktl.) Pięć koni należących do ceremonialnego regimentu brytyjskiej armii - a nie dwa, jak początkowo się wydawało - uciekło w środę rano z próby przed paradą… » więcej 2024-04-24, godz. 15:00 Poseł J. Karnowski: Spółki wodno-kanalizacyjne chylą się ku upadkowi 80 proc. przedsiębiorstw wodociągowo-kanalizacyjnych poniosło stratę za 2023 r. - wskazał prezes izby gospodarczej 'Wodociągi Polskie' Paweł Sikorski podczas… » więcej 2024-04-24, godz. 15:00 Podkarpackie/ W Rzeszowie wybudowane zostanie Podkarpackie Centrum Lekkiej Atletyki 194 mln zł kosztować będzie budowa Podkarpackiego Centrum Lekkiej Atletyki (PCLA) w Rzeszowie. Stadion będzie miał m.in. 400-metrową bieżnię, ma również… » więcej 2024-04-24, godz. 15:00 Bochenek zapowiada sobotnią konwencję PiS W sobotę odbędzie się konwencja z udziałem polityków i ekspertów; będziemy mówić o wyzwaniach, które są przed Europą i o kierunkach, w których powinna… » więcej 2024-04-24, godz. 14:50 Międzynarodowy Konkurs Wiolonczelowy po sześciu latach wraca do Filharmonii Narodowej Międzynarodowy Konkurs Wiolonczelowy im. Witolda Lutosławskiego odbędzie się w dniach 1-12 maja w Filharmonii Narodowej w Warszawie. Wydarzenie reaktywowane… » więcej 2024-04-24, godz. 14:50 Premier: mamy do rozegrania wielką batalię, od której zależy czy dopadnie nas wojna (krótka2) Mamy do rozegrania wielką batalię, od której będzie zależało czy wojna nas dopadnie czy nie. Jeśli kraje Europy będą słabe, skłócone i niezdolne do… » więcej 2024-04-24, godz. 14:50 Paryż - kajakarze i kanadyjkarze przed ważnym sprawdzianem w Wałczu Przygotowania do sezonu kadry kajakarzy i kanadyjkarzy są już na ostatniej prostej, a przed trenerami trudne decyzje wyboru składu osad, które mogą jeszcze… » więcej 2024-04-24, godz. 14:50 Szczecin / Ewakuacja z powodu zadymienia 650 uczniów szkoły podstawowej Wskutek zadymienia powstałego w rozdzielni elektrycznej w szkole podstawowej nr 74 w Szczecinie z budynku ewakuowano 650 uczniów i 63 osoby dorosłe - poinformował… » więcej 2024-04-24, godz. 14:40 Komunikat Totalizatora Sportowego (24-04-2024) Komunikat Totalizatora Sportowego Totalizator Sportowy Spółka z o.o. podaje ilości i wysokości wygranych w grach losowychw dniu 2024-04-24 o godz. 14:00Kaskada… » więcej 2024-04-24, godz. 14:40 Iron Mountain inwestuje 10 mln zł w modernizację centrum digitalizacji w Radomiu (MediaRoom) Radomskie centrum digitalizacji Iron Mountain - jeden z największych tego rodzaju obiektów na świecie, został w 2023 r. uhonorowany tytułem Center of Digital… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »