Radio Opole » Kraj i świat
2022-12-09, 14:00 Autor: PAP

Kowalski: zapewnienie taniej energii i taniego ciepła jest dzisiaj jednym z najważniejszych wyzwań

Zapewnienie taniej energii i taniego ciepła jest dzisiaj jednym z najważniejszych wyzwań - mówił w piątek w Białymstoku wiceminister rolnictwa i pełnomocnik rządu ds. transformacji energetycznej obszarów wiejskich Janusz Kowalski. Wśród pomysłów wymienił inwestycje w biogazownie i spółdzielnie energetyczne.

Kowalski wziął w piątek udział w konferencji "Rozwiązania zmniejszające zapotrzebowanie na energię w samorządach gminnych" zorganizowaną przez samorząd województwa podlaskiego.


"Dzisiaj zapewnienie taniej energii i taniego ciepła jest jedną z najważniejszych wyzwań nei tylko dla samorządów, ale dla całej polskiej gospodarki" - mówił na początku konferencji Kowalski. Poinformował uczestników, że przygotowywane są dwa projekty ustaw dotyczące inwestycji w energetykę.


Powiedział, że trwają prace w pierwszym kwartale 2023 roku uchwalić bardzo ważną ustawę i wyraził nadzieję, że uda się ją uchwalić w I kwartale 2023 roku. Chodzi o specustawę o biogazowniach, która - jak mówił - może ona być dołączona do przygotowywanej dużej nowelizacji ustawy o OZE w Ministerstwie Klimatu i Środowiska. "Chodzi o to, żeby na obszarach wiejskich umożliwić efektywniejsze prowadzenie inwestycji dotyczących biogazowni" - powiedział Kowalski. Dodał, że ma to ułatwić powstawanie biogazowni przy gospodarstwach rolnych, które będą zapewniać tanią energię i ciepło.


Kowalski powiedział, że bardzo istotne jest to, aby stawiać na biomasę, która jest paliwem OZE w całej UE. "Z jakiś powodów w Polsce była niedoceniana, jest niedoceniana, a jest najbardziej stabilnym źródłem produkcji OZE" - mówił. Dodał, że 90-95 proc. efektywności energii elektrycznej i ciepła to właśnie instalacje biomasowe. Dla porównania powiedział, że wiatraki to 20-25 proc. efektywności w roku, a fotowoltaika tylko 10 proc. "Trzeba stawiać na te OZE, które jest stabilne, które przynosi dochody rolnikom i zapewnia tanie ciepło i energię" - mówił.


Jako przykład podał Litwę. Kowalski mówił, że postawiono tam na biomasę, by uniezależnić się od rosyjskiego gazu, a w efekcie rozwijał się cały przemysł. "Zatem postawienie na biomasę to nie tylko dobra informacja dla rolników i samorządów, ale również i dla przemysłu maszynowego, który jest bardzo mocny w Polsce, ale też jest pewnego rodzaju zaproszeniem dla naukowców do szukania dobrych rozwiązań do jeszcze efektywniejszego wykorzystania biomasy w produkcji energii i ciepła" - dodał.


Drugą ustawą są przepisy dotyczące spółdzielni energetycznych. "To powinna być znakomita formuła do realizacji nowoczesnych inwestycji OZE na obszarach wiejskich i miejsko-wiejskich" - mówił i dodał, że jednym z pomysłów jest to, aby wprowadzić zwolnienie z prawa do zamówień publicznych dla tych samorządowców, którzy zdecydują się z własnymi gminami na członkostwo w spółdzielniach energetycznych przy zakupie energii czy ciepła.


Kowalski powiedział PAP, że w związku w tym, że będzie duży nacisk na powstawanie biogazowni, są też planowane pewne zmiany w programach instrumentów wsparcia dla rolników i wszystkich podmiotów działających na terenach wiejskich i wiejsko-miejskich. "Myślę, że przyszłe konkursy będą w dużej części promować właśnie w instalacje biomasowe, jeżeli chodzi o Ministerstwo Rolnictwa, ale mamy też porozumienie z Ministerstwem Klimatu i Środowiska, aby wspierać (...) transformację ciepłowniczą w powiatach" - powiedział PAP.


W konferencji, która odbyła się na Politechnice Białostockiej wzięli udział samorządowcy, naukowcy i przedstawiciele różnych instytucji i organizacji.


Wicemarszałek województwa podlaskiego Sebastian Łukaszewicz zauważył, że konferencja jest odpowiedzią na apele samorządowców na temat tego, co się obecnie dzieje, jeśli chodzi o rynek energetyczny. "Widzimy, że za naszą wschodnią granicą trwa wojna i to głównie przez tę wojnę mamy obecną sytuację związaną z tymi wysokimi cenami (energii)" - mówił. W rozmowie z dziennikarzami dodał, że samorządowcy borykają z takimi samymi problemami jak zwykli mieszkańcy, czyli ze znaczącym wzrostem cen energii, a konferencja ma im pokazać pomysł, w jaki sposób można oszczędzać na energii, ale też np. jakie są możliwości finansowania projektów zwiększających efektywność energetyczną.


O możliwości pozyskania środków unijnych w nowym programie regionalnym na lata 2021-2027 mówiła dyrektor departamentu rozwoju regionalnego w urzędzie marszałkowskim Joanna Sarosiek. Powiedziała, że na zadania związane z efektywnością energetyczną do dyspozycji będzie ponad 400 mln euro. Wymieniła, że będą to środki m.in. na inwestycje w OZE, termomodernizację, zakup niskoemisyjnego taboru. Dodała, że forma wsparcia to będą pożyczki lub dotacje, a forma będzie zależeć od zastosowanych innowacyjności.(PAP)


autorka: Sylwia Wieczeryńska


swi/ drag/


Kraj i świat

2023-02-02, godz. 18:00 Eksperci: dobre leczenie chorób nowotworowych może obniżyć ich koszty pośrednie Koszty pośrednie chorób nowotworowych, związane z przedwczesnymi zgonami, zwolnieniami lekarskimi i rentami, są bardzo wysokie; optymalne leczenie może pomóc… » więcej 2023-02-02, godz. 18:00 Rzecznik PZPN: chcemy mieć swoją bazę, ale na razie bez konkretów Polski Związek Piłki Nożnej wraca do tematu budowy ośrodka szkoleniowego, a także nowej siedziby federacji. 'Chcemy mieć swoją bazę, to nie jest tajemnica'… » więcej 2023-02-02, godz. 18:00 MKiŚ: polsko-litewskie rozmowy o energii (komunikat) - Ministerstwo Klimatu i Środowiska informuje: Bezpieczeństwo energetyczne w regionie, w tym synchronizacja systemów energetycznych Państw Bałtyckich oraz… » więcej 2023-02-02, godz. 17:50 Biotechnologiczna firma z Teksasu zamierza „wskrzesić” ptaka dodo Powstały w 2021 roku startup Colossal Biosciences zasłynął do tej pory oświadczeniem, w którym poinformował o zaawansowanych pracach nad przywróceniem… » więcej 2023-02-02, godz. 17:50 MS: współpraca w ściganiu rosyjskich zbrodni wojennych – spotkanie Ministra Zbigniewa Ziobro z Ministrem ds. Bezpieczeństwa… - Ministerstwo Sprawiedliwości informuje: Współdziałanie w ściganiu rosyjskich zbrodni wojennych popełnianych na Ukrainie i współpraca w sprawach karnych… » więcej 2023-02-02, godz. 17:50 W. Brytania/ Media: wkrótce 2,3 mld funtów ze sprzedaży Chelsea trafi na Ukrainę W ciągu kilku tygodni brytyjski rząd przekaże fundacji działającej na rzecz Ukrainy 2,3 mld funtów, uzyskanych ze sprzedaży przez rosyjskiego oligarchę… » więcej 2023-02-02, godz. 17:50 Prognoza pogody na 3 i 4 lutego Jak informuje Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej, Europa Zachodnia będzie w zasięgu wyżu z centrum nad Francją. Na pozostałym obszarze kontynentu… » więcej 2023-02-02, godz. 17:40 Polska i kraje bałtyckie potępiają stanowisko MKOl ws. udziału Rosjan i Białorusinów w IO Polska, Estonia, Litwa i Łotwa potępiają wysiłki MKOl, mające na celu przywrócenie sportowców krajów agresorów, Rosji i Białorusi, do międzynarodowych… » więcej 2023-02-02, godz. 17:40 Badania: dzieci z uboższych rodzin są bardziej narażone na choroby układu oddechowego Dzieci z rodzin o niższym statusie społeczno-ekonomicznym są bardziej narażone na choroby układu oddechowego - potwierdziły badania naukowców ze Śląskiego… » więcej 2023-02-02, godz. 17:40 Szef MS rozmawiał z brytyjskim ministrem ds. bezpieczeństwa o ściganiu zbrodni rosyjskich Ściganie rosyjskich zbrodni popełnionych na Ukrainie oraz kwestia międzynarodowego trybunału do ich osądzenia, były głównymi tematami czwartkowego spotkania… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »