Radio Opole » Kraj i świat
2022-12-09, 13:50 Autor: PAP

Rzecznik PiS: naszym obowiązkiem jest przestrzec obywateli przed Donaldem Tuskiem (opis)

Naszym obowiązkiem jest przestrzec obywateli przed Donaldem Tuskiem i jego powrotem; nie ulegajmy kłamstwom polityków PO, bo dotychczas nie pokazali żadnego programu - mówił rzecznik PiS Rafał Bochenek na konferencji dotyczącej porównania działań rządów w czasach koalicji PO-PSL i obecnego rządu.

"Spotykamy się dzisiaj w ważnej sprawie, ponieważ w gąszczu codziennych medialnych informacji bardzo często umykają nam te, które są niezwykle ważne, o działalności PiS, o tym, co udało się zrobić w ostatnich miesiącach dla polskich obywateli" - mówił Bochenek podczas piątkowej konferencji prasowej.


"Będziemy chcieli państwu pokazać zasadniczą różnicę, jak z kryzysem, z którym mieliśmy do czynienia w 2010, 2011 roku radził sobie rząd PO i PSL, a jak z kryzysem tym, który dzisiaj wszechogarnia świat, Europę, dotyka Polskę, radzi sobie rząd PiS" - dodał.


Na konferencji przedstawiono spot mający ukazywać działania rządu w czasie kryzysu. Podano w nim, że w czasach rządów PO-PSL podwyższano podatki, w tym VAT, a bezrobocie wzrosło w kolejnych latach - w sierpniu 2010 r. wynosiło 11,4 proc., w kwietniu 2012 r. - 12,9 proc., a w lutym 2013 r. - 14,4 procent. W nagraniu wskazano, że za rządów PiS obniżono stawki VAT m.in. na żywność czy na gaz, a także podwyższono wydatki na służbę zdrowia czy podwyższono płacę godzinową.


"Naszym obowiązkiem jest przestrzec obywateli przed Tuskiem i jego powrotem. Pokazać, że kto raz oszukał, może oszukać również i drugi raz" - mówił Bochenek po emisji spotu. "To nie jest tak, że to było dawno i nieprawda, jak bardzo często mówią politycy Platformy Obywatelskiej" - dodał. "Ta rzeczywistość może się w Polsce powtórzyć" - podkreślał.


Bochenek przypomniał, że prezes PiS Jarosław Kaczyński wielokrotnie mówił, że to, co dziś robi lider PO i jego formacja to "farbowanie się, przebieranie się i jedna, wielka mistyfikacja", a wszystko, co mówią politycy Platformy to "bajki dla Polaków". "Chcieliśmy przestrzec naszych obywateli przed ponownym oszustwem Platformy Obywatelskiej" - mówił.


Inny poseł PiS Robert Gontarz ocenił w trakcie konferencji prasowej, że rządy PO-PSL "to była totalna porażka". "To byli ludzie, którzy w trudnej sytuacja zamiast Polakom pomagać, to zabierali Polakom pieniądze" - mówił. W tym kontekście wskazał m.in. na przejęcie ponad 150 mld zł z OFE (które z OFE przekazano do ZUS - PAP), podwyżki VAT czy wyłudzanie VAT przez mafie. "My tę lukę vatowską w sposób znaczący uszczelniliśmy" - podkreślał Gontarz.


Dodał, że za rządów Platformy było wysokie bezrobocie, a płaca godzinowa wynosiła kilka złotych za godzinę. "Teraz to ponad 20 zł, a od przyszłego roku 22,8 zł, a od lipca już ponad 23 zł" - wskazał. Gontarz podkreślał też, że obecnie mamy jeden z najniższych wskaźników bezrobocia w UE oraz że rząd wspiera emerytów m.in. poprzez wprowadzenie 13. i 14. emerytury.


"Brak wiarygodności, brak adekwatnych działań do (wymogów) ówczesnych czasów, ale również podwyższanie podatków - wszystko to charakteryzowało rządy PO i PSL pod wodzą Donalda Tuska" - oceniła na konferencji posłanka PiS Agnieszka Górska.


Wśród wprowadzonych w ostatnim czasie działań PiS wymieniła m.in. zamrożenie cen energii elektrycznej i gazu, zmniejszenie VAT na podstawowe produkty spożywcze, energię elektryczną, paliwo, nawozy, czy wprowadzenie dodatku elektrycznego i wakacji kredytowych. Ponadto - jak mówiła - wprowadzono brak podatku PIT dla osób do 26. roku życia.


"To nasze propozycje, propozycje PiS, a co po drugiej stronie? Z drugiej strony - nic" - oceniła Górska.


"Nie ulegajmy temu ponownemu oszustwu, nie ulegajmy kłamstwom, które są sączone przez polityków PO, bo dotychczas nie pokazali żadnego programu, żadnych konkretnych rozwiązań. Jak i również te informacje, które są powielane przez sprzyjające im media, są kłamliwe i nieprawdziwe" - ocenił Bochenek.


Rozwiązania PiS m.in. w dziedzinie gospodarki zostały po konferencji przekazane na piśmie klubowi Koalicji Obywatelskiej. "Jeżeli sami nie mają pomysłów, to chcielibyśmy, żeby nam nie przeszkadzali i uczyli się od nas. Zapoznali się z tym kompleksowym pakietem rozwiązań dla polskich obywateli" - oświadczył Bochenek. (PAP)


autor: Rafał Białkowski, Grzegorz Bruszewski


rbk/ gb/ itm/


Kraj i świat

2023-02-04, godz. 10:30 Liga NHL - 4-letni Siergiej Owieczkin gwiazdą wieczoru 4-letni Siergiej, syn Aleksandra Owieczkina, był bohaterem wieczoru poprzedzającego Mecz Gwiazd NHL w Sunrise na Florydzie, gdzie hokeiści popisywali się swoimi… » więcej 2023-02-04, godz. 10:20 Pomorska policja: 140 kolizji i 8 wypadków; zginęła jedna osoba Pomorscy policjanci od piątkowego południa do sobotniego poranka pracowali na miejscu 140 kolizji drogowych i 8 wypadków. Przez intensywne opady śniegu na… » więcej 2023-02-04, godz. 10:10 Warszawa/ Zarząd Oczyszczania Miasta: przejezdność ulic została utrzymana Zarząd Oczyszczania Miasta cały czas monitoruje prognozy pogody; w terenie są kontrolerzy ZOM, którzy sprawdzają stan nawierzchni jezdni i terenów dla pieszych… » więcej 2023-02-04, godz. 10:10 Podlaskie/ Liczenie nietoperzy w Łomżyńskim Parku Krajobrazowym Doliny Narwi W sobotę rozpoczęło się liczenie nietoperzy, które zimują w przydomowych piwniczkach na terenie Łomżyńskiego Parku Krajobrazowego Doliny Narwi (Podlaskie)… » więcej 2023-02-04, godz. 10:00 Małopolskie/ Zakopianka zablokowana, ciężarówki utknęły na śliskiej drodze W związku z intensywnymi opadami śniegu samochody ciężarowe zablokowały w sobotę rano przejazd odcinkiem Zakopianki w okolicach Klikuszowej i Rdzawki. Utworzyły… » więcej 2023-02-04, godz. 10:00 Prezydent Duda o wizycie Bidena: jest zapowiedź, że przyjedzie do naszej części Europy Prezydent Joe Biden zapowiedział, że przyjedzie do naszej części Europy, o szczegółach będzie informowała administracja amerykańska - powiedział w sobotę… » więcej 2023-02-04, godz. 10:00 Puchar Davisa - polscy tenisiści przegrywają z Japonią 0:2 Polscy tenisiści przegrywają z Japonią 0:2 po pierwszym dniu meczu Pucharu Davisa w mieście Miki. W sobotę Daniel Michalski doznał porażki 3:6, 2:6 z Yoshihito… » więcej 2023-02-04, godz. 10:00 Dobrawa Czocher: na płycie "Dreamscapes" chciałam zawrzeć fascynację podświadomością Na płycie 'Dreamscapes' chciałam zawrzeć moją fascynację ludzkim umysłem, a szczególnie podświadomością - mówi PAP Dobrawa Czocher, wiolonczelistka… » więcej 2023-02-04, godz. 10:00 Łódzkie/ Autostrada A2 w stronę Warszawy częściowo przejezdna po kolizji Drogowcom udało się udrożnić jeden pas ruchu na autostradzie A2 między węzłami Łódź Północ i Łowiczem. Trasa w stronę Warszawy była zablokowana… » więcej 2023-02-04, godz. 10:00 Seth Rogen: Filmy Marvela są dla dzieci Popularny komik i aktor komediowy jest także producentem. To Seth Rogen stoi za powstaniem popularnego komiksowego serialu platformy streamingowej Amazon Prime… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »