Radio Opole » Kraj i świat
2022-12-09, 13:40 Autor: PAP

Gliński: "GW" poucza ukraińskiego ministra kultury; od…michnikujcie się od bohaterów

"Gazeta Wyborcza" poucza ukraińskiego ministra kultury, że nie powinien namawiać do rugowania rosyjskiej kultury. Od...michnikujcie się od bohaterów! Oni walczą także za was! - napisał w piątek na Twitterze wicepremier, minister kultury Piotr Gliński.

W czwartek na stronie "Gazety Wyborczej" pojawił się artykuł pt. "Bojkotować rosyjską kulturę? To nie ona jest zła, ale potwory wykorzystujące ją do swoich celów". Autorka tekstu zastanawia się w nim m.in. dlaczego ukraiński minister kultury namawia do rugowania Czajkowskiego.


Do artykułu odniósł się w piątek na Twitterze wicepremier Gliński. "+GW+ poucza ukraińskiego ministra kultury Ołeksandra Tkaczenkę, że nie powinien namawiać do rugowania rosyjskiej kultury. Mam zaszczyt współpracować z Ołeksandrem. Byłem kilkukrotnie na Ukrainie w czasie wojny. Od...michnikujcie się od bohaterów! Oni walczą także za was!" - podkreślił.


W tekście "GW" napisano m.in., że "w Polsce mamy już miękką cenzurę właśnie przez to, że minister Tkaczenko porozumiał się z polskim ministrem kultury Piotrem Glińskim".


"Ten wprawdzie niczego nie zakazał, ale zasugerował, i to wystarczyło, żeby teatry i filharmonie przestały grać rosyjskie opery i symfonie. Bojkot to miecz obosieczny, trzeba uważać. Mam coraz więcej wątpliwości co do sensu bojkotowania rosyjskiej muzyki. Trzeba podkreślić: nie wolno zapraszać rosyjskich artystów związanych z reżimem, a takich jest większość. Natomiast bojkotowanie muzyki Czajkowskiego, Rachmaninowa czy Prokofiewa ociera się coraz bardziej o absurd. Słuchanie i oglądanie +Borysa Godunowa+ czy +Damy pikowej+ w teatrze nie jest przecież wyrazem rusofilii, a tym bardziej poparcia dla Kremla" - napisała autorka tekstu. (PAP)


autor: Katarzyna Krzykowska


ksi/ mrr/


Kraj i świat

2023-02-09, godz. 07:10 Branża recyklingu: możemy mierzyć się z najtrudniejszym rokiem w historii Branżę recyklingu tworzyw sztucznych w Polsce czeka najtrudniejszy rok w jej historii; załamanie cen recyklatów w połowie 2022 roku, wysokie ceny energii… » więcej 2023-02-09, godz. 07:10 W przesyłce z Ukrainy KAS znalazła monety z okresu panowania króla Jana II Kazimierza Wazy Funkcjonariusze lubelskiej KAS w przesyłce z Ukrainy znaleźli 51 miedzianych monet z okresu panowania króla Jana II Kazimierza Wazy - poinformowała rzeczniczka… » więcej 2023-02-09, godz. 07:10 Europoseł Halicki: 10. pakiet sankcji UE wobec Rosji będzie dowodem na to, że Zachód jest zjednoczony i Putin tej wojny… Nie mam wątpliwości, że dziesiąty pakiet sankcji UE wobec Rosji zostanie przyjęty i będzie kolejnym ostrzeżeniem i dowodem na to, że świat zachodni jest… » więcej 2023-02-09, godz. 07:10 Kosiniak-Kamysz dla "Rz": Jednej listy opozycji nie będzie Zachęcam PO i Lewicę, do stworzenia katalogu spraw do załatwienia - powiedział Władysław Kosiniak-Kamysz, prezes PSL, w rozmowie z czwartkową 'Rzeczpos… » więcej 2023-02-09, godz. 07:00 Formuła 1 - Grand Prix Las Vegas do 2032 roku Komisja statutowa hrabstwa Clark, w którym znajduje się Las Vegas jednogłośnie podjęła decyzję o organizacji wyścigu Formuły 1 do 2032 roku. Pierwszy… » więcej 2023-02-09, godz. 07:00 Dzisiaj w Brukseli nadzwyczajny szczyt Unii Europejskiej z udziałem prezydenta Ukrainy W czwartek w Brukseli rozpocznie się nadzwyczajne posiedzenie Rady Europejskiej, na którym szefowie państw i rządów UE będą rozmawiać o agresji Rosji na… » więcej 2023-02-09, godz. 07:00 Kukiz: przyjęcie ustawy o referendach lokalnych będzie przedostatnim punktem realizacji naszej umowy z PiS Przyjęcie ustawy o referendach lokalnych będzie przedostatnim punktem realizacji naszej umowy z Prawem i Sprawiedliwością. Czekamy jeszcze na przyjęcie ustawy… » więcej 2023-02-09, godz. 06:50 Minister Puda dla "Rz": Podzieliliśmy się pieniędzmi z Unii Pieniądze z polityki spójności nie są zagrożone - zapewnił minister funduszy i polityki regionalnej Grzegorz Puda w rozmowie z 'Rzeczpospolitą'. » więcej 2023-02-09, godz. 06:50 80 lat temu UPA dokonała pierwszej wielkiej zbrodni na polskich mieszkańcach Wołynia 80 lat temu, 9 lutego 1943 r., oddział Hryhorija Perehijniaka „Dowbeszki-Korobki”, uznany za pierwszą sotnię UPA, dokonał w kolonii Parośla I na Wołyniu… » więcej 2023-02-09, godz. 06:50 DGP: Z podatków wpłynęło o kilka miliardów więcej Niższy od planowanego deficyt budżetu pomoże zmniejszyć niedobór całego sektora finansów publicznych. Pytanie, czy nie ośmieli rządu do przygotowania… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »