Radio Opole » Kraj i świat
2022-12-09, 13:30 Autor: PAP

Poznań/ Umorzono postępowanie ws. prokuratora, który w gabinecie miał karykaturę prezesa PiS

Poznański prokurator powiesił w swoim gabinecie fotomontaż z prezesem PiS i został oskarżony o znieważenie Jarosława Kaczyńskiego. W piątek Sąd Okręgowy w Poznaniu prawomocnie umorzył to postepowanie wskazując, że „nie zostały spełnione ustawowe przesłanki zarzucanego czynu”.

Sprawę opisała w lutym 2019 roku "Gazeta Wyborcza". Dziennik podał, że poznański prokurator Krzysztof L. powiesił w swoim gabinecie fotomontaż z Jarosławem Kaczyńskim. Twarz prezesa PiS – jak podała gazeta – została "wklejona" w niemiecki plakat propagandowy. Kaczyński na fotomontażu przedstawiony był w brunatnej koszuli i trzymał w ręce sztandar NSDAP.


"Swastyka, pierwotnie umieszczona na sztandarze i na opasce na ramieniu, została zastąpiona logo Prawa i Sprawiedliwości. Poniżej znalazł się nawiązujący do niemieckiego hasła propagandowego napis: Ein Volk, ein PiS, ein Katschor" – opisywał dziennik.


Informatorzy "GW" wskazali, że fotomontaż miał wisieć na jednej ze ścian gabinetu, w miejscu niewidocznym dla wchodzących, a format zdjęcia z prezesem PiS miał być mniejszy niż kartka A4.


Fotomontażem zainteresował się wydział spraw wewnętrznych Prokuratury Krajowej, który wszczął śledztwo przeciw prokuratorowi; oskarżono go o popełnienie przestępstwa z art. 216 par 1 kk, czyli znieważenie. We wrześniu tego roku Sąd Rejonowy Poznań-Stare Miasto w Poznaniu umorzył jednak to postepowanie – zażalenie na tę decyzję sądu skierowała prokuratura.


W piątek Sąd Okręgowy w Poznaniu rozpoznał zażalenie prokuratury. Mimo, że posiedzenie było niejawne, dziennikarze mogli być obecni na ogłoszeniu postanowienia.


Sąd Okręgowy utrzymał w mocy zaskarżone postanowienie sądu rejonowego. Postanowienie Sądu Okręgowego jest już prawomocne.


Sędzia Dorota Maciejewska-Papież podkreśliła, że kluczową dla tej sprawy była kwestia spełnienia ustawowych przesłanek zarzucanego czynu z art. 216 par. 1 kk. Jak wskazała, "to przestępstwo jest popełnione wówczas, gdy sprawca znieważa inną osobę w jej obecności, albo choćby pod jej nieobecność, lecz publicznie, lub w zamiarze, aby zniewaga do osoby tej dotarła".


"Sąd pierwszej instancji wykluczył wszystkie te trzy przesłanki, te sposoby działania. Prokurator w wywiedzionym zażaleniu zaskarżył w tym zakresie to postanowienie tylko co do jednego z tych sposobów działania tj., publiczności działania. W ocenie sądu okręgowego to ustawowe znamię nie zostało spełnione i w tym zakresie należy podzielić argumentację sądu rejonowego" – podkreśliła.


Sędzia dodała, że "miejsce publiczne, jakim jest urząd, czy siedziba prokuratury, nie jest równoznaczne z działaniem publicznym, bo to działanie to jest takie, które może być dostrzeżone dla bliżej nieokreślonej liczby osób – ten warunek w ocenie sądu nie został spełniony".


Sędzia wskazała, że "pokój, w którym doszło do ujawnienia tego obrazu, tego plakatu to był pokój, to było miejsce pracy jednej wyłącznie osoby".


"Swobodny dostęp do tego pokoju tylko miał prokurator w nim pracujący i jeszcze prokurator go zastępujący. Sporadycznie do tego pokoju wchodziło niewielkie grono osób, ściśle współpracujących czy to z prokuratorem, czy wobec których przeprowadzano czynności – ale w naszej ocenie nie należy tego utożsamiać z tą bliżej nieokreśloną liczbą osób, jaka jest wymaga dla publiczności działania" - mówiła.


"Tylko marginalnie sąd chce podkreślić, że w sprawie przesłuchano kilkadziesiąt osób i żadna z tych osób, poza osobami, które przeprowadzały czynności oględzin pokoju w dniu 28 stycznia 2019 roku, tego plakatu nie dostrzegła. W związku z tym już powyższy brak spełnienia znamion z przestępstwa z art. 216 par. 1 kk uzasadnia umorzenie postępowania w tej sprawie" – dodała.


Sędzia wskazała także, że z tego też względu "nie ma potrzeby analizy tego drugiego z zarzutów podniesionych w zażaleniu, czyli kwestii opinii biegłego i kwestii tej czy ten plakat wykraczał poza dopuszczalne ramy satyry, czy też nie – bo ustawowe znamiona tego czyny nie zostały spełnione".


Prokurator Krzysztof L. decyzją przełożonych był czasowo zawieszony w czynnościach służbowych; obecnie wrócił już do pracy.(PAP)


autor: Anna Jowsa


ajw/ mark/


Kraj i świat

2023-02-09, godz. 06:40 Narodowa Strategia Transplantacyjna trafiła do wykazu prac Rady Ministrów Projekt uchwały w sprawie ustanowienia wieloletniego programu Narodowa Strategia Transplantacyjna na lata 2023-2032 trafił do wykazu prac Rady Ministrów - poinformowało… » więcej 2023-02-09, godz. 06:40 Korea Płn./ Na defiladzie najpewniej pokazano nowe rakiety balistyczne Podczas defilady w Pjongjangu siły zbrojne Korei Północnej zaprezentowały „taktyczne jednostki nuklearne” i rakiety dalekiego zasięgu - podały w czwartek… » więcej 2023-02-09, godz. 06:40 Sondaż "Rz": Nie chcemy Rosji na igrzyskach Jak podaje czwartkowa 'Rzeczpospolita', większość ankietowanych przez IBRiS nie chce, by Rosja i Białoruś wystartowały w przyszłorocznych igrzyskach olimpijskich… » więcej 2023-02-09, godz. 06:30 70 lat temu reżim komunistyczny w PRL wydał dekret podporządkowujący Kościół państwu 70 lat temu, 9 lutego 1953 r., ogłoszono dekret Rady Państwa o obsadzaniu stanowisk kościelnych za zgodą organów państwowych. Miał on być przełomowym… » więcej 2023-02-09, godz. 06:30 Wirusolog: najmłodsze dzieci są nawet 2-3 razy bardziej narażone na ciężki przebieg COVID-19 Najmłodsze dzieci są nawet 2-3 razy bardziej narażone na ciężki przebieg COVID-19 w porównaniu z grupą dzieci od 6 do 17 lat, w związku z czym częściej… » więcej 2023-02-09, godz. 06:20 MŚ w biathlonie - Tiril Eckhoff nie wyklucza zakończenia kariery Multimedalistka biathlonowych mistrzostw świata Norweżka Tiril Eckhoff po raz pierwszy od 11 lat nie wystąpi w czempionacie globu. 32-letnia zawodniczka, gnębiona… » więcej 2023-02-09, godz. 06:10 KGP: przez dwa tygodnie sześciu policjantów pełni służbę na włoskich stokach narciarskich Przez dwa tygodnie sześciu polskich policjantów pełni służbę we Włoszech. Czterech patroluje stoki narciarskie w rejonie miejscowości Moena, dwóch zaś… » więcej 2023-02-09, godz. 06:10 Synoptyk IMGW: w czwartek dużo słońca na południu kraju, noc z silnym mrozem na terenach podgórskich W czwartek najwięcej słońca będzie na południu kraju - powiedziała PAP synoptyk IMGW Ilona Bazyluk. W ciągu dnia temperatura w całej Polsce powinna wzrosnąć… » więcej 2023-02-09, godz. 06:10 W. Andrusiewicz: minister otrzymał raport ws. odmowy aborcji, jest bardzo szczegółowy Minister zdrowia Adam Niedzielski otrzymał szczegółowy raport na temat odmowy aborcji u wykorzystanej seksualnie osoby z niepełnosprawnością - powiedział… » więcej 2023-02-09, godz. 06:00 Ruszył nabór gabinetów do akcji „Polscy Okuliści Kontra Jaskra” Polskie Towarzystwo Okulistyczne ogłosiło nabór gabinetów i poradni okulistycznych do VII edycji ogólnopolskiej akcji „Polscy Okuliści Kontra Jaskra”… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »