Radio Opole » Kraj i świat
2022-12-09, 13:20 Autor: PAP

Jasionka/ Na szczycie W4UA dyskutowano m.in. o rehabilitacji ukraińskich żołnierzy

O potrzebie rehabilitacji zarówno fizycznej jak i psychicznej, której wymagają żołnierze i cywile dotknięci wojną w Ukrainie rozmawiano w trakcie trzeciego dnia szczytu World for Ukraine (W4UA) w Jasionce na Podkarpaciu.

Jednym z uczestników piątkowego panelu, który dotyczył problemu rehabilitacji, była Olena Dolynna z ukraińskiej fundacji Unbroken.


Jak mówiła, organizacja prowadzi obecnie 5 ośrodków, w których prowadzona jest kompleksowa rehabilitacja. Wśród pacjentów są nie tylko żołnierze, którzy zostali ranni w walce, ale również cywile. Tym ostatnim udzielana jest przede wszystkim pomoc psychologiczna. „Pomagamy im wrócić do normalnego życia” – dodała.


Dolynna podkreśliła, że fundacja pomaga pacjentom po amputacji kończyn oraz z uszkodzeniami kręgosłupa. „Rehabilitację rozpoczynamy już od początku ich pobytu w szpitalu, kiedy są już na sali operacyjnej. Mamy też warsztat protezowy, w którym budujemy dla nich protezy. Obecnie mamy 30 pacjentów, którzy otrzymali protezy elektroniczne” – mówiła.


Przedstawicielka fundacji zaznaczyła, że organizacja prowadzi także placówkę z oddziałem psychiatrycznym, w którym przebywają najtrudniejsi pacjenci.


Zapowiedziała, że fundacja chce m.in. wybudować nowy ośrodek i wyremontować istniejący już budynek, aby rozwinąć swoją działalność. Organizacja potrzebuje na to ok. 7 mln euro. „Chcemy to zrobić, bo potrzeby rosną z dnia na dzień. Co jest oczywiście następstwem wojny” – mówiła Dolynna.


Zwróciła też uwagę, że konieczne będzie wprowadzenie zmian w kształceniu lekarzy i specjalistów. Szczególnie potrzebni będą rehabilitanci i specjaliści w budowaniu protez.


Z kolei dyrektorka fundacji Razom for Ukraine Eva Kurilets mówiła, że jej organizacja w ramach współpracy z USA sprowadziła do Ukrainy sprzęt medyczny o wartości 300 tys. dolarów. Przyjechali również lekarze i pielęgniarki z USA, którzy uczyli ukraińskich lekarzy, jak posługiwać się tym sprzętem. Przeprowadzili w sumie 35 operacji pacjentów, którzy przebywali w ukraińskich szpitalach.


Kurilets dodała, że równie ważna jest pomoc psychologiczna, która trafiać powinna nie tylko do rannych żołnierzy, ale również do całych rodzin.


Podkreśliła, że głównym problemem jest to, że Ukraińcy nie chcą i nie umieją prosić o pomoc. Kurilets zwróciła uwagę, że organizacje pomocowe muszą dostosować się do warunków, jakie panują w Ukrainie i specyfiki mieszkańców tego kraju.


Uczestnikiem panelu był również prezes i dyrektor naczelny Direct Relief Thomas Tighe. Organizacja, którą zarządza, zapewnia pomoc medyczną w nagłych wypadkach, m.in. w przypadku katastrof w Stanach Zjednoczonych i za granicą.


Tighe mówił, że traumatyczne przeżycia wojenne zostały dopiero dobrze opisane i zdiagnozowane po wojnie w Afganistanie. Podkreślił przy tym, że każda wojna jest jednak inna i jej skutki są nieporównywalne do innych konfliktów. „Nie wiemy, jaki będzie całościowy skutek tego konfliktu w Ukrainie. Jako organizacja z USA musimy uwzględnić aspekty kulturowe, które tutaj są inne niż te, które znamy. Nie wiemy, jakie nasze działania będą skuteczne w tym kraju” – dodał.


Dlatego, jak tłumaczył, najlepsza jest pomoc takim organizacjom jak Unbroken i Razom for Ukraine, które pochodzą z Ukrainy i tam działają. „Ludzie na miejscu najlepiej wiedzą, jak udzielać tej pomocy” – powiedział Tighe.


Gościem panelu był również Vadym Danylchenko, który prowadzi program zainicjowany przez prezydenta Ukrainy „Aktywne parki”. Jak tłumaczył, celem tego programu jest zwiększenie aktywności fizycznej Ukraińców. Podał, że przed wojną aktywnych fizycznie było tylko 17 proc. obywateli Ukrainy. „Teraz w ramach programu mamy ok. 600 placów sportowych, niestety ponad 160 znajduje się obecnie na terenach zajętych przez Rosjan” – podkreślił.


Danylchenko zaznaczył, że ten program i wybudowana infrastruktura może pomagać w rehabilitacji oraz przystosowaniu się osób, które musiały się przesiedlić.


Szczyt W4UA, który rozpoczął się w środę w Jasionce dotyczyć będzie głównie pomocy humanitarnej udzielanej Ukrainie od czasu napaści Rosji na ten kraj.


Jak podkreślili organizatorzy, celem wydarzenia jest wzmocnienie aktualnych działań pomocowych oraz współpracy pomiędzy organizacjami pozarządowymi, biznesem i samorządami. Piątek jest ostatnim dniem wydarzenia. (PAP)


Autor: Wojciech Huk


huk/ mhr/


Kraj i świat

2023-02-05, godz. 17:50 PŚ w skokach - Żyła siódmy w Willingen, triumf Graneruda (krótka) Piotr Żyła zajął siódme miejsce w niedzielnym konkursie Pucharu Świata w skokach narciarskich w niemieckim Willingen. Wygrał Norweg Halvor Egner Granerud… » więcej 2023-02-05, godz. 17:50 PŚ w skokach - 22. wygrana Graneruda (dokumentacja) Halvor Egner Granerud wygrywając niedzielny konkurs w Willingen odniósł 22. zwycięstwo w zawodach Pucharu Świata w skokach narciarskich. 26-letni Norweg… » więcej 2023-02-05, godz. 17:30 PŚ w short tracku - Maliszewska piąta na 500 m i utrzymała pozycję liderki Natalia Maliszewska zajęła piąte miejsce na 500 w piątych w sezonie zawodach Pucharu Świata w short tracku w Dreźnie. Polka utrzymała prowadzenie w klasyfikacji… » więcej 2023-02-05, godz. 17:30 A.Duda w liście: dziękuję za wszystko, co Szewach Weiss uczynił dla rozwijania polsko–izraelskiej przyjaźni Żegnamy dziś wybitnego męża stanu i wspaniałego człowieka; w imieniu mojego narodu dziękuję za wszystko, co Szewach Weiss uczynił dla rozwijania polsko-izraelskiej… » więcej 2023-02-05, godz. 17:30 Ekstraklasa koszykarzy - GTK - Spójnia 83:95 Tauron GTK Gliwice - PGE Spójnia Stargard 83:95 (21:18, 21:28, 17:25, 24:24). Punkty: Tauron GTK Gliwice: Kamari Murphy 22, Malachi Richardson 12, Filip… » więcej 2023-02-05, godz. 17:30 W skamielinie prehistorycznej ryby odkryto najstarszy zachowany mózg Naukowcom udało się dokonać zaskakującego odkrycia. W skamielinie ryby sprzed 319 milionów lat odnaleziono mózg. Jest to najstarszy zachowany mózg kręgowca… » więcej 2023-02-05, godz. 17:30 Grecja/ Intensywne opady śniegu i silny wiatr paraliżują ruch na drogach Front atmosferyczny Barbara, który dotarł do Grecji, przyniósł w sobotę i niedzielę silny wiatr oraz intensywne opady śniegu, poważnie utrudniające ruch… » więcej 2023-02-05, godz. 17:20 Ekstraklasa piłkarska - Lech - Miedź 1:0 (opis2) Lech Poznań - Miedź Legnica 1:0 (1:0) Bramki: 1:0 Mikael Ishak (17). Żółta kartka - Lech Poznań: Filip Marchwiński. Miedź Legnica: Levent Guelen… » więcej 2023-02-05, godz. 17:20 MŚ w bilardzie - w Kielcach wyłoniono finalistów Syryjczyk Mohammad Soufi i Hiszpan Francisco Sanchez-Ruiz awansowali do finału mistrzostw świata w bilardzie w odmianie 9-bil, które rozgrywane są w Kielcach… » więcej 2023-02-05, godz. 17:10 Wydarzenia sportowe w skrócie, niedziela 5 lutego, 17.00 Przekazujemy skrót wiadomości sportowych: Piotr Żyła osiągnął 135,5 m i zajmuje ósme miejsce po pierwszej serii niedzielnego konkursu Pucharu Świata… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »