Radio Opole » Kraj i świat
2022-12-09, 13:20 Autor: PAP

Dolnośląskie/ 23 mln zł w przyszłorocznym budżecie województwa na pomoc Ukrainie

Decyzją zarządu województwa w przyszłorocznym budżecie na działania związane z pomocą Ukrainie zarezerwowane zostaną 23 mln zł. Z kolei z unijnego budżetu Dolnego Śląska na lata 2021-2027 zaplanowano na ten cel ponad 137 mln zł.

O dodatkowym wsparciu dla Ukrainy władze województwa poinformowały podczas piątkowej konferencji prasowej.


Marszałek Cezary Przybylski zwrócił uwagę, że samorząd województwa zaangażował się w pomoc Ukrainie i jej obywatelom od pierwszych dni rosyjskiej napaści na ten kraj. Do dziś wsparcie finansowe z budżetu województwa dolnośląskiego osiągnęło 4,5 mln zł. Dodatkowo zaangażowane zostały środki unijne w kwocie ponad 105 mln zł z Regionalnego Programu Operacyjnego, które przeznaczono na aktywizację zawodową obywateli Ukrainy, integrację społeczno-zawodową, kursy języka polskiego dla dorosłych obywateli Ukrainy oraz dostosowanie systemów kształcenia i szkolenia do potrzeb rynku pracy.


"W przyjętym już unijnym budżecie Dolnego Śląska na lata 2021-2027 zaplanowaliśmy ponad 137 mln zł pomocy dla Ukrainy, ale też dla Ukraińców, którzy znaleźli się na terenie Dolnego Śląska. (…) W związku z tym, co dzieje się w tej chwili na Ukrainie – bombardowanie infrastruktury krytycznej, nadchodząca zima i coraz bardziej przerażające wieści – postanowiliśmy w przyszłorocznym budżecie zapisać kwotę 23 mln zł na wsparcie Ukrainy" – powiedział marszałek, wskazując, że stanowi to 1 proc. budżetu województwa.


Jak wyjaśnił wicemarszałek Marcin Krzyżanowski, zakres wsparcia, podobnie jak do tej pory, będzie ustalany z regionami partnerskimi po stronie ukraińskiej i z konsulem Ukrainy we Wrocławiu.


"Będziemy to wsparcie dostosowywać do aktualnych potrzeb, które w danym czasie będą się pojawiać. Na pewno będziemy kontynuować zakupy środków medycznych i opatrunkowych. (…) Oczywiście priorytetem na dziś jest to, aby mieszkańcy Ukrainy mogli przetrwać zimę, niezwykle trudny czas, ponieważ w wyniku działań rosyjskich w wielu miejscach brakuje prądu i ogrzewania. Dlatego będziemy inwestować między innymi w agregaty prądotwórcze" – mówił.


"Liczymy, że decyzje, które sejmik będzie podejmował w przyszłym tygodniu spotkają się z akceptacją również i opozycji, która zresztą deklarowała na komisjach, że po wprowadzeniu takich poprawek budżet przyjmie" - dodał.


Wicemarszałek Grzegorz Macko przypomniał, że w listopadzie delegacja sejmiku województwa odwiedziła Ukrainę na zaproszenie miejscowych samorządowców i parlamentarzystów.


"Widzieliśmy, w jaki sposób wykorzystywana jest pomoc, która płynie z naszego kraju i z naszego konkretnie regionu. Ta pomoc jest tam niezwykle potrzebna i doceniana. Byliśmy w szpitalach, widzieliśmy sprzęt, który ratuje na co dzień życie – nie tylko tym osobom, które wracają z frontu, ale też tym, które poddawane są chociażby operacjom w sytuacjach, kiedy nie ma prądu" – zauważył.


Zaznaczył, że pomoc finansowa, którą samorząd oferuje Ukrainie, pochodzi z rezerwy budżetowej i w żaden sposób nie ograniczy przyszłorocznych planów inwestycyjnych. "Przypomnę, że nasz przyszłoroczny budżet jest rekordowy i pod kątem przychodów i pod kątem inwestycji. Zatem realizujemy w sposób odpowiedzialny pomoc dla strony ukraińskiej nie powodując w żaden sposób uszczerbku na inwestycjach, czy na poprawie komfortu życia Dolnoślązaków" – wskazał.


"Jesteśmy województwem, które w najwyższym stopniu w Polsce wspiera naszego partnera – obwód dniepropietrowski. To jest pierwsza linia frontu, to jest najbardziej cierpiący z powodu rosyjskiej agresji okręg ukraiński. (…) Nasza wizyta tam na miejscu była bardzo ważnym elementem studium potrzeb" – dodał przewodniczący sejmiku województwa dolnośląskiego Andrzej Jaroch. (PAP)


Autorka: Agata Tomczyńska


ato/ joz/


Kraj i świat

2023-01-31, godz. 17:40 We Francji powstała niezwykła wioska dla dzieci z patologicznych rodzin Zapewnić dzieciom poczucie bezpieczeństwa, którego nie zaznały go w rodzinnych domach. Taka idea przyświecała twórcom ośrodka opiekuńczego w Fleury-sur-Orne… » więcej 2023-01-31, godz. 17:40 Ekstraklasa siatkarzy - trener Banks zwolniony z PGE Skry Decyzją zarządu Skry Bełchatów Joel Banks przestał pełnić funkcję pierwszego trenera zespołu - poinformował we wtorek siatkarski klub z Bełchatowa. » więcej 2023-01-31, godz. 17:40 Francja/ Druga tura strajku o wiek emerytalny; protesty ogarnęły nawet prowincję Podczas wtorkowej drugiej tury strajków przeciw reformie emerytalnej we Francji protesty ogarnęły nawet prowincję, gdzie na ulice wyszli m.in. rolnicy. Przywódcy… » więcej 2023-01-31, godz. 17:40 K. Sobolewski o słowach W. Juszczenki, że prezydent Kaczyński w Smoleńsku został zabity w zamachu: doskonale wie o… B. prezydent Ukrainy Wiktor Juszczenko mówi, że prezydent Lech Kaczyński w Smoleńsku został zabity w zamachu; doskonale wie o czym mówi, bo sam z takiego… » więcej 2023-01-31, godz. 17:30 Poznań/ Miejski Konserwator Zabytków nakazał demontaż 58 nielegalnie postawionych automatów paczkowych Miejski Konserwator Zabytków nakazał demontaż 58 nielegalnie postawionych urządzeń do przechowywania paczek oraz nałożył kary finansowe na firmy InPost… » więcej 2023-01-31, godz. 17:30 Ukraina/ Szef wywiadu wojskowego: nasze wejście na Krym nie sprawi, że Putin użyje broni jądrowej, to taktyka zast… Wkroczenie naszych wojsk na Krym nie spowoduje, że Putin użyje broni jądrowej; straszenie nią to taktyka zastraszania - uważa szef ukraińskiego wywiadu wojskowego… » więcej 2023-01-31, godz. 17:30 Turcja/ Szef MSZ: nie ma zgody na akcesję Szwecji do NATO; jak wypełnią zobowiązania, to zobaczymy Jeśli pewnego dnia Sztokholm wypełni swoje zobowiązania, siądziemy do stołu i zobaczymy. Obecnie nie ma jednak szans na naszą zgodę na przystąpienie Szwecji… » więcej 2023-01-31, godz. 17:20 Minister ds. UE: odradzam składanie poprawek do noweli ustawy o Sądzie Najwyższym Każdy, kto składa poprawki do noweli o SN, bierze na siebie odpowiedzialność i ryzyko, że proces pozyskiwania środków z KPO może się załamać; odradzam… » więcej 2023-01-31, godz. 17:20 Na portalu żywieniowym Diety NFZ jest m.in. 10 planów żywieniowych opartych na diecie DASH Narodowy Fundusz Zdrowia zachęca do skorzystania z bezpłatnego portalu żywieniowego Diety NFZ. Można na nim znaleźć m.in. 10 planów żywieniowych opartych… » więcej 2023-01-31, godz. 17:20 Rosja/ Szczątki 2 tys. ofiar NKWD odkryto pod Jekaterynburgiem Pod Jekaterynburgiem na Uralu archeolodzy odnaleźli 52 mogiły zbiorowe kryjące szczątki ok. 2 tys. ludzi rozstrzelanych w latach 30. XX w. przez sowieckie… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »