Radio Opole » Kraj i świat
2022-12-09, 13:10 Autor: PAP

Prezydent Olsztyna: budżet na 2023 bez podwyżek dla pracowników i wkładu własnego na duże inwestycje

To będzie trudny budżet, ale nie wpędzi miasta w kłopoty finansowe - wskazał prezydent Olsztyna Piotr Grzymowicz przedstawiając budżet miasta na 2023 r. Nie przewidziano m.in. środków na podwyżki dla pracowników jednostek podległych ratuszowi ani wkładu własnego do dużych inwestycji - dodał.

Podczas konferencji prasowej prezydent Olsztyna ocenił, że sytuacja finansowa miasta, podobnie jak wielu innych polskich samorządów, nie jest najlepsza.


"Potrzebujemy pieniędzy z KPO, potrzebujemy unijnych środków. Mam nadzieję, że rząd zrobi wszystko, by te pieniądze jak najszybciej do nas dotarły" - mówił Grzymowicz. Podkreślił, że ma nadzieję, że Olsztyn przestanie być pomijany w dzieleniu środków na inwestycje regionalne przez rząd.


"Będziemy składali wnioski m.in. w najbliższym konkursie rządowym na zabytki. Nie mamy środków, by zrealizować plan zagospodarowania odkrytej przed laty rondeli przed Wysoką Bramą. Mamy na nią plan architektoniczny, mamy pozwolenia budowlane, a nie mamy pieniędzy, by to zrealizować" - mówił Grzymowicz.


Prezydent Olsztyna podkreślił, że z powodu sytuacji ekonomicznej miasto wprowadziło cięcia i ograniczenia m.in. w puli przeznaczonej na miejską zieleń; mniej pieniędzy będzie wydatkowane na oczyszczanie miasta, na razie dotacji nie dostanie klub piłkarski Stomil Olsztyn.


"Nie zarezerwowaliśmy też pieniędzy na wkład własny w inwestycje, które chcemy realizować z udziałem unijnych pieniędzy, m.in. budowę ulicy Nowobałtyckiej oraz modernizację planetarium" - powiedział Grzymowicz. Prezydent dodał, że na razie nie ma środków na pokrycie wyższych niż zakładano, kosztów remontu hali Urania (prace mają potrwać do sierpnia - PAP).


W przyszłorocznym budżecie Olsztyna nie ma też pieniędzy na podwyżki dla pracowników - przewidziano pieniądze na wzrost płacy minimalnej od stycznia, ale niektóre jednostki mogą nie mieć na płacę minimalną od lipca, kiedy płaca ta wzrośnie do 3,6 tys. brutto - wskazała skarbnik miasta Anna Staśkiewicz. Zapowiedziała, że samorząd będzie na bieżąco reagował w sytuacjach, gdy któraś z jednostek nie będzie miała środków na pensje. "Wiadomo, że na to pieniądze musimy znaleźć" - podkreśliła.


"To jest budżet rozsądny, a nie jak będzie mówiła zapewne opozycja na sesji, budżet mułu i wodorostów" - powiedział przewodniczący ratuszowej komisji budżetowej prof. Mirosław Gornowicz, na co dzień wykładowca przedmiotów ekonomicznych na olsztyńskim uniwersytecie. W jego ocenie sytuacja Olsztyna w porównaniu z porównywalnymi miastami w kraju jest dobra, a pod niektórymi względami (np. pieniędzy przeznaczanych na inwestycje na jednego mieszkańca) - bardzo dobra.


Przyszłoroczny budżet Olsztyna, co podkreślali Grzymowicz i Gornowicz, w znacznej mierze będą kształtowały kończące się duże inwestycje - remont hali Urania i budowa kolejnych linii tramwajowych.


Dochody miasta zaplanowano na poziomie 1,7 mld zł (wzrost o 20,5 proc. w porównaniu z rokiem bieżącym), a wydatki mają wynieść prawie 2 mld zł (wzrost o 26,3 proc. w porównaniu z obecnym rokiem). Najwyższe wydatki zaplanowano na oświatę i opiekę wychowawczą (blisko 640 mln zł), zaś 600 mln pochłonie transport i łączność - Grzymowicz podkreślał, że tak wysokie wydatki wiążą się wyłącznie z zakończeniem inwestycji tramwajowej. Najmniej, 22 mln zł, zaplanowano na kulturę, zaś na bezpieczeństwo publiczne - 34 mln zł.


Sesja budżetowa Olsztyna zaplanowana jest na 14 grudnia. (PAP)


Autorka: Joanna Kiewisz-Wojciechowska


jwo/ pad/


Kraj i świat

2023-02-05, godz. 17:30 PŚ w short tracku - Maliszewska piąta na 500 m i utrzymała pozycję liderki Natalia Maliszewska zajęła piąte miejsce na 500 w piątych w sezonie zawodach Pucharu Świata w short tracku w Dreźnie. Polka utrzymała prowadzenie w klasyfikacji… » więcej 2023-02-05, godz. 17:30 A.Duda w liście: dziękuję za wszystko, co Szewach Weiss uczynił dla rozwijania polsko–izraelskiej przyjaźni Żegnamy dziś wybitnego męża stanu i wspaniałego człowieka; w imieniu mojego narodu dziękuję za wszystko, co Szewach Weiss uczynił dla rozwijania polsko-izraelskiej… » więcej 2023-02-05, godz. 17:30 Ekstraklasa koszykarzy - GTK - Spójnia 83:95 Tauron GTK Gliwice - PGE Spójnia Stargard 83:95 (21:18, 21:28, 17:25, 24:24). Punkty: Tauron GTK Gliwice: Kamari Murphy 22, Malachi Richardson 12, Filip… » więcej 2023-02-05, godz. 17:30 W skamielinie prehistorycznej ryby odkryto najstarszy zachowany mózg Naukowcom udało się dokonać zaskakującego odkrycia. W skamielinie ryby sprzed 319 milionów lat odnaleziono mózg. Jest to najstarszy zachowany mózg kręgowca… » więcej 2023-02-05, godz. 17:30 Grecja/ Intensywne opady śniegu i silny wiatr paraliżują ruch na drogach Front atmosferyczny Barbara, który dotarł do Grecji, przyniósł w sobotę i niedzielę silny wiatr oraz intensywne opady śniegu, poważnie utrudniające ruch… » więcej 2023-02-05, godz. 17:20 Ekstraklasa piłkarska - Lech - Miedź 1:0 (opis2) Lech Poznań - Miedź Legnica 1:0 (1:0) Bramki: 1:0 Mikael Ishak (17). Żółta kartka - Lech Poznań: Filip Marchwiński. Miedź Legnica: Levent Guelen… » więcej 2023-02-05, godz. 17:20 MŚ w bilardzie - w Kielcach wyłoniono finalistów Syryjczyk Mohammad Soufi i Hiszpan Francisco Sanchez-Ruiz awansowali do finału mistrzostw świata w bilardzie w odmianie 9-bil, które rozgrywane są w Kielcach… » więcej 2023-02-05, godz. 17:10 Wydarzenia sportowe w skrócie, niedziela 5 lutego, 17.00 Przekazujemy skrót wiadomości sportowych: Piotr Żyła osiągnął 135,5 m i zajmuje ósme miejsce po pierwszej serii niedzielnego konkursu Pucharu Świata… » więcej 2023-02-05, godz. 17:10 Jeździecka Cavaliada – Skrzyczyński zwycięzcą Grand Prix w Sopocie Jarosław Skrzyczyński na ogierze Inturido triumfował w PKO Bank Polski Grand Prix (wysokość przeszkód 145 cm) - najważniejszym z konkursów skoków przez… » więcej 2023-02-05, godz. 17:00 PŚ w skokach - Żyła ósmy po 1. serii w Willingen, Granerud liderem Piotr Żyła osiągnął 135,5 m i zajmuje ósme miejsce po pierwszej serii niedzielnego konkursu Pucharu Świata w skokach narciarskich w niemieckim Willingen… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »