Radio Opole » Kraj i świat
2022-12-09, 12:20 Autor: PAP

Energa: budowa elektrowni w Grudziądzu przebiega zgodnie z harmonogramem

Budowa elektrowni w Grudziądzu, której oddanie do użytku planowane jest w 2025 roku przebiega zgodnie z harmonogramem - zapewniła Energa w piątek. Wykonawca wkrótce przystąpi do palowania, by ustabilizować grunt pod budowę fundamentów bloku.

Budowa elektrowni w Grudziądzu, której oddanie do użytku planowane jest w 2025 roku, przebiega zgodnie z harmonogramem - poinformowała w piątek Energa z Grupy Orlen.


"W najbliższym czasie wykonawca przystąpi do palowania, którego celem jest stabilizacja gruntu pod budowę fundamentów nowego bloku energetycznego. (...)Elektrownia typu CCGT w Grudziądzu będzie jednym z najnowocześniejszych obiektów tego typu w Europie. Szacuje się, że jednostka będzie w stanie zasilić w energię elektryczną ok. miliona gospodarstw domowych" - podkreślono w komunikacie spółki.


Dodano, że obecnie na terenie budowy kończone są prace przygotowawcze do zasadniczego etapu budowy.


"Przeprowadzono badania gruntu oraz niwelację i przygotowanie terenu. Przebudowano też należące do Energi Operatora napowietrzne linie 110kV, które po umieszczeniu w gruncie przesyłają już energię elektryczną z pobliskiej stacji elektroenergetycznej Grudziądz Węgrowo. Ten etap prac jest już zakończony, przyszedł czas na kolejny – palowanie fundamentów elektrowni" - podała Energa.


Spółka wyjaśniła, że pod obiektami głównymi elektrowni, dla zapewnienia wymaganej stabilności ich posadowienia znajdzie się ok. 1,5 tys. pali, każdy z nich o wymiarach 40x40 cm. Pale zlokalizowane będą w różnych strefach, zależnie od umiejscowienia głównych urządzeń. Ich długość będzie wahała się od 9 do 20 m. Średnia masa jednego pala to około 4,5 tony.


"Harmonogram prac zakłada, że po planowanym jeszcze w grudniu rozpoczęciu, prace związane z palowaniem potrwają (z uwzględnieniem przerw) do maja 2023 roku" - zaznaczono.


Podano także, że wykonawca elektrowni (konsorcjum firm: Siemens Energy Global GmbH & Co KG, Siemens Energy Sp. z.o.o. oraz Mytilineos S.A.) przeprowadził już palowanie testowe. Na jego potrzeby wykonał, a następnie poddał szczegółowym badaniom pale testowe, które zainstalowano na terenie budowy jesienią br. "Obciążenia próbne potwierdziły, że wybrane rozwiązania technologiczne spełnią wymagania stawiane fundamentom elektrowni" - podkreśliła Energa.


"(...)Z uwagi na wysoki stopień złożoności projektu wiele procesów przebiega równolegle, zarówno w Grudziądzu, na terenie budowy, jak i poza nim. W biurach projektowych w Polsce i zagranicą trwają zaawansowane prace związane z opracowaniem szczegółowej dokumentacji. Postęp w projektowaniu osiągnął już blisko 30 proc." - powiedział cytowany w komunikacie prezes spółki CCGT Grudziądz Sp. z o.o Marcin Małek. Poinformował również, że dokonywane są zamówienia kolejnych urządzeń, rozpoczyna się również ich produkcja. "Szacujemy, że podczas szczytu prac na terenie budowy będzie pracowało ponad 600 osób" - stwierdził.


"W trakcie badań w fazie testowej profesjonalne urządzenia posiadające wymagane certyfikaty wzorcowania mierzyły hałas i drgania. Wyniki pomiarów przeprowadzonych zgodnie z obowiązującymi normami potwierdziły, iż realizowane przez nas prace nie powodowały przekroczeń standardów obowiązujących na mocy prawa" – zapewnił z kolei kierownik projektu w spółce CCGT Grudziądz Sp. z o.o. Dariusz Rakowski.


W komunikacie zaznaczono, że Elektrownia w Grudziądzu to istotny element rozbudowy segmentu energetycznego, opartego o stabilne źródła niskoemisyjne, zgodnego ze strategią Grupy Orlen do 2030 roku. "Po wybudowaniu elektrownia charakteryzowała się będzie wysoką elastycznością pracy, co miało będzie istotne znaczenie dla wsparcia źródeł odnawialnych, tym samym stabilizacji pracy polskiego systemu elektroenergetycznego".


Energa przypomniała, że w grudniu 2021 roku CCGT Grudziądz Sp. z o.o. zawarła z Polskimi Sieciami Elektroenergetycznymi - 17-letni kontrakt w ramach rynku mocy, z pierwszym rokiem świadczenia usługi mocowej przypadającym na rok 2026. W czasie realizacji umowy, kontraktującej łącznie 518 MW, spółka może liczyć na przychód sięgający, co najmniej ok. 3,52 mld zł. (PAP)


autorka: Anna Bytniewska


ab/ drag/


Kraj i świat

2024-05-26, godz. 16:20 2. Ekstraliga żużlowa - Wilki - Arged 41:49 Cellfast Wilki Krosno - Arged Malesa Ostrów Wlkp. 41:49. Punkty: Cellfast Wilki Krosno: Jonas Seifert-Salk 13, Vaclav Milik 9, Szymon Bańdur 7, Norbert… » więcej 2024-05-26, godz. 16:20 USA/ Tornada w Teksasie i Oklahomie; co najmniej pięć osób zginęło Co najmniej pięć osób zginęło w wyniku nawałnic wywołanych przez tornada w stanach Teksas i Oklahoma w weekend amerykańskiego Dnia Pamięci Narodowej… » więcej 2024-05-26, godz. 15:50 Politechnika Opolska w czołówce uczelni prowadzących badania w obszarze sportu Politechnika Opolska i Akademie Wychowania Fizycznego w Gdańsku i Katowicach zostały zakwalifikowane na najnowszą Listę Szanghajską uczelni prowadzących… » więcej 2024-05-26, godz. 15:50 Białystok/ Klimat lat 20. i 30. na święcie ulicy Jana Kilińskiego Stare samochody i modę inspirowaną epoką lat 20. i 30. XX wieku można było w niedzielę oglądać w Białymstoku podczas święta ulicy Jana Kilińskiego… » więcej 2024-05-26, godz. 15:40 Ukraina/ Zełenski: Rosja przygotowuje do ataku kolejne zgrupowanie wojsk w pobliżu Charkowa Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski powiedział w niedzielę, że Rosja koncentruje kolejne zgrupowanie swych wojsk w pobliżu granicy z Ukrainą, 90 km na… » więcej 2024-05-26, godz. 15:40 Formuła 1 - w Monako wyścig przerwany po kraksie na pierwszym okrążeniu Wyścig Formuły 1 o Grand Prix Monako w Monte Carlo został przerwany po kraksie do jakiej doszło na pierwszym okrążeniu. W bolid Meksykanina Sergio Pereza… » więcej 2024-05-26, godz. 15:30 Dolnośląskie/ Dk 8 zablokowana po wypadku; dwie osoby zostały ranne Droga krajowa nr 8 między Kłodzkiem a Polanicą-Zdrojem została zablokowana po wypadku, do którego doszło w niedzielne popołudnie. Na wysokości Szalejowa… » więcej 2024-05-26, godz. 15:20 Motocyklowe MŚ - Bagnaia najszybszy w Katalonii Włoch Francesco Bagnaia wygrał w Barcelonie wyścig o Grand Prix Katalonii, szóstą rundę motocyklowych mistrzostw świata. Drugi był Hiszpan Jorge Martin… » więcej 2024-05-26, godz. 15:00 Świętokrzyskie/ Jedna osoba ranna w wypadku na zalewie w podkieleckiej Cedzynie Jedna osoba została ranna w wypadku na zalewie w podkieleckiej Cedzynie. Doszło tam do zderzenia dwóch skuterów wodnych - przekazała mł. asp. Małgorzata… » więcej 2024-05-26, godz. 15:00 Pomorskie/ Zablokowana dk 91; w wypadku dwóch aut 7 osób rannych Siedem osób zostało poszkodowanych w wypadku dwóch samochodów osobowych, do którego doszło w niedzielę po południu na drodze krajowej nr 91 w Różynach… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »