Radio Opole » Kraj i świat
2022-12-09, 12:00 Autor: PAP

M. Laszczkowski dla "DGP": konserwator trochę jak rabin (korekta)

Z ochroną konserwatorską jest trochę jak z judaizmem – od autorytetu danego rabina zależy, co wolno, a czego nie - powiedział w wywiadzie dla "Dziennika Gazety Prawnej" p.o. dyrektora Narodowego Instytutu Konserwacji Zabytków Michał Laszczkowski.

Pytany w weekendowym wydaniu gazety o to, czemu "kilka dni temu do rejestru zabytków został wpisany wybudowany 11 lat temu kościół w Tarnowie na Mazowszu?", Laszczkowski powiedział: "to wyjątkowa budowla, wyróżniana i wielokrotnie opisywana". "Po zmianie właściciela działki przyszłość kościoła była niepewna. A niestety, jedyną formą ochrony prawnej, jaka dziś istnieje, jest właśnie wpis do rejestru zabytków" - wyjaśnił.


Zwrócił uwagę, że "nie mamy w Polsce pomysłu na to, jak prawnie chronić współczesne dobra kultury". "Najbardziej lubię definicję zabytku, która mówi, że taki obiekt wyróżnia się na tle innych. Ten obiekt właśnie taki jest" - ocenił.


Pytany o to, "kto decyduje o tym, czy coś się wyróżnia?", Laszczkowski powiedział: "formalnie konserwator zabytków, do którego może się zwrócić np. właściciel". "Ale prawda jest taka, że nie ma precyzyjnie zdefiniowanych, obiektywnych kryteriów i w różnych województwach decyzje mogą być odmienne" - wyjaśnił. "Z ochroną konserwatorską jest trochę jak z judaizmem – od autorytetu danego rabina zależy, co wolno, a czego nie" - stwierdził p.o. dyrektora Narodowego Instytutu Konserwacji Zabytków.


Pytany, "czy to dobrze, czy źle?", Laszczykowski powiedział: "moim zdaniem źle". "Naszym dziedzictwem jest zarówno to, co zostało stworzone przez Polaków na terenie obecnej Polski, i to, co pozostało poza jej granicami, jak i to, co stworzyli Niemcy, a co wskutek historycznych zmian granic dziś jest na naszym terenie" - wyjaśnił. "W związku z tym kryterium uznawania czegoś za wartościowe jest tak naprawdę ważność i znaczenie dla nas" - zaznaczył.


"Wracając do władzy wojewódzkich konserwatorów, nasz podział administracyjny w ogóle nie przystaje do historii. Historyczny Dolny Śląsk znajduje się na terenie czterech województw. Jak możemy traktować ten region jako całość, kiedy każdy fragment bada i chroni inne województwo?" - powiedział w wywiadzie.


Przekonywał, że "tak naprawdę to, co będziemy chcieli uznać za zabytki, sposób, w jaki o nich myślimy, odzwierciedla nas samych". "Niestety współcześnie potrzebujemy mieć coś własnego, najlepiej stworzonego jak najmniejszym kosztem – budujemy więc bardzo tanio. Często nie korzystamy z pomocy fachowych architektów czy nie staramy się osadzić naszego domu w przestrzeni. Zamiast robić coś porządnego na 100, 200, 300 lat, myślimy bardzo krótkoterminowo" - ocenił.


"I tak myślimy o współczesnych dobrach kultury. Krótkoterminowo. Takie podejście doprowadziło do tego, że utraciliśmy wiele cennych powojennych zabytków" - mówił. "Wciąż pokutuje opinia, że zabytek musi być stary. Kompletnie nie myślimy o teraźniejszości" - podkreślił Michał Laszczkowski.(PAP)


autor: Grzegorz Janikowski


gj/ dki/


Kraj i świat

2023-02-05, godz. 19:10 Watykan/ Papież: jestem gotów spotkać się z prezydentami Ukrainy i Rosji (opis) Papież Franciszek powiedział w niedzielę dziennikarzom, że jest gotów spotkać się z prezydentami Ukrainy i Rosji, Wołodymyrem Zełenskim i Władimirem… » więcej 2023-02-05, godz. 18:50 Puchar Sześciu Narodów - zacięty mecz broniącej tytułu Francji na inaugurację Rugbiści broniącej tytułu Francji pokonali po zaciętym meczu Włochy w Rzymie 29:24 w inauguracyjnej kolejce Turnieju o Puchar Sześciu Narodów. 'Trójkolorowi'… » więcej 2023-02-05, godz. 18:50 Beach Pro Tour - Bryl i Łosiak na czwartym miejscu Siatkarze plażowi Michał Bryl i Bartosz Łosiak zajęli czwarte miejsce w inaugurującym sezon 2023 turnieju Beach Pro Tour Elite 16 w Dausze. » więcej 2023-02-05, godz. 18:50 Grecja/ Cztery osoby zginęły w wyniku wypadku łodzi z migrantami Cztery osoby, w tym troje dzieci, poniosły śmierć w niedzielę w wyniku wypadku łodzi z migrantami, która zatonęła u wybrzeży greckiej wyspy Leros na południowym… » więcej 2023-02-05, godz. 18:40 Ekstraklasa piłkarzy ręcznych - 14. kolejka (tabela) Wyniki meczów 14. kolejki i tabela ekstraklasy piłkarzy ręcznych: 2023-02-03:Zagłębie Lubin - Gwardia Opole 27:27 (13:14), karne 3-4Piotrkowianin Piotrków… » więcej 2023-02-05, godz. 18:40 W. Brytania/ Była premier Truss: mój plan był właściwy, ale nie dano mi szansy Liz Truss, najkrócej urzędująca brytyjska premier w historii, napisała w niedzielę że nigdy nie otrzymała 'realistycznej szansy' na wdrożenie swego programu… » więcej 2023-02-05, godz. 18:30 Ekstraklasa piłkarzy ręcznych - MMTS - Wybrzeże 25:26 MMTS Kwidzyn - Torus Wybrzeże Gdańsk 25:26 (15:11). Najwięcej bramek: dla MMTS - Robert Orzechowski 7, Michał Potoczny 5, Ryszard Landzwojczak 4, dla Wybrzeża… » więcej 2023-02-05, godz. 18:30 Ekstraklasa piłkarska - Pogoń - Śląsk 0:0 (do przerwy) Pogoń Szczecin - Śląsk Wrocław 0:0 do przerwy Sędzia: Bartosz Frankowski (Toruń).(PAP) pż/ km/ co/ » więcej 2023-02-05, godz. 18:30 PŚ w skokach - Żyła siódmy w Willingen, triumf Graneruda (opis) Piotr Żyła zajął siódme miejsce w niedzielnym konkursie Pucharu Świata w skokach narciarskich w niemieckim Willingen. Wygrał Norweg Halvor Egner Granerud… » więcej 2023-02-05, godz. 18:20 Ekstraklasa piłkarska - Lech - Miedź 1:0 (opinie) Po meczu Lech Poznań - Miedź Legnica (1:0) powiedzieli: John van den Brom (trener Lecha): 'W środę po meczu w Legnicy powiedziałem, że wszystko w naszej… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »