Radio Opole » Kraj i świat
2022-12-09, 12:00 Autor: PAP

Kujawsko-pomorskie/ Podpisano umowę na dofinansowanie obwodnicy Tucholi

Wiceminister infrastruktury Rafał Weber i wicemarszałek województwa kujawsko-pomorskiego Zbigniew Ostrowski podpisali w piątek umowę na dofinansowanie budowy obwodnicy Tucholi w wysokości 75,6 mln zł ze środków Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg.

Obwodnica Tucholi powstanie w ciągu drogi wojewódzkiej nr 240, łączącej Świecie z Tucholą i Chojnicami (Pomorskie). Inwestycja ma kosztować 126 mln zł, z czego 60 proc. to dofinansowanie rządowe, a pozostała część zostanie sfinansowana ze środków europejskich, będących w dyspozycji samorządu województwa. Według założeń przedsięwzięcie ma zostać zrealizowane do końca 2027 r.


"Oczekiwanie budowy obwodnicy Tucholi było bardzo mocne. Płynęło ono zarówno od władz samorządowych, ale tą najwyższą aktywność wykazywali mieszkańcy Tucholi" - powiedział wiceminister infrastruktury. Jak dodał, stworzony został specjalny program budowy obwodnic w ciągu dróg wojewódzkich z kwotą 2,5 mld zł. "W całym kraju za te pieniądze powstanie 51 obwodnic. Wiemy, jaką wartość mają obwodnice - służą przede wszystkim do tego, żeby w sposób bezpieczny, komfortowy omijać zatłoczone centra miast" - dodał.


Weber zaznaczył, że w ramach programu obwodnic na drogach wojewódzkich, w regionie kujawsko-pomorskim powstaną również obwodnice Brodnicy i Rypina. Wskazał też na program budowy 100 obwodnic w ciągu dróg krajowych, z czego sześć obwodnic powstanie w woj. kujawsko-pomorskim.


Wicemarszałek województwa powiedział, że samorząd województwa dwa lata temu podjął uchwałę o budowie obwodnicy Tucholi i wpisał ją do planu wojewódzkiego. Jak mówił, trasa ta "została wybłagana, wypłakana i wykrzyczana przez miejscową społeczność".


Samorząd województwa planuje budowę 14 obwodnic, z których trzy otrzymają wsparcie rządowe - wskazał wicemarszałek województwa Zbigniew Sosnowski. Dodał, że samorząd na budowę obwodnic ma zapewnione 136 mln euro ze środków europejskich. (PAP)


Autor: Jerzy Rausz


rau/ pad/


Kraj i świat

2023-01-31, godz. 17:40 We Francji powstała niezwykła wioska dla dzieci z patologicznych rodzin Zapewnić dzieciom poczucie bezpieczeństwa, którego nie zaznały go w rodzinnych domach. Taka idea przyświecała twórcom ośrodka opiekuńczego w Fleury-sur-Orne… » więcej 2023-01-31, godz. 17:40 Ekstraklasa siatkarzy - trener Banks zwolniony z PGE Skry Decyzją zarządu Skry Bełchatów Joel Banks przestał pełnić funkcję pierwszego trenera zespołu - poinformował we wtorek siatkarski klub z Bełchatowa. » więcej 2023-01-31, godz. 17:40 Francja/ Druga tura strajku o wiek emerytalny; protesty ogarnęły nawet prowincję Podczas wtorkowej drugiej tury strajków przeciw reformie emerytalnej we Francji protesty ogarnęły nawet prowincję, gdzie na ulice wyszli m.in. rolnicy. Przywódcy… » więcej 2023-01-31, godz. 17:40 K. Sobolewski o słowach W. Juszczenki, że prezydent Kaczyński w Smoleńsku został zabity w zamachu: doskonale wie o… B. prezydent Ukrainy Wiktor Juszczenko mówi, że prezydent Lech Kaczyński w Smoleńsku został zabity w zamachu; doskonale wie o czym mówi, bo sam z takiego… » więcej 2023-01-31, godz. 17:30 Poznań/ Miejski Konserwator Zabytków nakazał demontaż 58 nielegalnie postawionych automatów paczkowych Miejski Konserwator Zabytków nakazał demontaż 58 nielegalnie postawionych urządzeń do przechowywania paczek oraz nałożył kary finansowe na firmy InPost… » więcej 2023-01-31, godz. 17:30 Ukraina/ Szef wywiadu wojskowego: nasze wejście na Krym nie sprawi, że Putin użyje broni jądrowej, to taktyka zast… Wkroczenie naszych wojsk na Krym nie spowoduje, że Putin użyje broni jądrowej; straszenie nią to taktyka zastraszania - uważa szef ukraińskiego wywiadu wojskowego… » więcej 2023-01-31, godz. 17:30 Turcja/ Szef MSZ: nie ma zgody na akcesję Szwecji do NATO; jak wypełnią zobowiązania, to zobaczymy Jeśli pewnego dnia Sztokholm wypełni swoje zobowiązania, siądziemy do stołu i zobaczymy. Obecnie nie ma jednak szans na naszą zgodę na przystąpienie Szwecji… » więcej 2023-01-31, godz. 17:20 Minister ds. UE: odradzam składanie poprawek do noweli ustawy o Sądzie Najwyższym Każdy, kto składa poprawki do noweli o SN, bierze na siebie odpowiedzialność i ryzyko, że proces pozyskiwania środków z KPO może się załamać; odradzam… » więcej 2023-01-31, godz. 17:20 Na portalu żywieniowym Diety NFZ jest m.in. 10 planów żywieniowych opartych na diecie DASH Narodowy Fundusz Zdrowia zachęca do skorzystania z bezpłatnego portalu żywieniowego Diety NFZ. Można na nim znaleźć m.in. 10 planów żywieniowych opartych… » więcej 2023-01-31, godz. 17:20 Rosja/ Szczątki 2 tys. ofiar NKWD odkryto pod Jekaterynburgiem Pod Jekaterynburgiem na Uralu archeolodzy odnaleźli 52 mogiły zbiorowe kryjące szczątki ok. 2 tys. ludzi rozstrzelanych w latach 30. XX w. przez sowieckie… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »