Radio Opole » Kraj i świat
2022-12-09, 11:30 Autor: PAP

Węgry/ W Instytucie Polskim wystawiono świąteczne prace malarskie wykonane na szkle

W Galerii Platan Instytutu Polskiego w Budapeszcie otworzono w czwartek wieczorem wystawę „Od Świętego Mikołaja do Trzech Króli”, na której zaprezentowano prace malarskie wykonane na szkle przez artystów regionalnych związanych z Galerią Sztuki Regionalnego Ośrodka Kultury w Bielsku-Białej.

Na wystawie pokazano dzieła siedmiu twórców „nawiązujące do tradycyjnych motywów ludowych i sakralnych” – napisano w przygotowanym z tej okazji katalogu. Odwiedzający Instytut Polski mają okazję zobaczyć obrazy Mariana Buławy, Katarzyny Janik, Zdzisława Słoniny, Marty Walczak-Stasiowskiej, Rozalii Szypuły, Zbigniewa Micherdzińskiego oraz Krzysztofa Okonia.


„Każdy z tych twórców prezentuje swój styl i oryginalny sposób widzenia świata. Nasi goście zachwycają się między innymi pracami Krzysztofa Okonia, porównując je wręcz do twórczości Marca Chagalla” – powiedziała PAP Joanna Urbańska, dyrektor Instytutu Polskiego w Budapeszcie.


Prócz prac malarskich w Galerii Platan wystawiono dwie szopki świąteczne - kamienną i drewnianą. Autorem tej drugiej jest rzeźbiarz Józef Hulka, którego prace znajdują się w wielu muzeach regionalnych w Polsce.


„Pan Józef Hulka ma 96 lat i całe życie robił szopki. Charakterystyczne dla nich jest obecność wielu postaci” – powiedziała PAP Monika Kasperek-Zacny z Regionalnego Ośrodka Kultury w Bielsku-Białej.


Ponadto w sobotę Instytut Polski organizuje warsztaty rękodzielnicze, podczas których uczestnicy będą wykonywać tradycyjne ozdoby choinkowe z papieru i opłatków. Warsztaty poprowadzą artyści ludowi z Żywiecczyzny.


Podczas wystawy miał również miejsce występ tradycyjnej kapeli góralskiej.


Było to kolejne wydarzenie poświęcone kulturze południowych regionów Polski. „Tak się składa, że najbliżej, pod względem geograficznym, mają do nas górale. Ale chętnie zaprezentujemy u nas również obyczaje, tradycje i sztukę innych regionów naszego kraju” – zaznaczyła Urbańska.


Wystawa została zorganizowana przez Instytut Polski w Budapeszcie oraz Regionalny Ośrodek Kultury w Bielsku-Białej, przy współpracy ze Stowarzyszeniem Katolików Polskich na Węgrzech pw. św. Wojciecha. Jej kuratorem jest Zbigniew Micherdziński.


Wystawę można będzie oglądać do końca stycznia 2023 roku.


Z Budapesztu Marcin Furdyna (PAP)


mrf/ ap/


Kraj i świat

2023-02-02, godz. 19:50 Inowrocław/ Magistrat ws. aktu oskarżenia: czekamy na zwrot skradzionych publicznych środków Prokuratura Okręgowa w Gdańsku skierowała do Sądu Rejonowego w Iławie akt oskarżenia ws. tzw. afery fakturowej w Urzędzie Miasta Inowrocławia. Zostało… » więcej 2023-02-02, godz. 19:50 W. Brytania/ Windykatorzy British Gas włamywali się do osób mających problem z rachunkami Windykatorzy wynajęci przez British Gas regularnie włamywali się do domów ludzi w trudnej sytuacji życiowej, by podmienić im liczniki, wymagające wnoszenia… » więcej 2023-02-02, godz. 19:50 Dolnośląskie/ Sejmik przyjął stanowisko w sprawie uwolnienia Andrzeja Poczobuta Sejmik województwa dolnośląskiego przyjął w czwartek stanowisko w sprawie uwolnienia Andrzeja Poczobuta. Radni deklarują, że zrobią wszystko, co możliwe… » więcej 2023-02-02, godz. 19:40 Synoptyk IMGW: w nocy marznące opady, będzie ślisko W nocy z czwartku na piątek będzie pochmurno, miejscami wystąpią marznące opady. W wielu miejscach drogi i chodniki mogą być oblodzone - poinformowała… » więcej 2023-02-02, godz. 19:40 Chorwacja/ Minister gospodarki: zapłacimy koncernowi MOL 235 mln dolarów zasądzone w wyniku arbitrażu Chorwacja zapłaci węgierskiemu gigantowi naftowemu MOL 235 mln dolarów odszkodowania zasądzonych w wyniku międzynarodowego arbitrażu - poinformował chorwacki… » więcej 2023-02-02, godz. 19:40 Ukraina/ Minister obrony: gwarantujemy, że nie użyjemy pocisków dalszego zasięgu do atakowania terytorium Rosji Możemy przedstawić naszym partnerom wszelkie gwarancje, że nie użyjemy pocisków dalszego zasięgu do atakowania terytorium Rosji; mamy wystarczająco wiele… » więcej 2023-02-02, godz. 19:30 Tatry/ Turysta porwany przez lawinę trafił do szpitala Ratownicy TOPR przetransportowali do szpitala turystę, którego w czwartek pod Małym Kościelcem w Tatrach przysypała śnieżna lawina. Mężczyzna po skutecznej… » więcej 2023-02-02, godz. 19:30 Alpejskie MŚ - Braathen po operacji, występ pod znakiem zapytania Norweski alpejczyk Lucas Braathen, lider klasyfikacji slalomu w cyklu Pucharu Świata, przeszedł operację zapalenia wyrostka robaczkowego. To stawia pod dużym… » więcej 2023-02-02, godz. 19:10 Austria/ Wydalono czterech rosyjskich dyplomatów Ministerstwo Spraw Zagranicznych Austrii nakazało w czwartek wyjazd z kraju czterem rosyjskim dyplomatom - informuje redakcja Politico. » więcej 2023-02-02, godz. 19:00 USA/ "Prochy Putina" - nowy performance grupy Pussy Riot Znana z protestów antykremlowskich grupa Pussy Riot w krótkim filmie zatytułowanym 'Prochy Putina' wzywa do przyłączenia się do 'ruchu przeciwko najbardziej… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »