Radio Opole » Kraj i świat
2022-12-09, 11:20 Autor: PAP

Abp Budzik: pomnik założyciela KUL powinien pozostać na dotychczasowym miejscu

Pomnik założyciela KUL ks. Idziego Radziszewskiego powinien pozostać na dotychczasowym miejscu – oświadczył w piątek metropolita lubelski abp Stanisław Budzik, odnosząc się do usunięcia pomnika ze skweru w Lublinie.

Pomnik założyciela i pierwszego rektora KUL ks. Idziego Radziszewskiego został w czwartek usunięty ze skweru u zbiegu Al. Racławickich i ul. Radziszewskiego.


Rzecznik prasowy archidiecezji lubelskiej i kanclerz Kurii Metropolitalnej w Lublinie ks. Adam Jaszcz podał w wydanym w piątek oświadczeniu, że decyzja o przeniesieniu pomnika ks. Radziszewskiego została podjęta przez władze KUL "nie tylko bez wcześniejszej konsultacji, ale także bez zgody księdza arcybiskupa i pomimo wyraźnego sprzeciwu, który wyraził, gdy dowiedział się o takich planach".


Jak przypomniał, metropolita lubelski abp Stanisław Budzik jest również Wielkim Kanclerzem KUL. "Zgodnie z obowiązującym statutem Wielki Kanclerz reprezentuje Stolicę Apostolską i inne władze kościelne wobec Uniwersytetu oraz Uniwersytet wobec Stolicy Apostolskiej, a w sprawach szczególnej wagi także wobec władz państwowych"– wskazano w oświadczeniu. Jak dodano, podjęcie tak ważnej decyzji "wbrew wyraźnemu stanowisku Wielkiego Kanclerza należy uznać za wysoce niepokojące".


"Ksiądz arcybiskup podtrzymuje stanowisko, że pomnik Księdza Idziego Radziszewskiego powinien pozostać na dotychczasowym miejscu, czyli na skwerze abp. Józefa Życińskiego" – napisano, wskazując, że Lublin bardzo wiele zawdzięcza ks. Radziszewskiemu. Argumentowano, że dzięki niemu Lublin jest dzisiaj cenionym ośrodkiem akademickim, miastem wielu uniwersytetów i szkół wyższych.


"Z tego powodu, zgodnie z decyzją poprzedniego rektora i wielkiego kanclerza oraz za zgodą rady miasta pomnik został umieszczony w przestrzeni miejskiej" – wskazano.


Rzecznik archidiecezji przypomniał, że monument sfinansowano ze składek społecznych przeprowadzonych w Polsce i za granicą.


Na końcu oświadczenia podał, że stanowisko abp. Budzika podzielają biskupi pomocniczy: bp Józef Wróbel, bp Artur Miziński, bp Adam Bab i biskupi seniorzy: bp Ryszard Karpiński i bp Mieczysław Cisło.


Kolegium Rektorskie KUL w przesłanym PAP oświadczeniu podkreśliło, że zgodnie z ustawą o szkolnictwie wyższym i nauce rektor miał swobodę w podejmowaniu decyzji w kwestii dotyczącej przeniesienia pomnika.


"Sprawa była konsultowana w gronie Kolegium Rektorskiego KUL i innych gremiach akademickich. O przyczynach decyzji rektora został poinformowany wielki kanclerz – metropolita lubelski i władze miasta" – napisano.


Wskazano, że statut KUL nie stanowi o konieczności akceptacji wielkiego kanclerza dla decyzji dotyczących zagospodarowania przestrzennego uniwersytetu i kwestii upamiętniania postaci z nim związanych.


"Nie było więc konieczności uzyskiwania jego zgody na przeniesienie pomnika w bardziej godne miejsce" – zaznaczyły władze lubelskiego uniwersytetu.


Kolegium Rektorskie KUL zaznaczyło, że mimo "szczytnego zamiaru uczczenia ks. Radziszewskiego pomnikiem na skwerze abp. Życińskiego ten teren przez ostatnie lata nie został odpowiednio zadbany i zagospodarowany, o czym informowały m.in. lubelskie media".


"Z prośbami i petycjami o przeniesienie pomnika do rektora KUL zwracało się wielu przedstawicieli środowiska akademickiego, m.in. Towarzystwa Przyjaciół KUL, Fundacji Rozwoju KUL, Fundacji Potulickiej oraz organizacji studenckich" – poinformowały władze KUL.


Pomnik ks. Radziszewskiego – podano – jest obecnie przygotowywany do montażu na terenie uniwersytetu w wyeksponowanym miejscu, z odpowiednio zagospodarowaną przestrzenią, podświetleniem i z tablicą multimedialną z historią KUL i jego założyciela. Dodano, że koncepcję ekspozycji pomnika, w najbliższym czasie, przedstawi zespół ekspertów z architektury krajobrazu i historii sztuki.


Pomnik ks. Radziszewskiego w Lublinie odsłonięto 8 grudniu 2018 r. w setną rocznicę rozpoczęcia działalności KUL.


U zbiegu Al. Racławickich i ul. Radziszewskiego, kilkadziesiąt metrów od przeniesionego monumentu, planowana jest budowa pomnika prezydenta Lecha Kaczyńskiego. 20 października br. Rada Miasta Lublina – głównie głosami radnych PiS – podjęła uchwałę w sprawie wyrażenia zgody na jego wzniesienie.(PAP)


Autor: Piotr Nowak


pin/ joz/


Kraj i świat

2023-01-27, godz. 05:20 Włochy/ Minister zdrowia zapowiada poprawę bezpieczeństwa na oddziałach położniczych Włoski minister zdrowia Orazio Schillaci zapowiedział 'wszystkie możliwe kroki', by zapewnić pełne bezpieczeństwo matkom i noworodkom. To reakcja na nieszczęśliwy… » więcej 2023-01-27, godz. 04:50 Bloomberg: Japonia i Holandia dołączą do kontroli produkcji chipów w Chinach Japonia i Holandia dołączą do Stanów Zjednoczonych we wdrażaniu kontroli eksportu sprzętu do produkcji półprzewodników w Chinach, poinformował w piątek… » więcej 2023-01-27, godz. 04:00 Amerykański kongresmen wygłosił przemówienie, które napisała mu… sztuczna inteligencja Krótki, bo liczący ok. 100 słów tekst, odczytany w środę w Izbie Reprezentantów przez parlamentarzystę Jake’a Auchinclossa został wygenerowany przez… » więcej 2023-01-27, godz. 04:00 Izrael uderza w Gazę nalotami po przechwyceniu rakiet Hamasu W piątek rano ze Strefy Gazy wystrzelono dwie rakiety, a Izrael odpowiedział nalotami na to terytorium, co jeszcze bardziej zaostrzyło napięcia po czwartkowym… » więcej 2023-01-27, godz. 03:30 Morawiecki: wiele tabu z przeszłości zostało przezwyciężonych Współpraca na rzecz pomocy Ukrainie jest możliwa, bo udało się przezwyciężyć wiele tabu z przeszłości - podkreślił premier Polski Mateusz Morawiecki… » więcej 2023-01-27, godz. 02:40 Prognoza pogody na 27 i 28 stycznia Jak podał Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej, nad Europą dominuje rozległy układ wysokiego ciśnienia, jedynie krańce północne oraz południe kontynentu… » więcej 2023-01-27, godz. 02:10 W. Brytania/ Gangi na przerzucie ludzi przez La Manche zarobiły w 2022 r. 183 mln funtów Gangi zajmujące się przemytem ludzi do Wielkiej Brytanii przez kanał La Manche zarobiły w zeszłym roku 183 miliony funtów (prawie miliard złotych) - wynika… » więcej 2023-01-27, godz. 01:20 Zełenski: W koalicji pancernej jest już 12 państw Kanada potwierdziła zamiar przekazania czołgów Ukrainie, tym samym w koalicji pancernej uczestniczy już 12 państw, powiedział Wołodymyr Zełenski w czwartek… » więcej 2023-01-27, godz. 01:00 Finlandia/ Prezydent Niinisto: jeśli Erdogan nie zmieni zdania ws. rozszerzenia NATO, to czas na poważną rozmowę Jeśli do czasu lipcowego szczytu NATO w Wilnie, kwestia ratyfikacji przez Turcję członkostwa Finlandii w NATO nie posunie się naprzód, to czas na poważną… » więcej 2023-01-27, godz. 00:30 USA/ Pierwszy za kadencji Bidena proces sądowy z możliwą karą śmierci Ława przysięgłych w Nowym Jorku uznała w czwartek imigranta z Uzbekistanu Sayfullo Saipowa winnym zabicia ośmiu osób na ścieżce rowerowej Manhattanu, grozi… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »