Radio Opole » Kraj i świat
2022-12-09, 10:30 Autor: PAP

Pomorskie/ 20 mln zł dla Akademii Pomorskiej w Słupsku

Rzecznik rządu Piotr Müller w piątek w imieniu premiera przekazał czek na 20 mln zł rektorowi Akademii Pomorskiej w Słupsku. Pieniądze przeznaczone zostaną na rozwój m.in. Instytutu Prawa i Administracji i na powstanie terenowej stacji badawczo-dydaktycznej.

"Po raz kolejny w tym niedawno otwartym gmachu Akademii Pomorskiej w Słupsku mamy możliwość ogłoszenia kolejnych dobrych wiadomości dla uczelni" – zaczął piątkowa konferencję rzecznik rządu Piotr Müller.


Dodał, że decyzją premiera Mateusza Morawieckiego przekazuje 20 mln zł w papierach wartościowych na dalsze działania inwestycyjne uczelni.


"To będą środki finansowe, które m.in. będą służyły inwestycjom w stację badawczo-dydaktyczną, w rozwój Instytutu Prawa i Administracji, a także w niezbędną infrastrukturę" – mówił rzecznik.


Przypomniał, że kiedy w 2019 r., jako wiceminister nauki i szkolnictwa wyższego, podpisywał decyzję o uruchomieniu kierunku prawo na Akademii Pomorskiej, wielu zastanawiało się, czy to dobry pomysł. "Nie miałem wątpliwości, że to nowe szanse edukacyjne dla regionu i duża szansa na rozwój uczelni" – ocenił.


Rektor Akademii Pomorskiej prof. Zbigniew Osadowski dodał, że wysoki poziom prowadzenia działalności naukowej doprowadził do tego, że w tym roku uczelni przyznano kategorię badawczą – A w dyscyplinie nauki prawne – uprawnienia doktorskie i habilitacyjne.


Wskazywał, że celem planowanej stacji badawczo-dydaktycznej jest "szeroko działalność społeczności akademickiej pod kątem działalności dydaktycznej, możliwość realizacji praktyk, projektów badawczych, ale też realizacja działań w zakresie komercjalizacji naszej działalności naukowej" – tłumaczył prof. Osadowski.


Müller podkreślił, że Akademia Pomorska w ostatnich kilku latach przeszła bardzo duże zmiany profili studiów. "Bardzo się cieszę, że rozwój infrastruktury pomoże w rozwoju uczelni i mam nadzieję, że przyciągnie rzesze studentów. Dodatkowe finansowanie to kolejny impuls rozwojowy dla uczelni" – zaznaczył.


Rektor uczelni, pytany o budowę obiektów, powiedział, że uczelnia jest na etapie przygotowywania dokumentacji technicznych, projektowych i kosztorysów stacji badawczo-dydaktycznej, która ma powstać w gminie Grzmiąca (woj. zachodniopomorskie).


Uczelnia już wcześniej otrzymała 10 mln zł dofinansowania ministerialnego m.in. na budowę klubu studenckiego (950 tys. zł) i na przebudowę byłej stołówki wojskowej na aulę wielofunkcyjną.


Akademia Pomorska w Słupsku kształci ponad 4 tys. studentów na 27 kierunkach kształcenia.(PAP)


Autor: Piotr Mirowicz


pm/ joz/


Kraj i świat

2023-01-31, godz. 17:20 Minister ds. UE: odradzam składanie poprawek do noweli ustawy o Sądzie Najwyższym Każdy, kto składa poprawki do noweli o SN, bierze na siebie odpowiedzialność i ryzyko, że proces pozyskiwania środków z KPO może się załamać; odradzam… » więcej 2023-01-31, godz. 17:20 Na portalu żywieniowym Diety NFZ jest m.in. 10 planów żywieniowych opartych na diecie DASH Narodowy Fundusz Zdrowia zachęca do skorzystania z bezpłatnego portalu żywieniowego Diety NFZ. Można na nim znaleźć m.in. 10 planów żywieniowych opartych… » więcej 2023-01-31, godz. 17:20 Rosja/ Szczątki 2 tys. ofiar NKWD odkryto pod Jekaterynburgiem Pod Jekaterynburgiem na Uralu archeolodzy odnaleźli 52 mogiły zbiorowe kryjące szczątki ok. 2 tys. ludzi rozstrzelanych w latach 30. XX w. przez sowieckie… » więcej 2023-01-31, godz. 17:10 Wydarzenia sportowe w skrócie, wtorek 31 stycznia, 17.00 Przekazujemy skrót wiadomości sportowych: W wieku 73 lat zmarła Anna Czerwińska, jedna z najbardziej znanych polskich himalaistek, zdobywczyni sześciu… » więcej 2023-01-31, godz. 17:10 Puchar Anglii - poważna kontuzja Eriksena Duński piłkarz Manchesteru United Christian Eriksen będzie z powodu kontuzji pauzował prawdopodobnie do końcówki kwietnia albo początku maja - poinformował… » więcej 2023-01-31, godz. 17:10 Mazowieckie/ Płock i samorządy regionu będą współpracować przy realizacji projektów rozwojowych Przedstawiciele 26 samorządów, w tym Płocka i gmin tego regionu, podpisali we wtorek porozumienie o współpracy w ramach Strategii Rozwoju Ponadlokalnego… » więcej 2023-01-31, godz. 17:10 Łotwa/ Szefowie MSZ: kwestia agresji Rosji na Ukrainę to dla nas nie kwestia polityczna, a egzystencjalna (krótka3) Kwestia agresji Rosji na Ukrainę to dla nas nie kwestia polityczna, a egzystencjalna; nie ustaniemy we wspieraniu Ukrainy, musimy także zacieśnić współpracę… » więcej 2023-01-31, godz. 17:10 Prezydent Duda: wierzę, że dzięki naszemu wspólnemu wsparciu Ukraina zwycięży (krótka) Polska i Łotwa świetnie współpracują we wspieraniu Ukrainy, wierzę głęboko, że dzięki wspólnemu wsparciu Ukraina pokona wroga. Chcielibyśmy żyć z… » więcej 2023-01-31, godz. 17:10 Ukraina/ Kułeba: Szybka akcesja do UE i nowe sankcje na Rosję tematami szczytu w Kijowie Perspektywa wcześniejszego rozpoczęcia procesu negocjacji akcesyjnych powinna być kluczową kwestią podczas szczytu Ukraina-UE - powiedział dziennikarzom… » więcej 2023-01-31, godz. 17:10 Warszawa/ Do wymiany zostało jeszcze prawie 4,5 tys. kopciuchów W Warszawie pozostało jeszcze do wymiany 4,5 tys. kopciuchów. Od listopada w stolicy wymieniono ok. 1,4 tys. starych pieców. W ciągu ostatnich 6 lat ubyło… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »