Radio Opole » Kraj i świat
2022-12-09, 10:00 Autor: PAP

Poznań/ Ruszyła sprzedaż węgla po preferencyjnej cenie

W Poznaniu ruszyła sprzedaż węgla mieszkańcom po preferencyjnej cenie – podał poznański magistrat. Sprzedażą opału zajmują się dwie firmy: Coalpol oraz Al Pari. Magistrat przypomniał, że aby kupić opał po preferencyjnej cenie, trzeba mieć zaświadczenie wydane przez PCŚ.

Magistrat poinformował, że węgiel po preferencyjnej cenie jest już dostępny w składach. Osoby, które chcą go kupić i mają już zaświadczenie z Poznańskiego Centrum Świadczeń (PCŚ), mogą zgłosić się do jednej z dwóch firm: Coalpol, ul. Górecka 6, (nr tel. 61 832 21 81; godziny otwarcia: poniedziałek-piątek 7- 15, sobota: 7 - 12, niedziela – zamknięte), lub do firmy Al Pari, ul. Romana Maya 42-50, (nr tel. 61 653 00 12 lub 61 87 50 345; godziny otwarcia: poniedziałek-piątek 7- 15, sobota 7 - 12, niedziela – zamknięte).


Magistrat przypomniał, że zgodnie z przyjętą przez Sejm ustawą te dwie firmy, które jako pierwsze zgłosiły wspólny wniosek, mogą sprzedawać węgiel poznaniankom i poznaniakom. Cena za tonę tego opału będzie wynosić 2,1 tys. zł - płatne gotówką w momencie zakupu.


„Po odbiór węgla można przyjechać własnym samochodem. Obie firmy oferują transport opału pod adres zamieszkania (na terenie Poznania). Jest to usługa dodatkowo płatna i kosztuje 100 zł w przypadku zakupu 1 lub 1,5 tony lub 150 zł w przypadku kupna pół tony. Uwaga: cena obejmuje tylko dowóz węgla, z jego wyładowaniem, ale bez wniesienia” – podano.


Magistrat przypomniał też, że aby uniknąć oszustów, którzy podają się za pośredników węglowych, trzeba pamiętać, że za opał należy zapłacić wyłącznie w składzie węgla. Tam też można będzie otrzymać fakturę.


„Do tej pory osoby uprawnione do kupna węgla po preferencyjnej cenie, mogły do końca grudnia kupić maksymalnie 1,5 tony tego opału, a po pierwszym stycznia - kolejne 1,5 tony. Jednak nowe rozporządzenie Ministra Aktywów Państwowych, które właśnie weszło w życie, daje możliwość +przerzucenia+ tegorocznego limitu węgla na przyszły rok. To oznacza, że osoby, które do końca grudnia w ogóle nie kupią tego opału po preferencyjnej cenie lub nabędą mniej niż 1,5 tony, w przyszłym roku będą mogły kupić odpowiednio więcej” - wskazano.


Aby kupić węgiel po preferencyjnej cenie, należy mieć zaświadczenie, które potwierdza uprawnienia do dodatku węglowego lub spełnianie warunków do jego przyznania. Można się po nie zgłaszać do Poznańskiego Centrum Świadczeń. Dodatek węglowy przysługuje osobom, których głównym źródłem ogrzewania gospodarstwa domowego jest: kocioł na paliwo stałe, kominek, koza, ogrzewacz powietrza, trzon kuchenny, piecokuchnia, kuchnia węglowa lub piec kaflowy na paliwo stałe, zasilane paliwami stałymi (węglem, brykietem lub peletem). Te źródła ogrzewania powinny być wpisane lub zgłoszone do centralnej ewidencji emisyjności budynków.


W celu otrzymania zaświadczenia trzeba złożyć wniosek w Poznańskim Centrum Świadczeń. Należy zarezerwować wizytę poprzez miejską infolinię (nr telefonu 61 646 33 44) lub poprzez formularz internetowy dostępny na stronie internetowej PCŚ: www.pcs.poznan.pl. Zaświadczenie będzie wydawane w jednym egzemplarzu, w ciągu 14 dni od złożenia wniosku. (PAP)


autor: Anna Jowsa


ajw/ pad/


Kraj i świat

2023-02-04, godz. 10:30 Liga NHL - 4-letni Siergiej Owieczkin gwiazdą wieczoru 4-letni Siergiej, syn Aleksandra Owieczkina, był bohaterem wieczoru poprzedzającego Mecz Gwiazd NHL w Sunrise na Florydzie, gdzie hokeiści popisywali się swoimi… » więcej 2023-02-04, godz. 10:20 Pomorska policja: 140 kolizji i 8 wypadków; zginęła jedna osoba Pomorscy policjanci od piątkowego południa do sobotniego poranka pracowali na miejscu 140 kolizji drogowych i 8 wypadków. Przez intensywne opady śniegu na… » więcej 2023-02-04, godz. 10:10 Warszawa/ Zarząd Oczyszczania Miasta: przejezdność ulic została utrzymana Zarząd Oczyszczania Miasta cały czas monitoruje prognozy pogody; w terenie są kontrolerzy ZOM, którzy sprawdzają stan nawierzchni jezdni i terenów dla pieszych… » więcej 2023-02-04, godz. 10:10 Podlaskie/ Liczenie nietoperzy w Łomżyńskim Parku Krajobrazowym Doliny Narwi W sobotę rozpoczęło się liczenie nietoperzy, które zimują w przydomowych piwniczkach na terenie Łomżyńskiego Parku Krajobrazowego Doliny Narwi (Podlaskie)… » więcej 2023-02-04, godz. 10:00 Małopolskie/ Zakopianka zablokowana, ciężarówki utknęły na śliskiej drodze W związku z intensywnymi opadami śniegu samochody ciężarowe zablokowały w sobotę rano przejazd odcinkiem Zakopianki w okolicach Klikuszowej i Rdzawki. Utworzyły… » więcej 2023-02-04, godz. 10:00 Prezydent Duda o wizycie Bidena: jest zapowiedź, że przyjedzie do naszej części Europy Prezydent Joe Biden zapowiedział, że przyjedzie do naszej części Europy, o szczegółach będzie informowała administracja amerykańska - powiedział w sobotę… » więcej 2023-02-04, godz. 10:00 Puchar Davisa - polscy tenisiści przegrywają z Japonią 0:2 Polscy tenisiści przegrywają z Japonią 0:2 po pierwszym dniu meczu Pucharu Davisa w mieście Miki. W sobotę Daniel Michalski doznał porażki 3:6, 2:6 z Yoshihito… » więcej 2023-02-04, godz. 10:00 Dobrawa Czocher: na płycie "Dreamscapes" chciałam zawrzeć fascynację podświadomością Na płycie 'Dreamscapes' chciałam zawrzeć moją fascynację ludzkim umysłem, a szczególnie podświadomością - mówi PAP Dobrawa Czocher, wiolonczelistka… » więcej 2023-02-04, godz. 10:00 Łódzkie/ Autostrada A2 w stronę Warszawy częściowo przejezdna po kolizji Drogowcom udało się udrożnić jeden pas ruchu na autostradzie A2 między węzłami Łódź Północ i Łowiczem. Trasa w stronę Warszawy była zablokowana… » więcej 2023-02-04, godz. 10:00 Seth Rogen: Filmy Marvela są dla dzieci Popularny komik i aktor komediowy jest także producentem. To Seth Rogen stoi za powstaniem popularnego komiksowego serialu platformy streamingowej Amazon Prime… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »