Radio Opole » Kraj i świat
2022-12-09, 10:00 Autor: PAP

M. Laszczykowski dla "DGP": konserwator trochę jak rabin

Z ochroną konserwatorską jest trochę jak z judaizmem – od autorytetu danego rabina zależy, co wolno, a czego nie - powiedział w wywiadzie dla "Dziennika Gazety Prawnej" p.o. dyrektora Narodowego Instytutu Konserwacji Zabytków Michał Laszczykowski.

Pytany w weekendowym wydaniu gazety o to, czemu "kilka dni temu do rejestru zabytków został wpisany wybudowany 11 lat temu kościół w Tarnowie na Mazowszu?", Laszczykowski powiedział: "to wyjątkowa budowla, wyróżniana i wielokrotnie opisywana". "Po zmianie właściciela działki przyszłość kościoła była niepewna. A niestety, jedyną formą ochrony prawnej, jaka dziś istnieje, jest właśnie wpis do rejestru zabytków" - wyjaśnił.


Zwrócił uwagę, że "nie mamy w Polsce pomysłu na to, jak prawnie chronić współczesne dobra kultury". "Najbardziej lubię definicję zabytku, która mówi, że taki obiekt wyróżnia się na tle innych. Ten obiekt właśnie taki jest" - ocenił.


Pytany o to, "kto decyduje o tym, czy coś się wyróżnia?", Laszczykowski powiedział: "formalnie konserwator zabytków, do którego może się zwrócić np. właściciel". "Ale prawda jest taka, że nie ma precyzyjnie zdefiniowanych, obiektywnych kryteriów i w różnych województwach decyzje mogą być odmienne" - wyjaśnił. "Z ochroną konserwatorską jest trochę jak z judaizmem – od autorytetu danego rabina zależy, co wolno, a czego nie" - stwierdził p.o. dyrektora Narodowego Instytutu Konserwacji Zabytków.


Pytany, "czy to dobrze, czy źle?", Laszczykowski powiedział: "moim zdaniem źle". "Naszym dziedzictwem jest zarówno to, co zostało stworzone przez Polaków na terenie obecnej Polski, i to, co pozostało poza jej granicami, jak i to, co stworzyli Niemcy, a co wskutek historycznych zmian granic dziś jest na naszym terenie" - wyjaśnił. "W związku z tym kryterium uznawania czegoś za wartościowe jest tak naprawdę ważność i znaczenie dla nas" - zaznaczył.


"Wracając do władzy wojewódzkich konserwatorów, nasz podział administracyjny w ogóle nie przystaje do historii. Historyczny Dolny Śląsk znajduje się na terenie czterech województw. Jak możemy traktować ten region jako całość, kiedy każdy fragment bada i chroni inne województwo?" - powiedział w wywiadzie.


Przekonywał, że "tak naprawdę to, co będziemy chcieli uznać za zabytki, sposób, w jaki o nich myślimy, odzwierciedla nas samych". "Niestety współcześnie potrzebujemy mieć coś własnego, najlepiej stworzonego jak najmniejszym kosztem – budujemy więc bardzo tanio. Często nie korzystamy z pomocy fachowych architektów czy nie staramy się osadzić naszego domu w przestrzeni. Zamiast robić coś porządnego na 100, 200, 300 lat, myślimy bardzo krótkoterminowo" - ocenił.


"I tak myślimy o współczesnych dobrach kultury. Krótkoterminowo. Takie podejście doprowadziło do tego, że utraciliśmy wiele cennych powojennych zabytków" - mówił. "Wciąż pokutuje opinia, że zabytek musi być stary. Kompletnie nie myślimy o teraźniejszości" - podkreślił Michał Laszczykowski.(PAP)


autor: Grzegorz Janikowski


gj/ dki/


Kraj i świat

2023-02-01, godz. 19:50 Holandia/ Mural w Tilburgu został wybrany najpiękniejszym na świecie Mural w Tilburgu na południu kraju został uznany za najpiękniejsze dzieło sztuki ulicznej na świecie w 2022 roku, informuje portal Brabant Omroep. Wybory… » więcej 2023-02-01, godz. 19:50 Śląskie/ Rozpoczął się kolejny nabór Metropolitalnego Funduszu Wspierania Nauki Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia ogłosiła kolejny nabór projektów, które mogą zostać dofinansowane środkami z Metropolitalnego Funduszu Wspierania… » więcej 2023-02-01, godz. 19:40 Synoptyk IMGW: w nocy w górach przybędzie nawet do 10 cm śniegu W nocy ze środy na czwartek spodziewane są dalsze opady deszczu ze śniegiem na przeważającym obszarze kraju. Nad morzem padać będzie deszcz, w górach śnieg… » więcej 2023-02-01, godz. 19:40 Czechy/ Prezydent elekt Pavel dla PAP: miejsce Ukrainy jest w NATO; jestem dumny, że Polska i Czechy były wśród państw… Prezydent elekt Czech Petr Pavel w pierwszym po wyborach wywiadzie dla PAP i Polskiego Radia potwierdził zamiar podróży do Polski. Odpowiadając na pytania… » więcej 2023-02-01, godz. 19:40 Czechy/ Prezydent elekt Pavel dla PAP: miejsce Ukrainy jest w NATO; jestem dumny, że Polska i Czechy były wśród państw… Prezydent elekt Czech Petr Pavel w pierwszym po wyborach wywiadzie dla PAP i Polskiego Radia potwierdził zamiar podróży do Polski. Odpowiadając na pytania… » więcej 2023-02-01, godz. 19:40 LM siatkarek - Marica Płowdiw - Chemik Police 0:3 (opis) Siatkarki Grupy Azoty Chemika Police wygrały w bułgarskim Płowdiw z tamtejszą Maricą 3:0 (25:20, 25:9, 25:20) w meczu 5. kolejki Ligi Mistrzyń. Wszystko… » więcej 2023-02-01, godz. 19:40 Łotewski Komitet Olimpijski: nasi sportowcy nie powinni startować wraz z Rosjanami i Białorusinami Łotewski Komitet Olimpijski (LOK) oświadczył w środę, że może zbojkotować wszelkie międzynarodowe zawody sportowe, jeśli udział w nich wezmą Rosja… » więcej 2023-02-01, godz. 19:30 PP siatkarzy - ZAKSA - Trefl 3:0 1/4 finału Pucharu Polski siatkarzy: Grupa Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle - Trefl Gdańsk 3:0 (25:21, 25:22, 25:17). Awans: Grupa Azoty ZAKSA. Grupa Azoty… » więcej 2023-02-01, godz. 19:30 LM siatkarek - Marica Płowdiw - Chemik Police 0:3 (wynik) Siatkarki Grupy Azoty Chemika Police wygrały w bułgarskim Płowdiw z tamtejszą Maricą 3:0 (25:20, 25:9, 25:20) w meczu 5. kolejki Ligi Mistrzyń. Wszystko… » więcej 2023-02-01, godz. 19:30 Ukraina/ Rzecznik praw człowieka prosi, by Gruzja dopuściła go do Saakaszwilego Ukraiński rzecznik praw człowieka Dmytro Łubinec zaapelował w środę do władz Gruzji, by dopuściły go do aresztowanego byłego prezydenta tego kraju Micheila… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »