Radio Opole » Kraj i świat
2022-12-09, 09:40 Autor: PAP

Ekspert: zaczyna się epidemia grypy, statystyki szczepień są niepokojące

Zaczyna się epidemia grypy, statystyki szczepień przeciwko wirusowi grypy niestety są bardzo niepokojące – powiedziała kierownik Kliniki Leczenia Chorób Zakaźnych w Instytucie Medycyny Wsi dr hab. n. med. Joanna Krzowska-Firych.

Ekspertka powiedziała w piątek w Radiu Lublin, że rozpoczyna się epidemia grypy. "Nie powinniśmy się temu dziwić, dlatego że praktycznie od października do kwietnia rokrocznie notujemy zachorowania wywołane wirusem grypy" – stwierdziła.


Grypa – zastrzegła Krzowska-Firych – towarzyszyła nam także podczas pandemii SARS-CoV-2, z tym że tych zakażeń było mniej, bo stosowaliśmy metody profilaktyki nieswoistej. "Nosiliśmy maski, utrzymywaliśmy dystans, dezynfekowaliśmy ręce, a takie metody służą nie tylko profilaktyce COVID-19, ale każdemu patogenowi przenoszonemu drogą kropelkową, powietrzną" – wyjaśniła.


"Jeśli chodzi o wyszczepialność przeciwko wirusowi grypy niestety statystyki są bardzo niepokojące" – powiedziała, dodając, że zdecydowanie więcej populacji zaszczepiło się przeciwko wirusowi SARS-CoV-2, co świadczy o tym, że bagatelizujemy grypę.


Mówiąc o szczepionkach przeciwko grypie, podała, że WHO szczegółowo opracowuje ich skład na podstawie danych z ok. 100 laboratoriów.


"Osoby, które zdecydowały się na szczepienie, jeżeli nawet uległy zakażeniu, to ten przebieg kliniczny był łagodny i nie było powikłań" – podała.


Przyznała, że 50-60 proc. osób chorujących na grypę stanowią dzieci, u których infekcje mogą mieć groźny przebieg.


"Infekcje, które u dorosłych mogą przebiegać łagodniej, u dzieci – ze względu na niedojrzałość układu immunologicznego – mogą być groźne. Pediatrzy alarmują, że mogą wywoływać poważne powikłania" – stwierdziła.


Wskazała, że podczas grypy mogą występować powikłania ze strony układu oddechowego, ale też kardiologiczne i neurologiczne.


"Niepowikłana grypa nie jest wskazaniem do hospitalizacji. Taka osoba powinna się izolować" – zastrzegła. Podejrzewa, że wszystkie osoby, które wymagają hospitalizacji to pacjenci, u których już są następstwa powikłania grypy.


Sezon epidemiczny grypy trwa w Polsce od października do maja. Szczepienia przeciw tej chorobie są zalecane i wykonywane przez cały sezon jesienno-zimowy. Optymalny okres szczepienia to czas przed rozpoczęciem okresu zwiększonej zachorowalności. W Polsce występuje on przeważnie od stycznia do marca.


Bezpłatną szczepionkę przeciw grypie otrzymują osoby powyżej 75 lat i kobiety w ciąży. Refundacja w wysokości 50 proc. należy się m.in. osobom z obniżoną odpornością i pacjentom powyżej 60 lat. Reszta pacjentów zapłaci 100 proc. Zależnie od typu szczepionki ich cena wynosi od ok. 50 zł do ok. 100 zł. (PAP)


Autor: Piotr Nowak


pin/ joz/


Kraj i świat

2023-02-08, godz. 02:10 Francja/ AFP: Instagram zmuszony do usunięcia treści influencerów reklamujących napoje alkoholowe Francuski wymiar sprawiedliwości, na wniosek stowarzyszenia Addictions France, nakazał Instagramowi usunięcie treści influencerów, którzy „nielegalnie… » więcej 2023-02-08, godz. 01:50 W. Brytania/ Media: program deradykalizacji traktuje terroryzm jako chorobę, a nie zagrożenie Brytyjski program deradykalizacji zbyt często traktuje terroryzm jako zaburzenie psychiczne, zaś osoby tam trafiające - jako podatne na wpływy ofiary, a nie… » więcej 2023-02-08, godz. 01:20 Francja/ Protesty przeciwko projektowi reformy emerytalnej mniej liczne niż w styczniu Według danych francuskich władz, wtorkowe protesty przeciwko rządowemu projektowi reformy podnoszącej wiek emerytalny z 62 do 64 lat zgromadziły mniej osób… » więcej 2023-02-08, godz. 01:10 Kanada/ Popiersie Chopina podróżuje ciężarówką do Vancouver Popiersie Fryderyka Chopina podróżuje obecnie przez Kanadę. Polonia obserwuje miejsca, do których dociera transportowana ciężarówką rzeźba, która docelowo… » więcej 2023-02-08, godz. 00:50 USA/ Setki mieszkańców Ohio, narażonych na skutki pożaru pociągu z niebezpiecznymi materiałami, odmawia ewakuacji Władze East Palestine w stanie Ohio w USA wezwały we wtorek do natychmiastowej ewakuacji mieszkańców, którzy nie podporządkowali się nakazowi wydanemu z… » więcej 2023-02-08, godz. 00:50 Włochy/ Prezydent po raz pierwszy w historii na festiwalu piosenki w San Remo Po raz pierwszy w historii festiwalu piosenki w San Remo na widowni zasiadł we wtorek prezydent Włoch Sergio Mattarella. Został on powitany owacją na stojąco… » więcej 2023-02-08, godz. 00:40 Rzecznik KG PSP: ratownicy starają się dotrzeć do kilku osób zlokalizowanych pod gruzami w Turcji W Turcji pod gruzami zlokalizowano jeszcze kilka osób, ratownicy starają się do nich dotrzeć - poinformował w nocy z wtorku na środę rzecznik KG PSP bryg… » więcej 2023-02-08, godz. 00:10 Sześciolatek miał pograć na telefonie taty. Użył aplikacji i zamówił jedzenie za 1000 dolarów Bardzo żdziwieni byli mieszkańcy jednej z ulic na przedmieściach Detroit, gdy w sobotę wieczorem zobaczyli kolejkę dostawców jedzenia stojącą przed drzwiami… » więcej 2023-02-08, godz. 00:00 PSP: strażakom w Turcji udało się wydobyć kolejne pięć żywych osób; łącznie to już 8 uratowanych Strażakom w Turcji udało się wydobyć spod gruzów kolejne pięć żywych osób - 17-latkę i 4-osobową rodzinę; łącznie to już 8 uratowanych - poinformowała… » więcej 2023-02-07, godz. 23:50 AFP: Liczba ofiar śmiertelnych trzęsienia ziemi na pograniczu Turcji i Syrii wynosi ponad 7800 Liczba ofiar śmiertelnych poniedziałkowego trzęsienia ziemi na pograniczu Turcji i Syrii wynosi obecnie ponad 7800 - podała we wtorek wieczorem agencja AF… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »