Radio Opole » Kraj i świat
2022-12-09, 09:20 Autor: PAP

Na Politechnice Opolskiej wprowadzono system Odznaka plus

Politechnika Opolska, jako druga uczelnia w kraju, wprowadza aplikację Odznaka plus – międzynarodowy standard cyfrowego poświadczania zweryfikowanych osiągnięć i umiejętności – poinformowała rzecznik uczelni Anna Kułynycz.

Politechnika Opolska wprowadza internetową aplikację Odznaka plus Open Badges. Umożliwia ona gromadzenie i udostępnianie cyfrowych poświadczeń m.in wyników uczenia się czy uzyskania różnych osiągnięć.


"Zasada jest prosta: system opiera się na cyfrowych odznakach z zakodowanymi i zabezpieczonymi informacjami niezbędnymi do identyfikacji tego, za co otrzymano daną odznakę, kto ją otrzymał i przez kogo została wydana. Wgląd do systemu mają osoby z zewnątrz, jak np. rekruterzy, którzy np. chcą sprawdzić kompetencje kandydata" – wyjaśnia Anna Kułynycz.


Według prorektor Politechniki Opolskiej ds. współpracy z otoczeniem społeczno-gospodarczym dr inż. Anety Kucińskiej-Landwójtowicz odznaka będzie narzędziem przydatnym także dla studentów.


"Oprócz dobrego wykształcenia, rynek pracy wymaga także innych, poświadczonych kompetencji, jak np. znajomość języka, doświadczenie w wolontariacie czy umiejętność pracy w grupie. Dlatego wprowadzamy odznaki, które są cyfrowym potwierdzeniem kompetencji uzyskanych poprzez np. pracę w kole naukowym, samorządzie studenckim, ale także efektów uczenia się – znajomości języków, a także doświadczeń zdobytych w ramach programu Eramsus czy wolontariacie" – wylicza Kucińska-Ladwójtowicz.


Odznaka plus związana jest z wprowadzeniem Zintegrowanego Systemu Kwalifikacji. Według doświadczeń innych krajów europejskich dzięki wprowadzeniu systemu opartego na ramie kwalifikacji wzrośnie liczba osób zainteresowanych formalnym uznawaniem kompetencji i podnoszeniem kwalifikacji, co wpłynie nie tylko na sytuację zawodową ludzi, lecz także na ich poczucie bezpieczeństwa na rynku pracy. (PAP)


Autor: Marek Szczepanik


masz/ joz/


Kraj i świat

2023-02-04, godz. 10:20 Pomorska policja: 140 kolizji i 8 wypadków; zginęła jedna osoba Pomorscy policjanci od piątkowego południa do sobotniego poranka pracowali na miejscu 140 kolizji drogowych i 8 wypadków. Przez intensywne opady śniegu na… » więcej 2023-02-04, godz. 10:10 Warszawa/ Zarząd Oczyszczania Miasta: przejezdność ulic została utrzymana Zarząd Oczyszczania Miasta cały czas monitoruje prognozy pogody; w terenie są kontrolerzy ZOM, którzy sprawdzają stan nawierzchni jezdni i terenów dla pieszych… » więcej 2023-02-04, godz. 10:10 Podlaskie/ Liczenie nietoperzy w Łomżyńskim Parku Krajobrazowym Doliny Narwi W sobotę rozpoczęło się liczenie nietoperzy, które zimują w przydomowych piwniczkach na terenie Łomżyńskiego Parku Krajobrazowego Doliny Narwi (Podlaskie)… » więcej 2023-02-04, godz. 10:00 Małopolskie/ Zakopianka zablokowana, ciężarówki utknęły na śliskiej drodze W związku z intensywnymi opadami śniegu samochody ciężarowe zablokowały w sobotę rano przejazd odcinkiem Zakopianki w okolicach Klikuszowej i Rdzawki. Utworzyły… » więcej 2023-02-04, godz. 10:00 Prezydent Duda o wizycie Bidena: jest zapowiedź, że przyjedzie do naszej części Europy Prezydent Joe Biden zapowiedział, że przyjedzie do naszej części Europy, o szczegółach będzie informowała administracja amerykańska - powiedział w sobotę… » więcej 2023-02-04, godz. 10:00 Puchar Davisa - polscy tenisiści przegrywają z Japonią 0:2 Polscy tenisiści przegrywają z Japonią 0:2 po pierwszym dniu meczu Pucharu Davisa w mieście Miki. W sobotę Daniel Michalski doznał porażki 3:6, 2:6 z Yoshihito… » więcej 2023-02-04, godz. 10:00 Dobrawa Czocher: na płycie "Dreamscapes" chciałam zawrzeć fascynację podświadomością Na płycie 'Dreamscapes' chciałam zawrzeć moją fascynację ludzkim umysłem, a szczególnie podświadomością - mówi PAP Dobrawa Czocher, wiolonczelistka… » więcej 2023-02-04, godz. 10:00 Łódzkie/ Autostrada A2 w stronę Warszawy częściowo przejezdna po kolizji Drogowcom udało się udrożnić jeden pas ruchu na autostradzie A2 między węzłami Łódź Północ i Łowiczem. Trasa w stronę Warszawy była zablokowana… » więcej 2023-02-04, godz. 10:00 Seth Rogen: Filmy Marvela są dla dzieci Popularny komik i aktor komediowy jest także producentem. To Seth Rogen stoi za powstaniem popularnego komiksowego serialu platformy streamingowej Amazon Prime… » więcej 2023-02-04, godz. 09:40 Wznowiona akcja w kopalni Pniówek, jej celem jest dotarcie do 7 zaginionych górników W sobotę rano w kopalni Pniówek, po ponad dziewięciu miesiącach, wznowiona została akcja ratownicza, której celem jest dotarcie do siedmiu górników i ratowników… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »