Radio Opole » Kraj i świat
2022-12-09, 09:20 Autor: PAP

M. Ociepa: jesteśmy w stanie kupić każdego wyprodukowanego w Polsce Kraba

Jesteśmy w stanie kupić każdego wyprodukowanego w polskich zakładach zbrojeniowych Kraba. Po prostu nasze potrzeby, polskiej armii, są znacznie większe niż zdolności produkcyjne - powiedział w piątek wiceminister obrony narodowej Marcin Ociepa.

Pytany w TVP1 o krytyczne głosy opozycji dotyczące tego, że rząd kupuje armatohaubice w Korei Południowej i "ignoruje polskie zakłady produkcyjne", czego przykładem jest "armatohaubica Krab produkowana w Stalowej Woli", Ociepa powiedział: "Znowu jest to kompletne niezrozumienie sytuacji międzynarodowej". "To, co mówiłem wcześniej i starałem się powiedzieć, że problemem nie są pieniądze. Nie są to te trzy miliardy 750 milionów złotych. Problemem są moce produkcyjne w ogóle przemysłu na świecie; także polskiego przemysłu zbrojeniowego" - wyjaśnił.


"Minister Błaszczak nie raz to powtarzał - i ja to mogę powtórzyć po raz kolejny - my jesteśmy w stanie kupić każdego wyprodukowanego w polskich zakładach zbrojeniowych Kraba. Każdego, którego jesteśmy w stanie wyprodukować" - podkreślił. "Po prostu nasze potrzeby, polskiej armii, są znacznie większe niż zdolności produkcyjne" - ocenił wiceszef MON.


"Natomiast zachęcamy do zwiększania tych zdolności produkcyjnych i huty zwiększają te zdolności produkcyjne" - mówił. "Tylko horyzont osiągnięcia takich zdolności, które będą wystarczające dla zaspokojenia potrzeb polskich sił zbrojnych jest zbyt odległy, żebyśmy mogli się oprzeć wyłącznie na polskim przemyśle zbrojeniowym" - wyjaśnił.


Wiceszef MON podkreślił, że "polski rząd musi działać równolegle". "Taktycznie dokupywać sprzęt, który potrzebujemy na dziś, a strategicznie inwestować we własne zakłady zbrojeniowe".


"Nie ma żadnych wątpliwości, że skala zamówień składana przez rząd w polskim przemyśle zbrojeniowym jest bezprecedensowa. Skala promocji w ogóle polskich produktów zbrojeniowych, takich jak Pioruny czy właśnie Kraby jest bezprecedensowa" - ocenił. "I my będziemy chcieli w to dalej inwestować, dalej rozwijać zakłady zbrojeniowe, ponieważ rozumiemy, że strategicznie to jest kwestia suwerenności także w wymiarze produkcyjnym" - zapewnił Marcin Ociepa.(PAP)


autor: Grzegorz Janikowski


gj/ godl/


Kraj i świat

2023-02-04, godz. 10:10 Warszawa/ Zarząd Oczyszczania Miasta: przejezdność ulic została utrzymana Zarząd Oczyszczania Miasta cały czas monitoruje prognozy pogody; w terenie są kontrolerzy ZOM, którzy sprawdzają stan nawierzchni jezdni i terenów dla pieszych… » więcej 2023-02-04, godz. 10:10 Podlaskie/ Liczenie nietoperzy w Łomżyńskim Parku Krajobrazowym Doliny Narwi W sobotę rozpoczęło się liczenie nietoperzy, które zimują w przydomowych piwniczkach na terenie Łomżyńskiego Parku Krajobrazowego Doliny Narwi (Podlaskie)… » więcej 2023-02-04, godz. 10:00 Małopolskie/ Zakopianka zablokowana, ciężarówki utknęły na śliskiej drodze W związku z intensywnymi opadami śniegu samochody ciężarowe zablokowały w sobotę rano przejazd odcinkiem Zakopianki w okolicach Klikuszowej i Rdzawki. Utworzyły… » więcej 2023-02-04, godz. 10:00 Prezydent Duda o wizycie Bidena: jest zapowiedź, że przyjedzie do naszej części Europy Prezydent Joe Biden zapowiedział, że przyjedzie do naszej części Europy, o szczegółach będzie informowała administracja amerykańska - powiedział w sobotę… » więcej 2023-02-04, godz. 10:00 Puchar Davisa - polscy tenisiści przegrywają z Japonią 0:2 Polscy tenisiści przegrywają z Japonią 0:2 po pierwszym dniu meczu Pucharu Davisa w mieście Miki. W sobotę Daniel Michalski doznał porażki 3:6, 2:6 z Yoshihito… » więcej 2023-02-04, godz. 10:00 Dobrawa Czocher: na płycie "Dreamscapes" chciałam zawrzeć fascynację podświadomością Na płycie 'Dreamscapes' chciałam zawrzeć moją fascynację ludzkim umysłem, a szczególnie podświadomością - mówi PAP Dobrawa Czocher, wiolonczelistka… » więcej 2023-02-04, godz. 10:00 Łódzkie/ Autostrada A2 w stronę Warszawy częściowo przejezdna po kolizji Drogowcom udało się udrożnić jeden pas ruchu na autostradzie A2 między węzłami Łódź Północ i Łowiczem. Trasa w stronę Warszawy była zablokowana… » więcej 2023-02-04, godz. 10:00 Seth Rogen: Filmy Marvela są dla dzieci Popularny komik i aktor komediowy jest także producentem. To Seth Rogen stoi za powstaniem popularnego komiksowego serialu platformy streamingowej Amazon Prime… » więcej 2023-02-04, godz. 09:40 Wznowiona akcja w kopalni Pniówek, jej celem jest dotarcie do 7 zaginionych górników W sobotę rano w kopalni Pniówek, po ponad dziewięciu miesiącach, wznowiona została akcja ratownicza, której celem jest dotarcie do siedmiu górników i ratowników… » więcej 2023-02-04, godz. 09:40 Ukraina/ Ekspert: Himarsy zmieniły bieg wojny, a Rosjanie nie nauczyli się na nie polować; teraz dojdą jeszcze bomby… Wyrzutnie rakietowe Himars i ich odpowiedniki radykalnie zmieniły bieg wojny - mówi PAP analityk wojskowości Marek Świerczyński. Ta broń, która umożliwia… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »