Radio Opole » Kraj i świat
2022-12-09, 09:00 Autor: PAP

R.Bochenek o Tomaszu L.: Sikorski powinien wyjaśnić dlaczego ten człowiek znalazł się w komisji likwidacyjnej WSI

Komisja likwidacyjna Wojskowych Służb Informacyjnych była powoływana przez Radosława Sikorskiego i to on powinien wyjaśnić dlaczego ten człowiek się tam znalazł i jaka była jego rola - ocenił rzecznik PiS Rafał Bochenek, pytany o zatrzymanie Tomasza L.

Jak podał w środę TVN24, Tomasz L. - zatrzymany w marcu 2022 roku przez ABW pod zarzutem szpiegostwa na rzecz Federacji Rosyjskiej pracownik Urzędu Stanu Cywilnego w Warszawie - 16 lat wcześniej, w 2006 roku był członkiem komisji likwidacyjnej Wojskowych Służb Informacyjnych. Według TVN24, L. miał dostęp do największych tajemnic polskiego wywiadu i kontrwywiadu wojskowego.


Zdaniem posłów KO, w tej sprawie trzeba zwołać sejmową komisję ds. służb specjalnych.


Bochenek w piątek w Polsat News został zapytany czy będzie takie posiedzenie komisji i czy będzie informacja szefa MON w tej sprawie.


"Najważniejsze, i to mnie cieszy, jako obywatela, że ABW, polskie służby zadziałały i na początku tego roku ten człowiek został zatrzymany i nadal przebywa w areszcie" - odpowiedział rzecznik PiS. Zaznaczył, że nie wiadomo - ponieważ to są materiały niejawne - jaka była rola tego człowieka, jeśli chodzi o współpracę ze służbami rosyjskimi.


W jego ocenie, to "przede wszystkim Radosław Sikorski powinien się odnieść do tego, jak ten człowiek znalazł się w komisji likwidacyjnej. Ta komisja była powoływana przez Radosława Sikorskiego i on powinien wyjaśnić, dlaczego ten człowiek się tam znalazł i jaka była jego rola" - zaznaczył rzecznik PiS.


Zwrócił też uwagę, że Tomasz L. "pracował w Urzędzie m.st Warszawy pod Rafałem Trzaskowskim".


Doniesienia TVN24 skomentował na Twitterze Sławomir Cenckiewicz, który był przewodniczącym komisji likwidacyjnej ds WSI. "Nie znałem Tomasza L. Do komisji likwidacyjnej ds WSI powołał go min. Sikorski i wtedy go poznałem, nigdy nie utrzymywałem z nim relacji" – napisał. Cenkiewicz dodał, że rola Tomasza L. w komisji likwidacyjnej "była marginalna i dostęp do wiedzy miał ograniczony co potwierdzają dokumenty".


Radosław Sikorski, który był szefem MON w tamtym okresie, odpowiedział również na Twitterze. "Powołałem na wniosek Pana Cenckiewicza i to on winien jest wyjaśnień skąd ten delikwent się na jego liście wziął" - napisał Sikorski.


Artykuł pt. "TVN 24: Rosyjski szpieg w komisji Macierewicza" ukazał się także w "Gazecie Wyborczej", która powołała się na program TVN24. Jak napisała "Gazeta Wyborcza", opisując materiał TVN24, za likwidację, weryfikację WSI oraz powołanie w ich miejsce Służby Kontrwywiadu Wojskowego i Służby Wywiadu Wojskowego odpowiadał Antoni Macierewicz. Do przeprowadzenia całej operacji Macierewicz powołał dwie komisje: weryfikacyjną, którą kierował osobiście, oraz likwidacyjną na czele z historykiem IPN Sławomirem Cenckiewiczem. Właśnie w tej ostatniej komisji zatrudnienie znalazł Tomasz L. - napisano.


Do publikacji odniósł się na Twitterze Antoni Macierewicz. "Informuję, że podejmuję kroki prawne w związku z opublikowaniem w +Gazecie Wyborczej+ oszczerstwa opartego na fałszywej informacji, jakoby Tomasz L., podejrzewany o szpiegostwo na rzecz Rosji, był członkiem Komisji Weryfikacyjnej WSI" - napisał Macierewicz. (PAP)


autor: Rafał Białkowski


rbk/ mrr/


Kraj i świat

2023-02-04, godz. 09:40 Wznowiona akcja w kopalni Pniówek, jej celem jest dotarcie do 7 zaginionych górników W sobotę rano w kopalni Pniówek, po ponad dziewięciu miesiącach, wznowiona została akcja ratownicza, której celem jest dotarcie do siedmiu górników i ratowników… » więcej 2023-02-04, godz. 09:40 Ukraina/ Ekspert: Himarsy zmieniły bieg wojny, a Rosjanie nie nauczyli się na nie polować; teraz dojdą jeszcze bomby… Wyrzutnie rakietowe Himars i ich odpowiedniki radykalnie zmieniły bieg wojny - mówi PAP analityk wojskowości Marek Świerczyński. Ta broń, która umożliwia… » więcej 2023-02-04, godz. 09:40 Tatry/ Na Kasprowym Wierchu 155 cm śniegu; wieje silny wiatr W Tatrach cały czas przybywa śniegu. Na Kasprowym Wierchu w sobotę rano leżało już 155 cm śniegu, a w Dolinie Pięciu Stawów Polskich niemal półtora… » więcej 2023-02-04, godz. 09:30 Sondaż dla "rp.pl": stan gospodarki lepszy za Tuska 34 proc.; za Morawieckiego - 22 proc. 34 proc. respondentów twierdzi, że sytuacja gospodarcza Polski była lepsza w czasie, gdy premierem był Donald Tusk. 22 proc. wskazuje, że gospodarka ma się… » więcej 2023-02-04, godz. 09:30 ZUS: złożono ok. 970 tys. wniosków o 500+ na ponad 1,5 mln dzieci Rodzice i opiekunowie złożyli już około 970 tys. wniosków o 500+ na kolejny okres świadczeniowy; dotyczą one ponad 1,5 mln dzieci - wynika z najnowszych… » więcej 2023-02-04, godz. 09:20 Liga NBA - wyniki, tabele Wyniki piątkowych meczów koszykarskiej ligi NBA: Boston Celtics - Phoenix Suns 94:106Detroit Pistons - Charlotte Hornets 118:112Houston Rockets - Toronto… » więcej 2023-02-04, godz. 09:20 Prof. A. Fabianowski: Krasiński pisał, że Rosjanie pragną podbojów, by założyć innym kajdany, które sami nosz… Zdaniem Krasińskiego Rosja nigdy nie odrobiła lekcji demokratycznej, Rosjanie zawsze żyli w niewoli i czuli się nią upodleni. Jak pisał: 'Stąd w nich ta… » więcej 2023-02-04, godz. 09:20 Prezydent Duda zainaugurował charytatywne zawody w narciarstwie alpejskim (opis) Prezydent Andrzej Duda zainaugurował w sobotę charytatywne zawody w narciarstwie alpejskim '12H Slalom Maraton Zakopane 2023'. Dziękował organizatorom i uczestnikom… » więcej 2023-02-04, godz. 09:10 KGP: ponad 28 tys. zgłoszeń wpłynęło na policyjne skrzynki "Stop agresji drogowej" Na policyjne skrzynki 'Stop agresji drogowej' wpłynęło w ub. roku ponad 28 tysięcy zgłoszeń. To nieco więcej niż w roku 2021, gdy było ich trochę ponad… » więcej 2023-02-04, godz. 09:00 Europosłanka Fotyga: mam nadzieję, że uda się wyciągnąć Saakaszwiliego z więzienia; Polska jest w to zaangażo… Mam nadzieję, że uda się wyciągnąć byłego prezydenta Gruzji Micheila Saakaszwiliego z więzienia. Polska dyplomacja i prezydent są zaangażowani w mediacje… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »