Radio Opole » Kraj i świat
2022-12-09, 07:00 Autor: PAP

UE/ Komisarz Simson: Europa Środkowo-Wschodnia bezpieczniejsza energetycznie m.in. dzięki Baltic Pipe

Europa Środkowo-Wschodnia jest dziś bezpieczniejsza energetycznie m.in. dzięki budowie gazociągu Baltic Pipe i interkonektorów Polska-Litwa, Polska-Słowacja i Grecja-Bułgaria. W regionie powstają terminale LNG, istniejące są rozbudowywane, a UE jest gotowa wesprzeć te wysiłki - przekonywała unijna komisarz ds. energii Kadri Simson na konferencji zorganizowanej w Brukseli przez Central Europe Energy Partners (CEEP).

Jak podkreśliła komisarz, w dobie kryzysu wywołanego agresją Rosji na Ukrainę, UE zmaga się ze znacznymi zakłóceniami na rynku energii. „Rosja nadal wykorzystuje dostawy energii jako broń, a gospodarstwa domowe i firmy mierzą się niebotycznymi rachunkami za prąd. Te nowe wyzwania wymagają solidarności i przyspieszenia transformacji energetycznej w stronę czystej energii” – powiedziała.


Według Simson, KE zareagowała na kryzys proponując w październiku pakiet kryzysowych rozwiązań, w tym m.in. wspólne zakupy, solidarność w wyjątkowych sytuacjach jak również działania regulacyjne zmierzające do przyspieszenia realizacji projektów OZE. Podkreśliła, że KE koncentruje się też na rozwoju projektów infrastrukturalnych.


„Wiedzmy, że powstaje coraz więcej nowych terminali LNG w regionie, np. w Niemczech. Równie ważna jest rozbudowa istniejących terminali LNG, jak w Polsce i na Litwie. Projekty wspólnego zainteresowania gwarantują, że państwa członkowskie przestają być izolowane. Dotychczas zobowiązaliśmy się do przeznaczenia ponad 2 mld euro unijnych grantów na priorytetowe projekty w tym regionie. W 2022 roku prawie 20 mld metrów sześciennych rocznej przepustowości zostało dodanych do systemu gazowego w Europie Środkowo-Wschodniej i Europie Południowo-Wschodniej. Stało się to przede wszystkim dzięki zakończeniu budowy interkonektorów Polska-Litwa, Polska-Słowacja, jak również Baltic Pipe i interkonektora Grecja-Bułgaria” – powiedziała komisarz.


Podkreśliła, że zwiększyło to bezpieczeństwo energetyczne regionu, jednak aby sprostać wyzwaniom potrzebne będą kolejne terminale LNG, gazociągi i rewersy na połączeniach gazowych. „UE jest gotowa wesprzeć realizację tych potrzeb” - podsumowała Simson.


Szef CEEP Leszek Jesień podkreślił na konferencji, że jednym z narzędzi agresji Rosji na Ukrainę jest energia, a jednym z celów jest uderzenie w Europę i jej rynek energii. „Wspieramy Ukrainę, nie jesteśmy częścią tej wojny w sensie kinetycznym, ale jesteśmy w wymiarze energetycznym” – powiedział. Jak dodał, kluczowe kwestie w kontekście wojny to dla UE: dostawy energii, ceny energii i infrastruktura energetyczna.


„Dostawy, bo nie byliśmy wystarczająco sprytni i jesteśmy ciągle zbyt uzależnieni od importu ze źródeł, które charakteryzują się autorytaryzmem. (…) Ceny wymagają właściwej organizacji rynku, który - jak wydaje się - nie pokazuje odporności w czasach, w których stoimy przed wyzwaniami” – powiedział Jesień.


W spotkaniu wziął udział także były premier, europoseł Jerzy Buzek (PO). Jak powiedział, Ukraina cały czas potrzebuje unijnej solidarności w kwestiach energetycznych, a ta solidarność oznacza m.in. wysłanie z UE generatorów energii oraz sprzętu do naprawy zniszczonej infrastruktury energetycznej. „Najbliższe tygodnie będą kluczowe” – zauważył.


UE – jak mówił Buzek – potrzebuje tymczasem zmian na rynku energii w odpowiedzi na kryzys oraz wspólnych zakupów gazu. W tej drugiej kwestii europoseł spodziewa się, że Parlament Europejski będzie głosował nad projektem za 6-8 tygodni.


Wyzwania wojny energetycznej z Rosją są szczególnie widoczne w krajach Europy Środkowej. Choć od wielu lat państwa regionu starają się zmniejszyć swoją zależność od rosyjskich dostaw energii, większość pozostaje w dużym stopniu uzależniona od rosyjskiej ropy i gazu, a część od węgla. Ponadto wysokie ceny pozostają głównym wyzwaniem gospodarczym i politycznym dla całego regionu.


Wreszcie kraje Europy Środkowo-Wschodniej graniczące bezpośrednio z Ukrainą również od początku wojny są mocno zaangażowane we wspieranie Ukrainy na froncie energetycznym, w tym w awaryjną synchronizację z systemem europejskim w marcu br., ale także w zapewnienie dostaw energii, zasobów, paliw czy sprzętu niezbędnego do naprawy infrastruktury energetycznej zniszczonej podczas rosyjskich ataków.


Siódma edycja konferencji „Central European Day of Energy 2022” została zorganizowana w siedzibie Business & Science Poland, organizacji zrzeszającej polskich przedsiębiorstw i instytuty naukowe w Brukseli.


Central Europe Energy Partners (CEEP) reprezentuje interesy firm energetycznych z Europy Środkowej. Członkami jest 13 firm i organizacji z czterech krajów Europy Środkowej o łącznych rocznych przychodach przekraczających 20 miliardów euro i zatrudniających ponad 100 tys. pracowników.


Z Brukseli Łukasz Osiński (PAP)


luo/ ap/


Kraj i świat

2023-01-29, godz. 16:10 Niemcy/ Scholz przestrzegł przed „licytowaniem się” na broń dla Ukrainy Mimo krytyki w kraju i za granicą kanclerz Olaf Scholz (SPD) zamierza kontynuować swój ostrożny kurs w sprawie dostaw broni na Ukrainę. Zapowiedział to w… » więcej 2023-01-29, godz. 16:00 Podkarpackie/ Ogłoszono laureatów 44. Biesiady Teatralnej w Horyńcu-Zdroju Złoty Róg Myśliwski Króla Jana, czyli nagrodę główną 44. Biesiady Teatralnej- Konfrontacji Zespołów Teatralnych Małych Form w Horyńcu Zdroju (Podkarpacie)… » więcej 2023-01-29, godz. 16:00 Ekstraklasa piłkarska - Legia - Korona 2:0 (do przerwy) Legia Warszawa - Korona Kielce 2:0 do przerwy Bramki: 1:0 Josue (24-karny), 2:0 Maik Nawrocki (36-głową). Żółte kartki - Legia Warszawa: Josue, Maik… » więcej 2023-01-29, godz. 16:00 Ukraina/ Kijów chce niemieckich łodzi podwodnych do obrony przed rosyjską flotą Ukraiński wiceminister spraw zagranicznych Andrij Melnyk w sobotę zaapelował do Niemiec o przekazanie okrętów podwodnych, aby móc skutecznie bronić ukraińskie… » więcej 2023-01-29, godz. 15:50 Francja/ Rośnie liczba wypadków na stokach, rząd rusza z kampanią bezpiecznej jazdy na nartach W ostatnich latach we Francji odnotowuje się wzrost urazów, a nawet zgonów, na stokach narciarskich. Przed zbliżającym się okresem ferii zimowych francuski… » więcej 2023-01-29, godz. 15:50 Ekstraklasa piłkarska – Piast – Jagiellonia 1:1 (opinie) Po meczu piłkarskiej ekstraklasy Piast Gliwice - Jagiellonia Białystok, zakończonym wynikiem 1:1, powiedzieli: Trener Piasta Aleksandar Vukovic: „Biorąc… » więcej 2023-01-29, godz. 15:50 Ekstraklasa piłkarek ręcznych - Młyny - Zagłębie 26:32 Młyny Stoisław Koszalin - Zagłębie Lubin 26:32 (10:16). Najwięcej bramek: dla Koszalina - Anna Mączka 9, Emilia Kowalik 4, Karina Bayrak 4; dla Zagłębia… » więcej 2023-01-29, godz. 15:50 Suwałki/ Około 300 morsów weszło do lodowatej wody Zalewu Arkadia Około 300 osób weszło w niedzielę do lodowatej wody Zalewu Arkadia w Suwałkach (Podlaskie) podczas I Suwalskiego Zlotu Morsów. Miasto to nazywane jest od… » więcej 2023-01-29, godz. 15:50 Ekstraklasa piłkarek ręcznych - 14. kolejka (tabela) Wyniki meczów 14. kolejki i tabela ekstraklasy piłkarek ręcznych: 2023-01-28:Ruch Chorzów - FunFloor Lublin 23:28 (10:12) Eurobud JKS Jarosław - Piotrcovia… » więcej 2023-01-29, godz. 15:50 W.Brytania/ Ukraińscy czołgiści przylecieli na szkolenie w obsłudze czołgów Challenger 2 Ukraińscy czołgiści przylecieli w niedzielę do Wielkiej Brytanii na szkolenie na czołgach Challenger 2 - poinformowało na Twitterze ministerstwo obrony… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »