Radio Opole » Kraj i świat
2022-12-09, 06:50 Autor: PAP

Ekspert: władze Chin odchodzą od polityki „zero covid”, ale nie chcą się przyznać do błędu

Chińskie władze łagodzą surowe środki walki z pandemią koronawirusa, ale prawdopodobnie nie będzie formalnego odejścia od polityki „zero covid”, ponieważ Pekin nie chce się przyznać do błędu – ocenia w rozmowie z PAP dr Michał Bogusz z Ośrodka Studiów Wschodnich (OSW).

Pekin, Kanton i inne metropolie Chin zaczęły w ostatnich tygodniach luzować drakońskie restrykcje covidowe. Wiele obszarów nagle zwolniono z lockdownów, a władze miast rezygnują z uciążliwych i kosztownych masowych testów przesiewowych oraz wymogu okazywania ujemnego wyniku badania przy wejściu do wielu rodzajów miejsc publicznych.


Zmiany nie są jednak jednolite w całym kraju, a nagłe łagodzenie obostrzeń zaskoczyło wielu mieszkańców. W społeczeństwie radość ze zniesienia uciążliwych lockdownów miesza się z obawami przed zakażeniem i niepewnością, jak poszczególne regiony będą wprowadzały w życie nowe wytyczne, i czy restrykcje nie zostaną przywrócone.


„W rzeczywistości władze centralne same nie wiedzą, co robić. Wydaje się, że Omikron już się rozlał po Chinach, ale przywódcy kraju Xi Jinpingowi będzie trudno przyznać się do błędu” – ocenia dr Bogusz, który w OSW jest analitykiem ds. chińskich.


Chiny jako jeden z ostatnich krajów świata dążyły do całkowitej eliminacji koronawirusa. Stosowały przy tym drastyczne środki, takie jak lockdowny, masowe testy, przymusową izolację zakażonych i osób z ich otoczenia. To uderzało w gospodarkę, zakłócając pracę biur, fabryk i portów, i prowadziło w ostatnich tygodniach do demonstracji w wielu miastach.


Zdaniem części obserwatorów łagodzenie restrykcji oznacza de facto odwrót od polityki „zero covid” i przyznanie, że wariantu Omikron nie da się zatrzymać. Chińskie władze podkreślają natomiast, że jest on bardziej zaraźliwy, ale mniej zjadliwy niż pierwotna odmiana patogenu.


„W najbliższym czasie będzie panował chaos informacyjny. Będziemy mieli do czynienia ze sprzecznymi komunikatami oficjalnymi i nieformalnymi sygnałami wysyłanymi przez władze. Formalnie nie będzie odejścia od +zero covid+, ale narracja Pekinu będzie szła według linii, że zmiany są przemyślane, wcześniej zaplanowane i mają podstawy naukowe. Będzie nacisk kładziony na fakt, że wirus się zmienia i ewoluuje” – ocenia ekspert.


Jego zdaniem kadry w dużych ośrodkach będą raczej luzowały obostrzenia, ale na prowincji może być różnie, w zależności od powiązań lokalnej społeczności z okolicznymi miastami.


W pierwszej kolejności ograniczane będą wymogi częstego testowania, co już się dzieje w wielu chińskich miastach. Pozwoli to zmniejszyć bilanse wykrywanych przypadków, ale też oznacza, że koronawirus będzie mógł szybciej i łatwiej szerzyć się po kraju, choć w początkowym okresie nie będzie to widoczne w statystykach – uważa dr Bogusz.


Scott Kennedy z amerykańskiego think tanku Centrum Studiów Strategicznych i Międzynarodowych (CSIS) ocenił w rozmowie z PAP, że Pekin tak długo obstawał przy polityce „zero covid”, ponieważ przez pierwsze dwa lata pandemii przynosiła ona skutki, a później nie chciał podejmować ryzyka przed ważnym XX zjazdem Komunistycznej Partii Chin, który odbył się w październiku.


„Teraz jest jasne, że podejmują szeroki zakres kroków, które razem składają się na rezygnację z tej polityki” – ocenia Kennedy.


Komentatorzy zwracali również uwagę, że polityka „zero covid” była silnie związana osobiście z przywódcą kraju Xi Jinpingiem i dlatego władzom trudno jest zbyt gwałtownie od niej odchodzić, przynajmniej oficjalnie.


Według dr. Bogusza Chiny utrzymywały „zero covid” tak długo z powodu presji politycznej, ale też bezwładności biurokratycznej. „Im więcej w coś inwestujesz, tym trudniej przyznać się do porażki i odpisać na straty włożony kapitał polityczny. Im dłużej to trwa, tym straty na końcu większe” – ocenia analityk.


Jego zdaniem nawet po złagodzeniu polityki „zero covid” wiele środków walki z pandemią zostanie utrzymanych, zwłaszcza w okresie zwiększonych zachorowań, do późnej wiosny przyszłego roku. “Jednak dużo będzie rozstrzygnięte na poziomie lokalnym. Pekin będzie wolał często umyć ręce, albo odgrywać rolę arbitra. Politycznie to wygodne i bezpieczne“ – uważa ekspert z OSW.


Jako pierwszy restrykcje zaczął rozluźniać 19-milionowy Kanton na południu Chin, jedno z epicentrów trwającej obecnie największej fali infekcji w kraju od początku pandemii. Władze miejskiej służby zdrowia poinformowały w ubiegłym tygodniu, że w czasie obecnej fali w mieście wykryto ponad 162 tys. infekcji, z czego 90 proc. określono jako bezobjawowe, tylko cztery jako poważne lub krytyczne, i nie odnotowano ani jednego zgonu.(PAP)


anb/ jar/


Kraj i świat

2024-04-18, godz. 16:30 Lublin/ Prof. Wojciech Załuska ponownie wybrany na rektora Uniwersytetu Medycznego Prof. Wojciech Załuska został ponownie wybrany w czwartek na rektora Uniwersytetu Medycznego w Lublinie. W swoim programie wyborczym zapowiedział m.in. utrzymanie… » więcej 2024-04-18, godz. 16:30 Gruzja/ Prezydentka: ustawa o agentach zagranicznych to kopia ustawy Putina Forsowana przez rządzącą partię Gruzińskie Marzenie ustawa o agentach zagranicznych to prawo rosyjskie i dokładna kopia ustawy Putina, przyjętej w Rosji… » więcej 2024-04-18, godz. 16:30 Specjalista ds. chorób zakaźnych: jesienią może być więcej zachorowań na krztusiec Jesienią możemy mieć w Polsce większą niż zwykle liczbę zachorowań na krztusiec. Choroby zakaźne zawsze występują falami, a fali zachorowań na krztusiec… » więcej 2024-04-18, godz. 16:20 Podkarpackie/ W czerwcu w Rzeszowie uruchomiony zostanie drugi SOR Na początku czerwca planowane jest otwarcie drugiego w Rzeszowie Szpitalnego Oddziału Ratunkowego, który uruchomiony będzie w Szpitalu MSWiA przy ul. Krakowskiej… » więcej 2024-04-18, godz. 16:20 Chiny do USA: zamiast podnosić cła na nasze towary, rozwiążcie własne problemy Stany Zjednoczone powinny 'stawić czoło własnym problemom, zaprzestać podnoszenia ceł na chińskie produkty i natychmiast znieść te już obowiązujące'… » więcej 2024-04-18, godz. 16:20 Ukraina/ Producenci: wyeksportujemy całe zboże do końca maja, co wywoła nieznaczny wzrost cen Do końca maja Ukraina wyeksportuje całe pozostałe zboże ze zbiorów w 2023 roku, co doprowadzi do nieznacznego wzrostu jego cen zarówno na rynku krajowym… » więcej 2024-04-18, godz. 16:20 Stolica/ Pokaz filmu "Pastor. Cztery akty" w Teatrze Wielkim-Operze Narodowej - w poniedziałek Teatr Wielki-Opera Narodowa (TW-ON) w Warszawie organizuje 22 kwietnia na pokaz filmu dokumentalnego 'Pastor. Cztery akty'. Zrealizowany w trakcie czterech tygodni… » więcej 2024-04-18, godz. 16:20 Wielkopolskie/ Powiat poznański przeznaczy 2,5 mln zł z na ratowanie lokalnych zabytków 2,5 mln zł przeznaczy w tym roku powiat poznański na ratowanie lokalnych zabytków - poinformowało w czwartek starostowo powiatowe w Poznaniu. Dotacje zostaną… » więcej 2024-04-18, godz. 16:20 Prognoza pogody na 19 i 20 kwietnia Jak informuje Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej, nad Europą nadal dominować będą niże, jedynie zachód i częściowo południe kontynentu znajdzie… » więcej 2024-04-18, godz. 16:10 Puchar Davisa - 16 najlepszych zespołów zagra we wrześniu w czterech grupach Rozlosowano grupy tenisowego Pucharze Davisa. We wrześniu 16 najlepszych reprezentacji weźmie udział w czterech turniejach, które wyłonią ośmiu uczestników… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »