Radio Opole » Kraj i świat
2022-12-09, 06:40 Autor: PAP

Nowa Lewica i Razem przyjmą w niedzielę wspólną deklarację ideową i plan na rok wyborczy

Nowa Lewica i Razem przyjmą w niedzielę podczas kongresu w Łodzi wspólną deklarację ideową i plan na najbliższy rok wyborczy. Jak powiedział PAP współprzewodniczący Razem Adrian Zandberg, kongres da sygnał, że obie formacje chcą wspólnie startować w przyszłorocznych wyborach parlamentarnych.

Jak poinformowała PAP wiceprzewodnicząca Nowej Lewicy Joanna Scheuring-Wielgus, wspólny kongres odbędzie się po raz pierwszy w historii obu formacji.


Wydarzenie rozpocznie się od trzech debat, które będą się odbywały równolegle, a dotyczyć będą: pracy, równości i polityki społecznej. "Przygotowujemy się do kampanii i każdy będzie mógł składać uwagi do już istniejącego programu" - dodała.


W części medialnej zostaną podsumowane prace programowe oraz prace klubu, które przedstawi jego przewodniczący Krzysztof Gawkowski; następnie planowane jest wystąpienie liderek i liderów - współprzewodniczących Nowej Lewicy: Włodzimierza Czarzastego i Roberta Biedronia oraz współprzewodniczących Razem: Magdaleny Biejat i Adriana Zandberga, którzy przedstawią ABC lewicowości.


Pytany przez PAP, jaką wagę ma wspólny kongres oby formacji, współprzewodniczący Razem Adrian Zandberg podkreślił, że z początkiem roku ruszy w praktyce kampania. "Wysyłamy czytelny sygnał: Razem i Nowa Lewica chcą wspólnie wystartować w wyborach - i mają konkretny plan na to, co trzeba zrobić po wyborach" - powiedział.


"Na kongresie będziemy mówić o lewicowym ABC: o ucywilizowaniu rynku pracy, o publicznym budownictwie mieszkaniowym, o bezpieczeństwie socjalnym, o świeckim państwie, o prawach kobiet. Głos na lewicową listę, to gwarancja zmian, a nie - jak u konkurencji - kupowanie kota w worku" - stwierdził.


Dopytywany, jaki będzie wkład Razem w kongres, Zandberg podkreślił, że jego formacja to solidarność społeczna, prawa pracownicze, nowoczesne rozwiązania, które budują państwo dobrobytu.


"Będziemy mówić o tym, jak zapewnić Polakom poczucie bezpieczeństwa - ale nie tylko. Przyszły rząd podejmie wiele ważnych decyzji, nie tylko w sprawach społecznych. Inwestycje w nowe technologie, klimat, własność energetyki, okiełznanie cyfrowych gigantów - od tego będzie zależeć dobrobyt Polski za kilka lat. W tych wszystkich sprawach mamy bardzo konkretne propozycje" - podkreślił współprzewodniczący Razem.


Jak dodał, "niektórzy uważają, że polityka to tylko obrzucanie się błotem". "My wierzymy, że można ją robić inaczej. Zbliżająca się wybory, to powinna być debata o przyszłości Polski. O tym, jak ma wyglądać Polska po PiS-ie. Lewica ma plan na prawdziwe zmiany. Jesteśmy gotowi do takiej debaty" - zadeklarował.


Podczas kongresu podpisana zostanie wspólna deklaracja ideowa. Jak powiedziała Scheuring-Wielgus, będą w niej "wyłuszczone" najważniejsze wartości Lewicy. (PAP)


autor: Grzegorz Bruszewski


gb/ mrr/


Kraj i świat

2023-02-07, godz. 12:50 Gwiazdor filmowej serii „Magic Mike” dowiedział się, że jest potomkiem niewolnika Joe Manganiello, znany serialu „Czysta krew” i filmowego cyklu „Magic Mike”, wystąpił w nowym odcinku programu „Finding Your Roots”, w którym celebryci… » więcej 2023-02-07, godz. 12:50 Estonia/ Niemieckie myśliwce Eurofighter Typhoon rozpoczęły manewry monitorowania przestrzeni powietrznej Stacjonujące w bazie Amari w północno-zachodniej Estonii niemieckie myśliwce Eurofighter Typhoon rozpoczęły we wtorek ćwiczenia prowadzone w ramach bałtyckiej… » więcej 2023-02-07, godz. 12:40 OZZL o projekcie ustawy o bezpieczeństwie pacjenta: nie chcemy być bezkarni, chcemy leczyć bezpiecznie W projekcie ustawy o jakości w opiece zdrowotnej i bezpieczeństwie pacjenta nie ma nic o tym, co buduje jakość i bezpieczeństwie. Nie chcemy być bezkarni… » więcej 2023-02-07, godz. 12:40 Premier: Jan Olszewski stał się dla mnie uosobieniem walki o niepodległość Jan Olszewski to człowiek, który udowadniał swoją niezłomność wielokrotnie. Najpierw podczas II wojny światowej, później okresu PRL oraz w III RP. Który… » więcej 2023-02-07, godz. 12:40 Organizacja Save the Children: mróz zabije osoby pozostające bez dachu nad głową po trzęsieniu ziemi Mróz zabije osoby pozostające bez dachu nad głową po poniedziałkowym trzęsieniu ziemi w mniej spektakularny sposób niż wstrząsy, jednak równie śmiercionośny… » więcej 2023-02-07, godz. 12:40 Świętokrzyskie/ Koniec utrudnień na dk 74 Zakończyły się utrudnienia w ruchu na drodze krajowej nr 74 w miejscowości Przyjmo (Świętokrzyskie), gdzie we wtorek rano zderzyło się pięć pojazdów… » więcej 2023-02-07, godz. 12:40 Rosja/ Media: Giennadij Timczenko i Arkadij Rotenberg mogą omijać sankcje dzięki doświadczonym zachodnim menadżer… Biznesmeni z bliskiego kręgu Władimira Putina: Giennadij Timczenko i Arkadij Rotenberg mogą z powodzeniem omijać sankcje zachodnie; w ukrywaniu aktywów pomagali… » więcej 2023-02-07, godz. 12:40 UE mobilizuje ponad 1180 ratowników na pomoc Turcji po trzęsieniu ziemi UE zmobilizowała ponad 1180 ratowników za pośrednictwem mechanizmu ochrony ludności na pomoc dotkniętej trzęsieniem ziemi Turcji - poinformowała we wtorek… » więcej 2023-02-07, godz. 12:30 Alpejskie MŚ - Pinturault prowadzi na półmetku kombinacji Alexis Pinturault prowadzi po supergigancie, pierwszej części kombinacji na mistrzostwach świata w narciarstwie alpejskim, które odbywają się w miejscowościach… » więcej 2023-02-07, godz. 12:30 Belgia/ Premier: zamroziliśmy rosyjskie transakcje i aktywa o wartości 249 mld euro, najwięcej ze wszystkich krajów… Od początku wojny na Ukrainie Belgia zablokowała rosyjskie transakcje finansowe o wartości 191 mld euro i zamroziła aktywa o wartości 58 miliardów, poinformował… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »