Radio Opole » Kraj i świat
2022-12-08, 22:00 Autor: PAP

Bp Włodarczyk: Radio Maryja pozwala wygadać się i wysłuchuje

Radio Maryja pozwala wygadać się, słucha i wysłuchuje tych, którzy mówią, dlatego oni chcą gadać i wygadać się, bo są słuchani i wysłuchani - powiedział w czwartek w kościele św. Łukasza Ewangelisty i św. Rity w Bydgoszczy ordynariusz diecezji bydgoskiej bp Krzysztof Włodarczyk.

Bp Włodarczyk w święto Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny przewodniczył mszy z okazji 31. rocznicy powstania Radia Maryja.


"Cieszymy się, że możemy przeżywać dziękczynienie za 31 lat Radia Maryja, a więc tego +katolickiego głosu w naszych domach+ i to ciągle pod opieką i przewodnictwem Najświętszej Maryi Panny Niepokalanej. (...) Maryja uczy nas abyśmy Boga słuchając usłyszeli go, bo można słuchać, a nie słyszeć. I uczy nas tego abyśmy go słuchając i słysząc, posłuchali, bo można słyszeć, a jednak nie posłuchać" - mówił w homilii ordynariusz.


Bp Włodarczyk podkreślił, że Maryja jest matką zasłuchania, czujnego słuchania Boga i takiego samego zasłuchania się w wydarzenia życia, a jeżeli dziś chce się głosić ewangelię trzeba najpierw słuchać. Zwrócił uwagę na konieczność słuchania osób, które spotyka się na drodze swego życia, pozwolenia wygadania się osobom poranionym, zniechęconym, z trudną historią życia, pogubionym, zbuntowanym.


"Dziękuje Radiu Maryja, że stworzyło taką przestrzeń i pozwala wygadać się różnym osobom. Pozwala się im się wypowiedzieć, pozwala się włączyć w tworzenie jakiejś rzeczywistości. Często te boleści wypowiedziane tam są jakby taką terapią. Dziękuję za to, że Radio Maryja pozwala wygadać się, słucha i wysłuchuje tych, którzy mówią, dlatego oni chcą gadać i wygadać się, bo są słuchani i wysłuchani. I za tę misję wysłuchania i przyzwolenie na to żeby się mogli się nasi bracia i siostry wypowiedzieć bardzo dziękuję" - mówił biskup bydgoski.


Zaznaczył, że Radio Maryja uczy, że kto potrafi słuchać Boga, nie ma kłopotu ze słuchaniem drugiego człowieka.


Bp Włodarczyk wskazał też, że "w świecie mnogości głosów i idei, w czasach zalewu informacji musimy umieć praktycznie postępować w kwestii wyboru autorytetów osób lub instytucji, które obdarzymy zaufaniem na tyle, że pozwolimy im kształtować im naszą doczesność i wieczność, uczynimy z nich naszych życiowych doradców".


W uroczystości wziął udział wikariusz prowincjała Warszawskiej Prowincji Redemptorystów o. Dariusz Paszyński, który jest już prowincjałem nominatem, wybranym kapitułę zgromadzenia. Ojciec Paszyński podziękował wszystkim współtworzącym Radio Maryja, podkreślając, że rozgłośnia "budzi nadzieję i podtrzymuje nadzieję, sprawia, że w tych trudnych czasach jest łatwo żyć".


Radio Maryja rozpoczęło nadawanie programu 8 grudnia 1991 r. Początkowo audycji przez 14 godzin na dobę mogli słuchać tylko mieszkańcy Torunia i Bydgoszczy oraz okolicznych miejscowości. Z czasem Radio rozgłośnia wydłużyła nadawanie do 24 godzin, a jego zasięg objął całą Polskę i rozszerzał się na inne kraje. Od 1998 r. jest dostępne za pośrednictwem internetu na całym świecie.


Co roku obywają się uroczystości rocznicy powstania Radia Maryja - najpierw w Toruniu, a później w Bydgoszczy.(PAP)


Autor: Jerzy Rausz


rau/ mhr/


Kraj i świat

2023-02-07, godz. 08:40 Siarczyste mrozy pod Tatrami; minus 28,5 stopni na tzw. biegunie zimna We wtorek nad Tatrami zaświeciło słońce, a temperatury mocno spadły poniżej zera. W Zakopanem termometry wskazały minus 17 st.C., a na tzw. biegunie zimna… » więcej 2023-02-07, godz. 08:40 Syria/ Organizacja ratunkowa: setki rodzin pozostają uwięzione pod gruzami po trzęsieniu ziemi Setki rodzin w Syrii pozostają uwięzione pod gruzami budynków zawalonych w wyniku trzęsień ziemi, jakie nawiedziły w poniedziałek Syrię i Turcję - przekazał… » więcej 2023-02-07, godz. 08:40 A.Mularczyk: chcielibyśmy, by Kongres USA i Senat wezwały Niemcy do wypłaty Polsce reparacji W przyszłości chcielibyśmy doprowadzić do tego, by i w Kongresie, i w Senacie USA poparta została, zarówno przez Republikanów, jak i Demokratów, rezolucja… » więcej 2023-02-07, godz. 08:40 W wieku 60 lat zmarł aktor Wojciech Walasik W wieku 60 lat zmarł aktor teatralny i filmowy Wojciech Walasik - poinformowała Akademia Muzyczna w Łodzi, której artysta był w przeszłości wykładowcą… » więcej 2023-02-07, godz. 08:40 GDDKiA: Lokalna śliskość, opady śniegu i mgły utrudniają jazdę kierowcom Lokalna śliskość w woj. warmińsko-mazurskim, opady śniegu w południowej i wschodniej Polsce oraz mgły mogą utrudniać jazdę kierowcom - poinformowała… » więcej 2023-02-07, godz. 08:40 Izrael/ Media: amerykański okręt wojenny był najbliżej Rosji od początku inwazji na Ukrainę Amerykański niszczyciel USS Nitze był na początku lutego najbliżej Rosji od czasu, gdy rozpoczęła ona inwazję na Ukrainę - informuje we wtorek dziennik… » więcej 2023-02-07, godz. 08:40 Linkin Park wyda niepublikowany wcześniej utwór, nagrany z nieżyjącym już wokalistą W 2017 r., po samobójczej śmierci wokalisty Chestera Benningtona, Linkin Park zawiesił działalność. Tych, którzy spragnieni są nowych piosenek zespołu… » więcej 2023-02-07, godz. 08:30 The Damned wyda na wiosnę nowy album Prekursorzy punk rocka i rocka gotyckiego zapowiedzieli swoją dwunastą płytę studyjną, zatytułowaną „Darkadelic”. Wyjdzie ona 46 lat po ukazaniu się… » więcej 2023-02-07, godz. 08:20 Powstanie serial dokumentalny o festiwalu Lollapalooza Platforma streamingowa Paramount+ poinformowała, że zamówiła 3-częściowy serial o tytule: „Lolla: The Story of Lollapalooza”. Wyreżyseruje go Michael… » więcej 2023-02-07, godz. 08:20 Liga NHL - wyniki, tabele Wyniki poniedziałkowych meczów hokejowej ligi NHL: Florida Panthers - Tampa Bay Lightning 7:1Philadelphia Flyers - New York Islanders 1:2Arizona Coyotes -… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »