Radio Opole » Kraj i świat
2022-12-08, 21:40 Autor: PAP

Niemcy/ Media: w MSZ zamiast sali Bismarcka będzie Sala Jedności Niemiec

Ministerstwo Spraw Zagranicznych RFN pod kierownictwem Annaleny Baerbock zmienia nazwę tzw. sali Bismarcka - informują niemieckie media i precyzują, że ta sala spotkań będzie nosiła nazwę Sala Jedności Niemiec. Polityka Bismarcka skierowana była m.in. przeciwko Polakom, o których pisał, że należy "ich wytępić".

"Nowa nazwa uwzględnia historyczny rozwój sali, w której w czasach NRD spotykało się Biuro Polityczne SED (Socjalistyczna Partia Jedności Niemiec)" - podaje MSZ. Zmiana nazwy "uwzględnia fakt, że MSZ postrzega swoją linię tradycji jako zdecydowanie zakotwiczoną w demokratycznej historii Niemiec" - cytuje dziennik "Bild" odpowiedź MSZ na pytanie gazety w tej sprawie.


Otto von Bismarck został pierwszym kanclerzem Rzeszy w 1871 roku. Rok wcześniej założył ministerstwo spraw zagranicznych. Dlatego upamiętnia go też obraz w sali Bismarcka - przypomina portal tygodnika "Spiegel".


"W ostatnich latach wielokrotnie podejmowano dyskusję na temat znaczenia Bismarcka dla Niemiec. Ponieważ cieszy się on opinią twórcy jedności Niemiec, w całych Niemczech upamiętniają go liczne pomniki. Jednak gdy w 2020 roku aktywiści na całym świecie podjęli działania przeciwko gloryfikacji historycznych rasistów, pomniki Bismarcka były przedmiotem debaty również w Niemczech" - przypomina "Spiegel".


Bismarck początkowo był zagorzałym przeciwnikiem ekspansji pozaeuropejskiej. "Ale nie chodziło mu o względy etyczne - stary Prusak nie wierzył w ekonomiczne korzyści z kolonii. I tak by pozostało, gdyby nie coraz silniejszy wewnętrzny nacisk polityczny zwolenników aktywnej polityki kolonialnej. Bismarck wahał się, ale potem przystąpił do wyścigu o nowe terytoria", który za panowania cesarza Wilhelma II doprowadziła do ludobójczej wojny przeciwko Herero i Namaqua" - pisał "Spiegel" w 2020 roku.


Kiedy w 2021 roku stowarzyszenie chóralne z Budziszyna ogłosiło, że chce postawić pomnik Bismarcka na szczycie łużyckiej góry Czorneboh, krytykujący tę inicjatywę Instytut Serbołużycki, przypominał, że polityka Bismarcka skierowana była także m.in. przeciwko Polakom.


W liście otwartym Instytut napisał wtedy, że "decyzja ta wznosi na piedestał postać historyczną, która w najmniejszym stopniu nie nadaje się jako pozytywny punkt odniesienia dla kultury pamięci demokratycznego, solidarnego i kosmopolitycznego społeczeństwa".


Przypomniano słowa Bismarcka z napisanego w 1861 rok listu do siostry: "Bijcie Polaków tak długo, dopóki nie utracą wiary w sens życia; współczuję im ich sytuacji, ale jeśli chcemy przetrwać, nie możemy zrobić nic innego, jak tylko ich wytępić. Wilk nic nie poradzi na to, że Bóg go stworzył jakim jest, a jednak do wilka strzela się, kiedy tylko można".


Otto von Bismarck był zwolennikiem nacjonalistycznego państwa autorytarnego. Na zewnątrz rządził "krwią i żelazem", a wewnątrz "marchewką i kijem". Polityka Bismarcka skierowana była przeciwko katolikom, liberałom, socjaldemokratom oraz mniejszościom narodowym - przypominał Instytut Serbołużycki. W przypadku mniejszości narodowych "państwo Bismarcka dążyło do bezkompromisowej germanizacji".


Zmiana nazwy sali Bismarcka w MSZ jest krytykowana przez niektóre media i polityków w Niemczech.


Z Berlina Berenika Lemańczyk (PAP)


bml/ mal/


Kraj i świat

2023-02-06, godz. 07:40 Rajdowe MŚ – Kajetanowicz: chcę zostać mistrzem świata „Chcę zostać mistrzem świata, ale nie za wszelką cenę. Obecnie poświęcam temu celowi prawie wszystko” - powiedział PAP kierowca rajdowy Kajetan Kajetanowicz… » więcej 2023-02-06, godz. 07:40 Upływa termin złożenia przez maturzystów tzw. deklaracji ostatecznych Upływa termin złożenia przez maturzystów tzw. deklaracji ostatecznych, czyli deklaracji, jakie przedmioty będą zdawać na maturze i na jakim poziomie. Muszą… » więcej 2023-02-06, godz. 07:40 W. Brytania/ Sprawa transseksualnego gwałciciela obniża poparcie dla niepodległości Szkocji Głośna w Szkocji sprawa rzekomo transseksualnego gwałciciela, który po prawnej zmianie płci, został osadzony w więzieniu dla kobiet, mocno się odbija na… » więcej 2023-02-06, godz. 07:30 Wiceszef MS dla "GPC": Więzienie to nie sanatorium, skazani stracili przywileje Nie ma lepszej metody resocjalizacji osadzonych niż poprzez pracę - podkreślił w wywiadzie dla 'Gazety Polskiej Codziennie' wiceminister sprawiedliwości Michał… » więcej 2023-02-06, godz. 07:30 Do ponad 300 wzrosła liczba ofiar śmiertelnych trzęsienia ziemi w Turcji i Syrii Liczba ofiar śmiertelnych trzęsienia ziemi o magnitudzie 7,8, które w poniedziałek nad ranem nawiedziło południowo-wschodnią Turcję i północną Syrię… » więcej 2023-02-06, godz. 07:30 Marcin Ociepa dla "Rz": Zachód nie może odpuścić wsparcia Ta wojna długoterminowo oznacza koniec Putina - podkreśla w rozmowie z poniedziałkową 'Rzeczpospolitą' wiceszef MON, lider stowarzyszenia OdNowa Marcin O… » więcej 2023-02-06, godz. 07:30 Liga NBA - wyniki, tabele Wyniki niedzielnych meczów koszykarskiej ligi NBA: Charlotte Hornets - Orlando Magic 113:119Indiana Pacers - Cleveland Cavaliers 103:122New York Knicks - Philadelphia… » więcej 2023-02-06, godz. 07:20 Jaromir Jagr rekordzistą pod względem strzelonych bramek - ma ich 1099 Słynny czeski hokeista Jaromir Jagr, była gwiazda NHL, obecnie właściciel i zawodnik HC Kladno, strzelił w meczu ligowym bramkę i został rekordzistą globu… » więcej 2023-02-06, godz. 07:20 Brytyjski minister ds. bezpieczeństwa: Putin nie zaskoczył Brytyjczyków Zjednoczone Królestwo jest zabezpieczone przed Rosją - podkreśla w wywiadzie dla poniedziałkowej 'Rzeczpospolitej' brytyjski minister ds. bezpieczeństwa Tom… » więcej 2023-02-06, godz. 07:20 Fotoreporterka Anna Musiałówna kończy 75 lat Tańczyła z Gerardem Wilkiem, słała łóżko matce I sekretarza KC PZPR, korespondowała z Herlingiem-Grudzińskim, z Robertem, śródmiejskim menelem, paliła… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »