Radio Opole » Kraj i świat
2022-12-08, 20:20 Autor: PAP

W. Brytania/ Spór, czy twórcy serialu o Harrym i Meghan pytali rodzinę królewską o komentarz

Wbrew obawom, największą kontrowersją po czwartkowej premierze pierwszych trzech odcinków serialu Netflixa "Harry & Meghan", okazuje się spór o to, czy jego twórcy zwrócili się do pozostałych członków rodziny królewskiej o odniesienie się do poruszanych tematów, czy też nie.

W czwartek Netflix udostępnił pierwsze trzy z sześciu odcinków długo wyczekiwanego i budzącego duże kontrowersje serialu dokumentalnego, w którym brytyjski książę Harry i jego amerykańska żona Meghan przedstawiają swoją wersję wydarzeń, prowadzących do tego, że na początku 2020 r. zrezygnowali z pełnienia obowiązków w rodzinie królewskiej i przeprowadzili się do USA.


Jak oceniają brytyjskie media, w tych trzech odcinkach nie było prawdziwej "bomby", czegoś, co mogłoby zachwiać monarchią, bo wszystkie padające z ust Harry'ego i Meghan zarzuty - przede wszystkim wobec tabloidów, ale także pozostałych członków rodziny królewskiej - już się pojawiały. Ale dodają, że nie oznacza to, że coś takiego nie może się pojawić w pozostałych trzech odcinkach, które będą dostępne od przyszłego czwartku.


W tej sytuacji na pierwszy plan wysunął się spór o to, czy pozostali członkowie rodziny królewskiej - chodzi zwłaszcza o króla Karola III i starszego brata Harry'ego, księcia Williama - mieli okazję się ustosunkować do zarzutów, czy też nie.


Na początku pierwszego odcinka zamieszczono informację: "To historia Harry'ego i Meghan z pierwszej ręki, opowiedziana za pomocą nigdy wcześniej nie pokazywanych osobistych archiwów. Wszystkie wywiady zostały zakończone do sierpnia 2022 roku. Członkowie rodziny królewskiej odmówili komentarza na temat treści zawartych w tym serialu".


Pałac Buckingham nie odniósł się do samego serialu - czego zresztą raczej się nie spodziewano - ale zarówno Pałac Buckingham, jak i Pałac Kensington, czyli siedziba księcia Williama, zaprzeczyły jakoby do kogokolwiek z rodziny królewskiej zwrócono się w czasie produkcji serialu, aby się ustosunkowali do zarzutów stawianych przez Harry'ego i Meghan.


Pałac Kensington potwierdził natomiast, że otrzymał wysłanego z nieznanego adresu e-maila, który miał pochodzić od zewnętrznej firmy produkcyjnej, i próbowano zweryfikować jego autentyczność z Archewell Productions i Netflixem, ale nigdy nie otrzymano odpowiedzi.


W pierwszych trzech odcinkach Harry i Meghan mówią o rodzinie królewskiej, mediach, rasizmie, którego miała doświadczać mająca mieszane pochodzenie etniczne Amerykanka, oraz o początku ich relacji. Harry wyjaśnia, że poświecił wszystko dla Meghan i musiał zapewnić jej bezpieczeństwo, zwłaszcza, że w rodzinie królewskiej nie dostrzegano potrzeby chronienia jej przed natarczywością tabloidów.


Z Londynu Bartłomiej Niedziński (PAP)


bjn/ mal/


Kraj i świat

2023-02-06, godz. 06:50 Związkowcy z Solidarności upamiętnią rocznicę strajku na Podbeskidziu 42 lata temu, 6 lutego, zawarciem porozumienia z władzą komunistyczną zakończył się w Bielsku-Białej największy między sierpniem 1980 r. a grudniem 1981… » więcej 2023-02-06, godz. 06:50 Komisarz Johansson dla PAP: w UE rośnie presja migracyjna; w 2023 r. 330 00 nielegalnych migrantów W zeszłym roku nastąpił „gwałtowny wzrost” liczby nielegalnych migrantów, którzy próbowali przedostać się do UE. 330 000 osób próbowało nielegalnie… » więcej 2023-02-06, godz. 06:30 Radca prawny: Możliwe podwyżki dla pracowników wracających z urlopów macierzyńskich Podwyżki dla pracowników wracających z urlopu: macierzyńskiego, na warunkach urlopu macierzyńskiego, rodzicielskiego, ojcowskiego, wychowawczego możliwe… » więcej 2023-02-06, godz. 06:30 PŚ w skokach - Granerud leci podbić USA jak rodaczka Sonja Henie w latach trzydziestych Halvor Egner Granerud dwoma zwycięstwami w Willingen potwierdził dominację w Pucharze Świata skoczków narciarskich. Następnym krokiem ma być wygranie za… » więcej 2023-02-06, godz. 06:20 Synoptyk IMGW: początek tygodnia chłodny i pochmurny W poniedziałek, za sprawą układu wysokiego ciśnienia, do Polski - szczególnie nad wschodnią część kraju - będzie napływać chłodne powietrze pochodzenia… » więcej 2023-02-06, godz. 06:20 USA/Prezydent Biden zapowiedział pomoc dla ofiar trzęsienia ziemi Prezydent USA Joe Biden polecił federalnej agencji USAID i innym agencjom federalnym zbadanie rodzajów pomocy jakiej Stany Zjednoczone mogłyby udzielić najbardziej… » więcej 2023-02-06, godz. 06:10 Obszary chronione nie chronią ponad 75 proc. światowych gatunków owadów 76 proc. światowych gatunków owadów, w tym kilka krytycznie zagrożonych, jest niedostatecznie reprezentowanych na obszarach chronionych - informuje pismo „One… » więcej 2023-02-06, godz. 05:50 Młode szympansy zachowują się jak ludzkie nastolatki Skłonność do zachowań ryzykownych to specjalność nie tylko nastolatków naszego gatunku, ale również młodych szympansów - piszą psycholodzy na łamach… » więcej 2023-02-06, godz. 05:50 Prof. Hołyst: niepotrzebna informacja jest jak śmieć wrzucony do lasu Przestrzeń informacyjną powinniśmy chronić jak las. Niepotrzebna informacja jest jak śmieć, który zagraża całemu ekosystemowi - powiedział w rozmowie… » więcej 2023-02-06, godz. 05:50 Już ponad 100 ofiar śmiertelnych trzęsienia ziemi w Turcji i Syrii Do co najmniej 53 wzrosła liczba ofiar śmiertelnych katastrofalnego trzęsienia ziemi w Turcji - podały władze. W Syrii, według władz zginęły 62 osoby… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »