Radio Opole » Kraj i świat
2022-12-08, 20:00 Autor: PAP

UE/ EDA: Europa musi szybciej budować swoje zdolności obronne, wsparcie Ukrainy priorytetem

Europa musi przyspieszyć budowę własnych zdolności obronnych i uzupełnić zapasy; konieczne są wspólne programy zbrojeniowe – mówili stojący na czele Europejskiej Agencji Obrony (EDA) Josep Borrell, dyrektor generalny EDA Jirzi Szedivy i uczestnicy dorocznej konferencji tej agencji.

Przedstawiciele EDA i resortów obrony krajów członkowskich byli zgodni, że konieczne jest dalsze wsparcie wojskowe i finansowe Ukrainy. Szef dyplomacji UE Borrell podkreślił w czwartek, że wojna nie może się skończyć "zwycięstwem Rosji okupującej Ukrainę".


"Jeśli europejska obrona była kiedyś niszą, to z pewnością nie jest nią dzisiaj" – powiedział Szedivy, podkreślając, że na odbywającą się w Brukseli hybrydową konferencję zarejestrowało się ponad 1300 uczestników.


"Dzisiejsza konferencja odbywa się w czasie, kiedy Rosja prowadzi bezwzględną wojnę przeciw Ukrainie. Wojna powróciła do Europy, w bardzo bliskie sąsiedztwo UE. Kraje członkowie reagują, zwiększenie wydatków obronnych jasno tego dowodzi" – dodał.


Podkreślił, że "Europa musi przyspieszyć rozwój swoich zdolności do działań wojskowych nawet w bardzo wymagających scenariuszach operacyjnych", a trzy czwarte Europejczyków jest zdania, że UE potrzebuje ściślejszej współpracy obronnej. "Wszyscy chcemy odejść od fragmentarycznego podejścia, byśmy mogli zbudować silniejszą bazę przemysłową i więcej inwestować razem w innowacje i nowe zdolności" – mówił dyrektor generalny EDA.


Stojący na czele EDA wysoki przedstawiciel UE ds. zagranicznych i bezpieczeństwa Borrell uznał kontynuację pomocy dla Ukrainy za priorytet dla Unii. "Powrót polityki siły nastąpił szybciej niż się spodziewaliśmy. Eskalował w to, co widzimy na naszych granicach – otwartą wojnę na dużą skalę" – powiedział.


"Rosja systematycznie bombarduje infrastrukturę krytyczną. Nie mogą zdobyć terytorium – próbowali i zostali zatrzymani, odparci, więc niszczą wszystko, co działa, głownie elektrownie i wodociągi" – dodał Borrell.


"Chcą wpędzić miliony ludzi w zimno i ciemność. To systematyczne bombardowanie można uznać za zbrodnię wojenną, bo jest dokonywane przeciw ludności cywilnej. To nie jest walką z armią, to chęć złamania morale kraju, i jego zdolności do przeżycia" – oświadczył szef unijnej dyplomacji.


Podkreślił, że "w tych warunkach Europejczycy muszą kontynuować wsparcie Ukrainy". "Naszym priorytetem pozostaje wsparcie Ukrainy bronią, amunicją, szkoleniami ukraińskich żołnierzy, wsparcie wojskowe i finansowe" – dodał.


"Wiem, że są ludzie, którzy mówią: im dłużej wspieracie Ukrainę, tym dłużej trwa wojna. Przestańcie wspierać Ukrainę, a wojna się skończy. Z pewnością. Ale jak? To ważne pytanie. Ta wojna nie może się skończyć zwycięstwem Rosji okupującej Ukrainę i uczynieniem z Ukrainy kraju takiego jak Białoruś. Musimy nadal pomagać Ukraińcom się bronić" – oświadczył. "Oni walczą o przetrwanie swojego kraju, ale także o to, co my reprezentujemy jeśli chodzi o wartości" – dodał Borrell.


Minister obrony Szwecji Pal Jonson zadeklarował że wsparcie Ukrainy będzie jednym z priorytetów szwedzkiej prezydencji w Radzie UE w pierwszej połowie 2023 r. Zapowiedział, że Szwecja będzie dążyć do członkostwa w NATO, co pomoże Europie chronić się przed zagrożeniem ze strony Rosji.


Rosyjską napaść na Ukrainę Borrell nazwał "brutalnym przebudzeniem dla nas wszystkich". "Zdaliśmy sobie sprawę, że gdy pomagamy Ukrainie, nasze zapasy wojskowe szybko stopniały z powodu trwającego latami niedoinwestowania. Zdaliśmy sobie sprawę, że brakuje nam krytycznych zdolności wojskowych; zdolności, których potrzebujemy, by się bronić" – powiedział.


"Dobra wiadomość jest taka, ze kraje członkowskie przeznaczają więcej na obronę, wydajemy więcej i lepiej" – oznajmił, przytaczając dane o rekordowych nakładach obronnych w UE w 2021 r.


Wydatki obronne w 26 krajach należących do EDA osiągnęły 214 mld euro – wzrosły średnio o 6 proc. (w niektórych krajach o 20-40 proc.) w porównaniu z poprzednim rokiem. Borrell zwrócił uwagę, że pod względem udziału w PKB stanowią one 1,5 proc, a nie 2 proc., do czego zobowiązały się kraje NATO.


Zastrzegł, że ważny jest sposób wydawania, ponieważ podniesienie emerytur byłych wojskowych też wlicza się do wydatków obronnych, a nie zwiększa ono zdolności wojskowych. Podkreślił że na inwestycje przeznaczono 52 mld euro - 24 proc. całych wydatków wojskowych, co oznacza, że trzeci rok z rzędu kraje unijne inwestują w obiekty i sprzęt więcej niż zakładane 20 proc. budżetów obronnych. Do 3,6 mld euro – o 40 proc więcej niż rok wcześniej i trzykrotnie w porównaniu z rokiem 2016 – wzrosły nakłady na badania i nowe technologie.


"Współpraca wojskowa, to, ile wydajemy wspólnie, nie wygląda tak dobrze" – przyznał Borrell, dodając, że wspólne zakupy uzbrojenia za blisko 1 mld euro, to 18 proc. całych tego rodzaju wydatków państw UE, podczas gdy zakładany poziom wynosi 35 procent.


Powtórzył, że "Europa musi robić więcej dla własnej obronności, nie w konkurencji do NATO – nie alternatywy dla Sojuszu, gdy chodzi o obronę terytorium - ale Europejczycy muszą robić więcej dla swojego bezpieczeństwa".


"Wojna w Ukrainie pokazała, że nasze zapasy są niewystraczające, a łańcuchy dostaw nie dość dobre. Musimy więcej kupować wspólnie. Musimy realistycznie zdefiniować możliwości wspólnych zakupów uzbrojenia i amunicji" – powiedział. Wsparciu wspólnych zamówień dla wojsk wielu państw ma służyć mechanizm, na który przewidziano 500 mln euro.


Według ministra obrony Grecji Nikosa Panagiotopoulosa potrzebne są grupy koordynacyjne, które pomogą przygotować wspólne zakupy czołgów, bojowych wozów piechoty, samolotów bojowych, okrętów i amunicji. Przyznał, że "nie będzie łatwo", ponieważ przemysły poszczególnych krajów będą wywierać nacisk, by rządy składały zamówienia u nich.


Bardziej prawdopodobne są wspólne zakupy amunicji niż myśliwców – ocenił wiceminister obrony Czech Jan Jiresz. Szef Sztabu Generalnego czeskich sił zbrojnych gen. dyw. Karel Rzehka za niezbędne uznał poprawę mobilności wojskowej w Europie i przygotowanie do przyjęcia sojuszniczego wsparcia.


EDA została powołana w 2014 r. z misja wsparcia działań państw członkowskich na rzecz poprawy europejskich zdolności obronnych. Do Agencji należy 26 państw – wszystkie kraje członkowskie z wyjątkiem Danii.(PAP)


autor: Jakub Borowski


brw/ mal/


Kraj i świat

2023-01-31, godz. 11:00 Autocysterna do przewozu paliw z Orlen Transport dla Ukraińskiej Obrony Terytorialnej Ukraińska Obrona Terytorialna, za pośrednictwem Fundacji im. Janusza Kurtyki, otrzymała od spółki Orlen Transport z Grupy Orlen, specjalizującej się w przewozach… » więcej 2023-01-31, godz. 11:00 MRiPS: Od jutra rodzice mogą składać wnioski o 500+ na kolejny okres świadczeniowy (komunikat) Od 1 lutego rodzice i opiekunowie mogą składać wnioski o przyznanie 500+ na kolejny okres świadczeniowy. Złożenie wniosku do końca kwietnia gwarantuje… » więcej 2023-01-31, godz. 11:00 Austria/ Obywatel Rzeszy ukrył w piwniczce na wino żonę i 6 małych dzieci Tom L., 54-letni Austriak, znany w środowisku tzw. Obywateli Rzeszy (Reichsbuerger), przygotowywał się na światową katastrofę. Dla swojej partnerki i sześciorga… » więcej 2023-01-31, godz. 10:50 M. Przydacz: prezydent na Łotwie będzie rozmawiał o bezpieczeństwie, Ukrainie i odpowiedzialności za rosyjskie zb… Bezpieczeństwo, wzmacnianie wschodniej flanki NATO, współpraca gospodarcza oraz stworzenie mechanizmu odpowiedzialności karnej za rosyjskie zbrodnie - takie… » więcej 2023-01-31, godz. 10:50 Łódzkie/ Przejezdna dk 42 po wypadku w Działoszynie Nie ma już utrudnień w ruchu na dk 42 w Działoszynie (woj. łódzkie), gdzie zderzyły się we wtorek rano dwa auta osobowe. W wypadku ranne zostały dwie osoby… » więcej 2023-01-31, godz. 10:50 Od 1 lutego rodzice mogą składać wnioski o 500 plus na kolejny okres świadczeniowy Od 1 lutego rodzice i opiekunowie mogą składać wnioski o przyznanie 500 plus na kolejny okres świadczeniowy. Złożenie wniosku do końca kwietnia gwarantuje… » więcej 2023-01-31, godz. 10:40 Zbiegły dowódca z Grupy Wagnera dla CNN: Prigożyn to diabeł; wagnerowcy traktowani są okrutnie, walczą bezmyśln… Najemnicy walczącej na Ukrainie po stronie Rosji Grupy Wagnera są okrutnie traktowani przez dowódców, niechętni do boju są zabijani, resztę posyła się… » więcej 2023-01-31, godz. 10:40 989 zakażeń koronawirusem, zmarło 12 osób z COVID-19 Minionej doby badania potwierdziły 989 zakażeń koronawirusem, w tym 242 ponowne. Zmarło 12 osób z COVID-19 - poinformowano we wtorek na stronach rządowych… » więcej 2023-01-31, godz. 10:40 Ekstraklasa piłkarska - ligowy dwumecz Miedzi z Lechem W ciągu zaledwie pięciu dni Miedź Legnica zmierzy się z Lechem dwa razy w rozgrywkach ekstraklasy. W środę na własnym stadionie w zaległym spotkaniu jesiennym… » więcej 2023-01-31, godz. 10:40 Wiceszef MSiT: dla branży turystycznej rozłożenie terminu wakacji na wzór ferii byłoby korzystne Z punktu widzenia branży turystycznej rozłożenie rozpoczęcia i końca wakacji w poszczególnych regionach na wzór ferii zimowych byłoby korzystne - przyznał… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »