Radio Opole » Kraj i świat
2022-12-08, 19:00 Autor: PAP

J. Kaczyński: musimy budować wspólnotę i odrzucić pedagogikę wstydu

Nasza władza podejmuje wysiłki w zakresie kultury właśnie dlatego, by budować wspólnotę i naród, by odrzucić to wszystko, co jest w istocie atakiem na naród, by odrzucić pedagogikę wstydu - mówił prezes PiS Jarosław Kaczyński podczas spotkania w Chojnicach.

Prezes PiS pierwszą część swojego wystąpienia w Chojnicach poświęcił temu, co definiuje naród. "Naród definiuje historia, język i kultura" - mówił.


"Ta wspólnota wydaje nam się oczywista - jesteśmy przecież Polakami. Z drugiej strony zadajmy sobie pytanie, czy człowiek, który się rodzi, ma tak naprawdę jakąś przynależność narodową? Przychodzi na świat, jest maleństwem, które nic nie wie i nie umie. Czy można powiedzieć, że w tym momencie należy do jakiegoś narodu? Nie. Można go przecież przenieść w inne miejsce i uczynić z niego kogoś zupełnie innego niż jego rodzice" - powiedział.


Właśnie temu, jak mówił, służy pedagogika społeczna, która jest tworzona przez różne przekazy.


"Te przekazy, co łatwo można dostrzec w naszym kraju mogą być różne. Mogą być pronarodowe, ale mogą być też niestety antynarodowe. Ten nurt niechętny nawet samemu słowu naród jest w Polsce nurtem bardzo silnym, w pewnych okresach w tych ostatnich 33 lat nurtem dominującym" - powiedział Kaczyński.


"Jeżeli nasza władza podejmuje wysiłki także w tym zakresie, w zakresie kultury, tej wysokiej i popularnej, to właśnie dlatego, by tę wspólnotę i naród budować, by odrzucić to wszystko, co jest w istocie atakiem na naród, by odrzucić pedagogikę wstydu, by odrzucić to wmawianie Polakom, by nie byli ofiarą różnych wydarzeń, głównie II wojnie światowej, ale że są co najmniej współwinni, albo wręcz na równi winni z tymi którzy byli głównymi sprawcami" - dodał.


"Ta pedagogika oddziaływała naprawdę na wielu ludzi i to nie tylko młodych, ale także ludzi w dojrzałych wieku. Musimy się dzisiaj z tym jakoś uporać, musimy nasz naród skonsolidować, by był silny i trwał" - przekonywał.


Przypomniał hasło sformułowane jeszcze w czasach Porozumienia Centrum jest, że "warto być Polakiem".


Kaczyński mówił też, że rządy PiS zmierzają też do likwidacji różnego rodzaju wykluczeń. W wielu miejscach jeszcze nie ma np. kanalizacji.


"Chcemy to nadrobić, by elementarnej warunki życia, w tym współczesnym tego słowa znaczeniu, łącznie z internetem, połączeniami szerokopasmowymi, które mogą przekazywać wiele informacji w ciągu jednej sekundy to wszystko było równe, by każdy miał do tego dostęp i mógł z tego korzystać" - mówił prezes PiS. (PAP)


Autor: Piotr Śmiłowicz


pś/ mhr/


Kraj i świat

2023-01-29, godz. 17:40 PŚ w skokach - Kubacki: nie był to mój najlepszy weekend 'Generalnie nie było to mój najlepszy weekend' - przyznał w rozmowie z reporterem Eurosportu Dawid Kubacki, który zajął 17. miejsce w niedzielnym konkursie… » więcej 2023-01-29, godz. 17:40 Ekstraklasa piłkarska - Legia - Korona 3:2 (opis2) Legia Warszawa - Korona Kielce 3:2 (2:0). Bramki: 1:0 Josue (24-karny), 2:0 Maik Nawrocki (36-głową), 3:0 Bartosz Kapustka (47), 3:1 Jewgienij Szykawka (65)… » więcej 2023-01-29, godz. 17:40 Czechy/ Wybierając Petra Pavla, Czesi ugruntowali pozycję kraju jako zdecydowanego zwolennika Ukrainy - pisze "New York… Czechy wybrały w sobotę Petra Pavla, emerytowanego generała NATO i nowicjusza politycznego na prezydenta, a wyborcy zdecydowanie odrzucili konkurencyjną kandydaturę… » więcej 2023-01-29, godz. 17:40 Australian Open - Djokovic: to wymagało ode mnie ogromnej energii emocjonalnej 'To wymagało ode mnie ogromnej energii emocjonalnej, żeby pozostać obecnym, skoncentrowanym' - powiedział serbski tenisista Novak Djokovic po zwycięstwie… » więcej 2023-01-29, godz. 17:30 PŚ w skokach - Żyła szósty w Bad Mitterndorf, wygrał Granerud (opis) Piotr Żyła zajął szóste miejsce w niedzielnym konkursie Pucharu Świata na mamuciej skoczni w austriackim Bad Mitterndorf. Zwyciężył lider PŚ Norweg Halvor… » więcej 2023-01-29, godz. 17:30 PŚ w skokach - Żyła: trochę męczyłem się w locie Moje lądowanie w finale nie było najlepsze, trochę męczyłem się w locie - przyznał w rozmowie z reporterem Eurosportu Piotr Żyła, który zajął szóste… » więcej 2023-01-29, godz. 17:30 Liga włoska - wpadki Milanu i Juventusu, uraz Milika Piłkarze Milanu ulegli Sassuolo 2:5, a Juventus Turyn, w którym wystąpili Wojciech Szczęsny i Arkadiusz Milik, przegrali z Monzą 0:2 w pierwszych niedzielnych… » więcej 2023-01-29, godz. 17:20 Ekstraklasa piłkarska - Legia - Korona 3:2 (opis1) Legia Warszawa - Korona Kielce 3:2 (2:0) Bramki: 1:0 Josue (24-karny), 2:0 Maik Nawrocki (36-głową), 3:0 Bartosz Kapustka (47), 3:1 Jewgienij Szykawka (65)… » więcej 2023-01-29, godz. 17:10 Wydarzenia sportowe w skrócie, niedziela 29 stycznia, 17.00 Przekazujemy skrót wiadomości sportowych: Novak Djokovic wygrał z greckim tenisistą Stefanosem Tsitsipasem 6:3, 7:6 (7-4), 7:6 (7-5) w finale wielkoszlemowego… » więcej 2023-01-29, godz. 17:10 Warmińsko-Mazurskie/ Konkurs na regionalną pamiątkę, w tym związaną z Kopernikiem Do 28 kwietnia będą przyjmowane zgłoszenia w konkursie na regionalne pamiątki Warmii i Mazur - poinformował Urząd Marszałkowski w Olsztynie. Prace mają… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »