Radio Opole » Kraj i świat
2022-12-08, 14:30 Autor: PAP

Kraków/ Odznaka Zasłużony dla Kultury Polskiej dla Franca Laery

Odznakę Zasłużony dla Kultury Polskiej odebrał w czwartek Franco Laera, włoski współpracownik i przyjaciel Tadeusza Kantora. Wręczenie wyróżnienia odbyło się w Krakowie w dniu 32. rocznicy śmierci reformatora XX-wiecznego teatru.

Uroczystość przekazania odznaczenia była jednym z punktów wernisażu wystawy "Milano… Obraz i rysunki Tadeusza Kantora z kolekcji Franco Laery" w Galerii-Pracowni Tadeusza Kantora, oddziale Cricoteki. Wyróżnienie w imieniu ministra kultury i dziedzictwa narodowego Piotra Glińskiego wręczyła dyrektor departamentu kultury i dziedzictwa narodowego w małopolskim urzędzie marszałkowskim Monika Gubała.


"Czuję się tutaj tak, jak u siebie w domu. Z pewnością moje relacje z Tadeusze Kantorem, Teatrem Cricot to jedne z najważniejszych wydarzeń w moim życiu" – powiedział Laera wspominając też przyjazdy do Polski w czasach PRL. Jego zdaniem w latach 70. i 80. Dla cudzoziemca przyjazd do Polski wiązał się z serią komplikacji, miało się też wrażenie, że wkracza się do jakiegoś więzienia. Laera podkreślił, że dla Kantora teatr był misją, a nie pracą zawodową.


Franco Laera poznał Tadeusza Kantora w drugiej połowie lat 70. XX w. Jak zaznaczył, był pod wrażeniem twórczości, działań teatralnych artysty z Krakowa, a w Mediolanie po premierze kantorowskiej "Umarłej klasy" (1977) nie mówiło się o niczym innym.


Laera został producentem spektakli Kantora we Włoszech. Artysta przekazywał mu swoje obrazy i rysunki za każdym razem, gdy Włoch przyjeżdżał do Krakowa lub na zakończenie międzynarodowych tournee Teatru Cricot 2. "Te prace, które otrzymałem, są dla mnie bardzo cenne, ponieważ były darami z serca. Dlatego też nie chcę ich nazywać kolekcją" - powiedział Laera.


Krakowska Cricoteka, dzięki dofinansowaniu z MKiDN, rozpoczęła cykl zakupów dzieł Kantora z kolekcji Laery. Pierwsze nabyte prace można oglądać na otwartej w czwartek wystawie "Milano…". Szczególną uwagę pracownicy Cricoteki zwracają na obraz "Bez tytułu" (1988). Artysta przekazał go Laerze na koniec swojego pobytu w Mediolanie jako dowód wdzięczności za pomoc na miejscu. W mieście tym Kantor pracował nad spektaklem "Nigdy tu już nie powrócę". Laera zorganizował mu w tym czasie, w willi Verdi, prywatną pracownię malarską. To w niej powstał cykl obrazów "Cholernie spadam!".


Odznakę Zasłużony dla Kultury Polskiej MKiDN nadaje osobom wyróżniającym się w tworzeniu, upowszechnianiu i ochronie kultury.


8 grudnia przypada 32. rocznica śmierci Tadeusza Kantora. Przed 2020 r. rocznice śmierci artysty były obchodzone happeningiem "Żywe pomniki" na ul. Kanoniczej. Widowisko gromadziło tłumy mieszkańców i turystów. W 2020 r. pokaz nie odbył się z powodu pandemii, w 2021 – z powodu śmierci Jana Książka, który występował jako obłożony tobołami Żyd Wieczny Wędrowiec. Od tego czasu happeningi nie są organizowane.


"Wraz z odejściem Jasia Książka skończyła się era +Żywych pomników+" – powiedziała w środę na konferencji prasowej dyrektor Cricoteki Natalia Zarzecka podkreślając, że byli aktorzy i współpracownicy Kantora wciąż przypominają o rocznicy, ale w inny sposób, np. poprzez wystawy.


Z okazji 32. rocznicy śmierci Kantora w czwartek wieczorem odbędzie się wernisaż drugiej okolicznościowej ekspozycji. W siedzibie przy ul. Nadwiślańskiej zwiedzający zobaczą obrazy i instalacje Romana Siwulaka na wystawie "Zamalowanie".


Tadeusz Kantor urodził się 6 kwietnia 1915 r. w Wielopolu Skrzyńskim, zmarł w Krakowie 8 grudnia 1990 r. nagle, na atak serca. Był reżyserem i scenografem teatralnym, malarzem. Do jego najbardziej znanych spektakli należą: "Umarła klasa", "Wielopole, Wielopole", "Niech sczezną artyści", "Nigdy tu już nie powrócę", "Dziś są moje urodziny". Kantor występował w swoich przedstawieniach, charakterystyczne były dla nich też manekiny. Określany jest reformatorem teatru XX wieku.(PAP)


autor: Beata Kołodziej


bko/ pat/


Kraj i świat

2023-01-29, godz. 17:50 Wielkopolskie/ Koniec powypadkowych utrudnień na dk nr 11 Przywrócono normalny ruch na drodze krajowej nr 11 w okolicach miejscowości Tarnowo (pow. obornicki, woj. wielkopolskie), gdzie w popołudniowym zderzaniu dwóch… » więcej 2023-01-29, godz. 17:50 PŚ w skokach – norweskie media: dzika i brutalna siła Graneruda Halvor Egner Granerud, który po drugi raz rzędu wygrał w niedzielę konkurs PŚ w skokach narciarskich na mamucim obiekcie w Bad Mitterndorf, określony został… » więcej 2023-01-29, godz. 17:50 Sudan Płd./ Władze: nie posłuchamy papieża i nadal będziemy karać za homoseksualizm Władze Sudanu Południowego nie będą tolerować homoseksualizmu - oświadczył minister informacji Michael Makuei Lueth w przededniu wizyty papieża Franciszka… » więcej 2023-01-29, godz. 17:50 Policja: ofiary wypadku w Podlaskiem nie miały zapiętych pasów bezpieczeństwa Ofiary niedzielnego wypadku na trasie ekspresowej S8 Warszawa-Białystok koło miejscowości Sikory Pawłowięta (Podlaskie), nie miały zapiętych pasów bezpieczeństwa… » więcej 2023-01-29, godz. 17:40 PŚ w skokach - Kubacki: nie był to mój najlepszy weekend 'Generalnie nie było to mój najlepszy weekend' - przyznał w rozmowie z reporterem Eurosportu Dawid Kubacki, który zajął 17. miejsce w niedzielnym konkursie… » więcej 2023-01-29, godz. 17:40 Ekstraklasa piłkarska - Legia - Korona 3:2 (opis2) Legia Warszawa - Korona Kielce 3:2 (2:0). Bramki: 1:0 Josue (24-karny), 2:0 Maik Nawrocki (36-głową), 3:0 Bartosz Kapustka (47), 3:1 Jewgienij Szykawka (65)… » więcej 2023-01-29, godz. 17:40 Czechy/ Wybierając Petra Pavla, Czesi ugruntowali pozycję kraju jako zdecydowanego zwolennika Ukrainy - pisze "New York… Czechy wybrały w sobotę Petra Pavla, emerytowanego generała NATO i nowicjusza politycznego na prezydenta, a wyborcy zdecydowanie odrzucili konkurencyjną kandydaturę… » więcej 2023-01-29, godz. 17:40 Australian Open - Djokovic: to wymagało ode mnie ogromnej energii emocjonalnej 'To wymagało ode mnie ogromnej energii emocjonalnej, żeby pozostać obecnym, skoncentrowanym' - powiedział serbski tenisista Novak Djokovic po zwycięstwie… » więcej 2023-01-29, godz. 17:30 PŚ w skokach - Żyła szósty w Bad Mitterndorf, wygrał Granerud (opis) Piotr Żyła zajął szóste miejsce w niedzielnym konkursie Pucharu Świata na mamuciej skoczni w austriackim Bad Mitterndorf. Zwyciężył lider PŚ Norweg Halvor… » więcej 2023-01-29, godz. 17:30 PŚ w skokach - Żyła: trochę męczyłem się w locie Moje lądowanie w finale nie było najlepsze, trochę męczyłem się w locie - przyznał w rozmowie z reporterem Eurosportu Piotr Żyła, który zajął szóste… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »