Radio Opole » Kraj i świat
2022-12-08, 13:50 Autor: PAP

W Muzeum Miasta Łodzi - podsumowanie Roku Romana Modzelewskiego

W Muzeum Miasta Łodzi odbędzie się w piątek międzynarodowy panel dyskusyjny poświęcony postaci Romana Modzelewskiego - jednego z pierwszych polskich dizajnerów, autora kultowego fotela RM58 i wybitnego łodzianina, który jest patronem mijającego roku.

Panel dyskusyjny "RM. Roman Modzelewski. Obecność. 2022" jest kolejnym - po wystawie, projekcie edukacyjnym oraz licznych spotkaniach oraz oprowadzaniach kuratorskich - wydarzeniem zaplanowanym w ramach trwającego w Łodzi Roku Romana Modzelewskiego.


"Zapraszamy na całodniowe wydarzenie w formie dyskusji panelowej, które poświęcone będzie znaczeniu pionierskich działań Romana Modzelewskiego dla współczesnej edukacji artystycznej, światowego designu i polskiej sztuki. Panelem chcemy podsumować dobiegający końca Rok Romana Modzelewskiego, którego inicjatorem jest nasze Muzeum" – podkreśliła dyrektorka Muzeum Miasta Łodzi (MMŁ) Magda Komarzeniec.


W otwartym dla publiczności spotkaniu wezmą udział pedagodzy z uczelni artystycznych, muzealnicy, historycy sztuki z kraju i zagranicy, przedstawiciele środowiska projektantów oraz firmy Vzór. Obecność zapowiedzieli eksperci m.in. z Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi i Krakowie, Design History Society i Kingston School of Art w Wielkiej Brytanii, Muzeum Narodowego w Warszawie i Centralnego Muzeum Włókiennictwa w Łodzi. Ich wspólną misją jest odkrywanie, przypominanie i udostępnianie publiczności ikon wzornictwa przemysłowego, pochodzących z Europy Środkowo-Wschodniej i przywrócenie ich dziedzictwa lokalnym i ponadnarodowym społecznościom.


"Prelegenci przybliżą m.in. historię słynnego fotela RM58 i opowiedzą o jego drodze do ponownego odkrycia jako ikony światowego designu. Przybliżą pokaz na słynnej wystawie Cold War Modern Projekt 1945-1970, organizowanej przez Muzeum Victorii i Alberta w Londynie, odkrywczość i wszechstronność eksperymentów artystycznych i projektowych profesora, rolę, jaką odegrał w tworzeniu innowacyjnego programu nauczania łódzkiej ASP, pedagogiczny i artystyczny wpływ Romana Modzelewskiego na kolejne pokolenia artystów i polską sztukę wzorniczą" - zapowiedział kierownik Działu Historycznego MMŁ Adam Klimczak.


W tym roku przypadała 110. rocznica urodzin Modzelewskiego (1912-97), uważanego za jednego z najważniejszych łódzkich twórców II połowy XX wieku, wszechstronnego artysty wyprzedzającego swoją epokę oraz współtwórcy i wykładowcy Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi. Do końca grudnia postać artysty i jego twórczość można poznawać w MMŁ na wystawie "RM. Roman Modzelewski. Sen o Łodzi". Składa się na nią ok. 150 obiektów: rzeźb, obrazów, reliefów, projektów łodzi oraz mebli, w tym oryginalne fotele RM56, RM57 i kultowy RM58.


"Roman Modzelewski był malarzem, projektantem, rzeźbiarzem, pedagogiem, żeglarzem i melomanem, który całe swoje twórcze życie i karierę zawodową związał z Łodzią. Można powiedzieć, że był pierwszym polskim dizajnerem, gdyż to właśnie on opatentował w latach 60. model fotela RM58, który zawojował praktycznie cały świat" – wyjaśnił Klimczak, który jest także kuratorem tej wystawy.


Opatentowany w 1962 r. RM58 zainteresował samego Le Corbusiera, a dziś znajduje się w kolekcji Victoria&Albert Museum w Londynie i jest sprzedawany w sklepie MoMA w Nowym Jorku; dzięki polskiej firmie Vzór został na nowo wdrożony do produkcji. Fotel wciąż jest popularny i zachwyca swoją prostą konstrukcją.(PAP)


Autorka: Agnieszka Grzelak-Michałowska


agm/ pat/


Kraj i świat

2023-01-27, godz. 06:20 Synoptyk IMGW: w piątek nadal duże zachmurzenie, możliwe słabe opady marznącej mżawki Piątek będzie kolejnym dniem z dużym zachmurzeniem. Jak powiedziała PAP synoptyk Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej Dorota Pacocha, więcej przejaśnień… » więcej 2023-01-27, godz. 06:20 „Jesteś księdzem, więc musisz być wrogiem” – 70 lat od procesu kurii krakowskiej 70 lat temu, 27 stycznia 1953 r., komunistyczni sędziowie wydali wyrok w procesie pokazowym duchownych kurii krakowskiej. Zapadły wyroki śmierci, dożywocia… » więcej 2023-01-27, godz. 06:20 Dziś Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu został ustanowiony przez ONZ, by uczcić pamięć 6 milionów Żydów zamordowanych przez Niemców podczas… » więcej 2023-01-27, godz. 06:20 USA/ W ostatnim dwudziestoleciu liczba diagnoz autyzmu wzrosła aż o 500 procent Liczba udokumentowanych przypadków zaburzeń ze spektrum autyzmu w niektórych stanach USA wzrosła w ostatnim 20-leciu aż o 500 proc. Najwięcej nowych przypadków… » więcej 2023-01-27, godz. 06:10 Lampy UV do paznokci uszkadzają DNA i powodują mutacje Urządzenia UV do suszenia i utwardzania lakieru do paznokci mogą stanowić większy problem dla zdrowia publicznego niż sądzono dotychczas. Naukowcy z Uniwersytetu… » więcej 2023-01-27, godz. 06:10 Obowiązkowe testy dla starszych kierowców pomagają zapobiegać wypadkom drogowym Liczba kolizji z udziałem pojazdów silnikowych znacząco spadła po tym, jak Japonia wprowadziła obowiązkowe testy przesiewowe funkcji poznawczych dla starszych… » więcej 2023-01-27, godz. 06:10 COVID-19 u ciężarnych kobiet może uszkadzać łożysko i zagrozić płodowi Łożysko u ciężarnych kobiet, które przeszły COVID-19 podczas ciąży może podlegać uszkodzeniom, co zagraża prawidłowemu rozwojowi płodu - wynika z… » więcej 2023-01-27, godz. 06:10 Oborniki/ Las w goglach VR - multimedialne centrum edukacji leśnej Z pomocą wirtualnej rzeczywistości możemy m.in. własnoręcznie posadzić drzewa, zasiąść w kabinie harwestera czy sprawdzić, jak drzewa pobierają wodę… » więcej 2023-01-27, godz. 06:10 Szwedzki komputer kwantowy trafi do biznesu Powstanie kopia kwantowego komputera działającego na Uniwersytecie Technicznym Chalmersa, która umożliwi przedsiębiorstwom, a także innym naukowcom dostęp… » więcej 2023-01-27, godz. 06:10 Prof. Brygida Kwiatkowska: wkrótce konsultacje ws. pilotażu programu opieki nad pacjentami z wczesnym zapaleniem sta… Być może już w przyszłym tygodniu będą ogłoszone konsultacje ws. pilotażu programu kompleksowej opieki nad pacjentem z wczesnym zapaleniem stawów - poinformowała… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »