Radio Opole » Kraj i świat
2022-12-08, 13:40 Autor: PAP

Chiny/ Miasta łagodzą restrykcje covidowe i wymogi okazywania „kodów zdrowia” w wielu miejscach

Chińskie miasta wprowadzają w życie złagodzone wytyczne walki z pandemią Covid-19. W Kantonie, na południu kraju, w czwartek nie trzeba już okazywać „kodów zdrowia” przy wejściu na lotnisko i stacje metra, a w Szanghaju zapowiedziano zniesienie takiego obowiązku w restauracjach.

Nagłe luzowanie utrzymywanych przez prawie trzy lata restrykcji zaskoczyło wielu mieszkańców i wywołało niepewność, jak lokalne władze poszczególnych miast i prowincji będą wprowadzały w życie nowe wytyczne rządu centralnego.


Zmiany dotyczą między innymi wszechobecnego systemu śledzenia przy użyciu technologii Big Data i tzw. kodów zdrowia na telefonach komórkowych. Do tej pory w wielu miejscach i środkach transportu wymagano okazywania ujemnych wyników testu na Covid-19 i skanowania kodów, które rejestrowały obecność w danym miejscu.


Chińskie koleje ogłosiły w środę, że pasażerowie nie będą już musieli okazywać „kodów zdrowia” ani ujemnych wyników badań na Covid-19 przy zakupie biletów, wejściu na stacje ani do pociągów.


W Kantonie, jednym z epicentrów trwającej w kraju fali zakażeń, od czwartku okazywanie kodów nie jest już wymagane również na stacjach metra. W Szanghaju, który wiosną przez dwa miesiące objęty był surowym lockdownem, kody nie będą od piątku potrzebne, by wejść do restauracji czy barów.


Komunikaty o rezygnacji ze sprawdzania „kodów zdrowia” i wyników badań wydało również wiele lotnisk, między innymi w Pekinie, Kantonie, Nankinie, Chongqingu, Chengdu, Kunmingu, Zhengzhou, Hangzhou i Wuhanie – wynika z zestawienia opublikowanego przez chińskie media.


Zgodnie z nowymi wytycznymi ujemne wyniki testów na koronawirusa wciąż są konieczne w niektórych miejscach, w tym w szkołach, domach opieki i szpitalach, a dużym firmom i instytucjom pozostawiono możliwość podjęcia własnych decyzji w tym zakresie.


Wielu Chińczyków cieszy się ze złagodzenia uciążliwych obostrzeń, ale niektórzy obawiają się dużej fali zakażeń, jakiej do tej pory zapobiegały surowe restrykcje. W Kantonie po ogłoszeniu zmian więcej mieszkańców zakłada maseczki ochronne nawet na świeżym powietrzu. Część osób gromadzi leki na wypadek zachorowania.


Władze starają się uspokajać mieszkańców, podkreślając, że dominujący obecnie wariant Omikron jest znacznie łagodniejszy niż pierwotna odmiana koronawirusa. Doradca chińskiego rządu ds. pandemii Feng Zijian ocenił w środę, że w pierwszej dużej fali infekcji w Chinach zakażonych może zostać około 60 proc. ludności, czyli około 840 mln osób.


Z Kantonu Andrzej Borowiak (PAP)


anb/ ap/


Kraj i świat

2023-01-27, godz. 06:40 Warszawa/ Wystawa prac Jerzego Dudy Gracza pt. „Preludium” - od soboty Wystawę dzieł artysty z Kolekcji Wrocławskiej, największego - poza kolekcją rodzinną - prywatnego zbioru malarstwa Jerzego Dudy Gracza będzie można oglądać… » więcej 2023-01-27, godz. 06:30 Lubelskie/ Maraton Teatralny w Gardzienicach – od piątku „Miłość i pogarda” na bazie mitologii norweskiej i polsko-słowiańskiej, „Ifigenia w Aulidzie” Eurypidesa, „Wesele” Wyspiańskiego - te spektakle… » więcej 2023-01-27, godz. 06:20 Synoptyk IMGW: w piątek nadal duże zachmurzenie, możliwe słabe opady marznącej mżawki Piątek będzie kolejnym dniem z dużym zachmurzeniem. Jak powiedziała PAP synoptyk Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej Dorota Pacocha, więcej przejaśnień… » więcej 2023-01-27, godz. 06:20 „Jesteś księdzem, więc musisz być wrogiem” – 70 lat od procesu kurii krakowskiej 70 lat temu, 27 stycznia 1953 r., komunistyczni sędziowie wydali wyrok w procesie pokazowym duchownych kurii krakowskiej. Zapadły wyroki śmierci, dożywocia… » więcej 2023-01-27, godz. 06:20 Dziś Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu został ustanowiony przez ONZ, by uczcić pamięć 6 milionów Żydów zamordowanych przez Niemców podczas… » więcej 2023-01-27, godz. 06:20 USA/ W ostatnim dwudziestoleciu liczba diagnoz autyzmu wzrosła aż o 500 procent Liczba udokumentowanych przypadków zaburzeń ze spektrum autyzmu w niektórych stanach USA wzrosła w ostatnim 20-leciu aż o 500 proc. Najwięcej nowych przypadków… » więcej 2023-01-27, godz. 06:10 Lampy UV do paznokci uszkadzają DNA i powodują mutacje Urządzenia UV do suszenia i utwardzania lakieru do paznokci mogą stanowić większy problem dla zdrowia publicznego niż sądzono dotychczas. Naukowcy z Uniwersytetu… » więcej 2023-01-27, godz. 06:10 Obowiązkowe testy dla starszych kierowców pomagają zapobiegać wypadkom drogowym Liczba kolizji z udziałem pojazdów silnikowych znacząco spadła po tym, jak Japonia wprowadziła obowiązkowe testy przesiewowe funkcji poznawczych dla starszych… » więcej 2023-01-27, godz. 06:10 COVID-19 u ciężarnych kobiet może uszkadzać łożysko i zagrozić płodowi Łożysko u ciężarnych kobiet, które przeszły COVID-19 podczas ciąży może podlegać uszkodzeniom, co zagraża prawidłowemu rozwojowi płodu - wynika z… » więcej 2023-01-27, godz. 06:10 Oborniki/ Las w goglach VR - multimedialne centrum edukacji leśnej Z pomocą wirtualnej rzeczywistości możemy m.in. własnoręcznie posadzić drzewa, zasiąść w kabinie harwestera czy sprawdzić, jak drzewa pobierają wodę… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »