Radio Opole » Kraj i świat
2022-12-08, 13:40 Autor: PAP

Niemcy/ Media: to niepokojące, że wśród planujących zamach stanu są byli oficerowie sił specjalnych Bundeswehry

"Obywateli Rzeszy" można by było uznać za ludzi, których nie trzeba traktować poważnie, jednak naprawdę niepokojące jest to, że wśród 52 mężczyzn i kobiet, o których mówi się, że planowali w Niemczech zamach stanu, są byli oficerowie sił specjalnych Bundeswehry - pisze w komentarzu portal dziennika "Sueddeutsche Zeitung" (SZ).

"Więc to mają być szefowie rządu i armii dla nowych, +lepszych+ Niemiec: potomek starego niemieckiego rodu szlacheckiego - którego jego własna rodzina nazywa +pomylonym+. Była poseł AfD związana z ezoteryką. Brodaty miłośnik przyrody, który prowadzi kursy outdoorowe w Lesie Frankońskim. Uprzednio skazany emeryt, który mieszka większość czasu w Brazylii, za całe zło na świecie obwinia na blogach +masonów+ i ma nadzieję, że po +zmianie systemu+ zostaną oni +wytępieni+ po wsze czasy" - napisano w środę na portalu "SZ".


Można by sobie "ułatwić sprawę i odrzucić tych ludzi jako dziwaków (...). Ludzi, których nie trzeba traktować poważnie, zgodnie z hasłem: demokracja musi znosić także takie typy. Ale to byłoby naiwne. Część z 52 oskarżonych, którzy podobno należą do +organizacji terrorystycznej+ planującej zbrojną zmianę systemu w Niemczech, pochodzi ze średniej warstwy społecznej. Są nauczycielami, lekarzami, przedsiębiorcami. To ludzie, którzy tak naprawdę powinni być filarami demokracji" - czytamy w komentarzu.


Portal przypomina, że już latem prokurator generalny Peter Frank ostrzegał przed radykalizacją grup prawicowych i oceniał, że środowisko tzw. Obywateli Rzeszy i ideologów spiskowych staje się coraz bardziej brutalne. Byłoby zaniedbaniem lekceważenie zagrożenia, jakie stwarza to środowisko - mówił wówczas Frank.


"Tak, ma rację. Bo oprócz cywilów w skład grupy wchodzą także byli, a nawet czynny członek jednostek specjalnych Bundeswehry, ludzie, którzy nie tylko mają dostęp do broni, ale także wiedzą, jak jej używać. To właśnie sprawia, że ujawniona obecnie komórka terrorystyczna jest tak niebezpieczna" - uważa "SZ".


Podczas akcji niemieckiej policji i służb specjalnych w środę zatrzymano 25 osób podejrzanych o uczestnictwo lub wspieranie grupy terrorystycznej powiązanej ze skrajnie prawicową, zdelegalizowaną organizacją tzw. Obywateli Rzeszy. Celem grupy było przeprowadzenie zamachu stanu i ustanowienie nowej władzy w Niemczech - przekazała prokuratura.


Z Berlina Berenika Lemańczyk (PAP)


bml/ adj/


Kraj i świat

2023-02-07, godz. 09:00 Turcja/ Uwięzieni pod gruzami zamieszczają w mediach nagrania z prośbą o pomoc Osoby uwięzione pod gruzami budynków, które zawaliły się w wyniku trzęsienia ziemi, piszą tweety i zamieszczają relacje na żywo w mediach społecznościowych… » więcej 2023-02-07, godz. 09:00 Świętokrzyskie/ Po zderzeniu pięciu pojazdów zablokowana dk 74 Zablokowana jest droga krajowa nr 74 w miejscowości Przyjmo (Świętokrzyskie), gdzie we wtorek rano zderzyło się pięć pojazdów - poinformował st. kpt… » więcej 2023-02-07, godz. 08:50 Szef MON: ćwiczenia z zestawami Patriot mają charakter odstraszający, pokazujemy gotowość bojową (krótka) Prowadzone ćwiczenia z zestawami Patriot mają charakter odstraszający agresora. Pokazujemy gotowość bojową Wojska Polskiego - podkreślił we wtorek minister… » więcej 2023-02-07, godz. 08:50 SG: w poniedziałek z Ukrainy do Polski odprawiono 16,6 tys. osób, a z Polski do Ukrainy - 18 tys. W poniedziałek z Ukrainy do Polski przyjechało 16,6 tys. osób, a z Polski do Ukrainy wyjechało 18 tys. osób - podała we wtorek Straż Graniczna. » więcej 2023-02-07, godz. 08:50 Naukowcy z PG szukają sposobów na zużyte łopaty turbin wiatrowych Międzywydziałowy zespół badawczy z Politechniki Gdańskiej szuka sposobów na energooszczędny sposób recyklingu wyeksploatowanych łopat turbin wiatrowych… » więcej 2023-02-07, godz. 08:40 Siarczyste mrozy pod Tatrami; minus 28,5 stopni na tzw. biegunie zimna We wtorek nad Tatrami zaświeciło słońce, a temperatury mocno spadły poniżej zera. W Zakopanem termometry wskazały minus 17 st.C., a na tzw. biegunie zimna… » więcej 2023-02-07, godz. 08:40 Syria/ Organizacja ratunkowa: setki rodzin pozostają uwięzione pod gruzami po trzęsieniu ziemi Setki rodzin w Syrii pozostają uwięzione pod gruzami budynków zawalonych w wyniku trzęsień ziemi, jakie nawiedziły w poniedziałek Syrię i Turcję - przekazał… » więcej 2023-02-07, godz. 08:40 A.Mularczyk: chcielibyśmy, by Kongres USA i Senat wezwały Niemcy do wypłaty Polsce reparacji W przyszłości chcielibyśmy doprowadzić do tego, by i w Kongresie, i w Senacie USA poparta została, zarówno przez Republikanów, jak i Demokratów, rezolucja… » więcej 2023-02-07, godz. 08:40 W wieku 60 lat zmarł aktor Wojciech Walasik W wieku 60 lat zmarł aktor teatralny i filmowy Wojciech Walasik - poinformowała Akademia Muzyczna w Łodzi, której artysta był w przeszłości wykładowcą… » więcej 2023-02-07, godz. 08:40 GDDKiA: Lokalna śliskość, opady śniegu i mgły utrudniają jazdę kierowcom Lokalna śliskość w woj. warmińsko-mazurskim, opady śniegu w południowej i wschodniej Polsce oraz mgły mogą utrudniać jazdę kierowcom - poinformowała… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »