Radio Opole » Kraj i świat
2022-12-08, 10:30 Autor: PAP

Schetyna: opozycja powinna przyjąć wspólną strategię ws. komisji ds. polityki energetycznej

Opozycja powinna przyjąć wspólną strategię w sprawie komisji ds. polityki energetycznej - uważa były szef PO, poseł KO Grzegorz Schetyna. Jego zdaniem, PO i PSL powinny wspólnie podjąć decyzję w kwestii delegowania przedstawicieli do tej komisji.

Schetyna był pytany w czwartek w TVN24, czy jego zdaniem opozycja, Koalicja Obywatelska, powinna skierować swoich przedstawicieli do komisji w sprawie zbadania rosyjskich wpływów na bezpieczeństwo Polski, w tym energetyczne, w latach 2007-2022, czy raczej powinna ją zbojkotować.


"Uważam, że opozycja powinna powiedzieć w tej sprawie jednym głosem, powinna przyjąć wspólną strategię" - powiedział Schetyna.


"Będziemy o tym rozmawiać, ale (...) jeżeli bojkotujemy taką komisję, to tak naprawdę decydujemy się, że zostawiamy wszystko w rękach PiS-owskiej propagandy, bo to przecież będzie część propagandy politycznej skierowanej przeciwko rządom Platformy i PSL-u, personalnie przeciwko Donaldowi Tuskowi, premierowi ówczesnemu, i pewnie wicepremierowi Waldemarowi Pawlakowi, który zajmował się tymi kwestiami (energetycznymi)" - powiedział.


"Uważam, że to musi być nasza wspólna decyzja z PSL-em, bo razem wspólnie tworzyliśmy tamten rząd i wspólnie powinniśmy dzisiaj prowadzić politykę mówienia prawdy o tamtym czasie" - dodał.


Schetyna zaznaczył też, że KO złożyło wniosek o powołanie sejmowej komisji śledczej, jednak politycy PiS zaproponowali komisję weryfikacyjną. "Dla mnie skandalem, absurdem i rzeczą, o której trzeba bardzo głośno mówić, jest sankcja, która może na dziesięć lat wyeliminować z życia publicznego osoby inkryminowane czy oskarżane przez tę komisję" - mówił o uprawnieniach, jakie ma mieć komisja proponowana przez PiS. Jego zdaniem jest to "bat na opozycję".


Na początku grudnia PiS złożył w Sejmie projekt ustawy o Państwowej Komisji ds. badania wpływów rosyjskich na bezpieczeństwo wewnętrzne RP w latach 2007-2022. Ma ona funkcjonować na zasadach podobnych do komisji weryfikacyjnej ds. reprywatyzacji warszawskiej.


PiS poinformowało, że Państwowa Komisja ds. badania wpływów rosyjskich na bezpieczeństwo wewnętrzne RP w latach 2007-2022 ma się składać z 9 członków powoływanych i odwoływanych przez Sejm, a na jej czele ma stanąć przewodniczący wybierany spośród członków komisji.


Komisja ma analizować m.in. czynności urzędowe, tworzenie, powielanie, udostępnianie informacji osobom trzecim; wpływanie na treść decyzji administracyjnych; wydawanie szkodliwych decyzji; składanie oświadczeń woli w imieniu organu władzy publicznej lub spółki; zawieranie umów czy dysponowanie środkami publicznymi lub spółki.


Decyzje, które ma móc podjąć komisja to m.in.: uchylenie decyzji administracyjnej wydanej w wyniku wpływów rosyjskich, wydanie zakazu pełnienia funkcji związanych z dysponowaniem środkami publicznymi do 10 lat oraz cofnięcie i zakaz poświadczania bezpieczeństwa na 10 lat.


Pod koniec października klub parlamentarny KO poinformował o złożeniu w Sejmu projektu uchwały ws. powołania Komisji Śledczej do zbadania prawidłowości, legalności oraz celowości działań podejmowanych przez organy i instytucje publiczne w celu zapobiegania i przeciwdziałania wpływom zagranicznych służb specjalnych na politykę energetyczną Polski w okresie od 1 lipca 2013 r. do 20 października 2022 r., a także zaniechań w zakresie wykrycia tychże wpływów.(PAP)


Autor: Daria Kania


dka/ mok/


Kraj i świat

2024-03-29, godz. 05:50 Od 1 kwietnia refundowane będzie leczenie dla ciężarnych kobiet chorych na SMA Od 1 kwietnia refundowane będzie leczenie nusinersenem dla kobiet chorych na rdzeniowy zanik mięśni (SMA) będących w ciąży - zdecydowało Ministerstwo Zdrowia… » więcej 2024-03-29, godz. 05:50 Ludzkie mózgi staja się coraz większe Od lat 30. XX wieku rozmiar mózgów ludzi cały czas się zwiększał - wskazuje obejmujące kilka dekad badanie. Taka zmiana może zmniejszać ryzyko demenc… » więcej 2024-03-29, godz. 05:50 Brazylia/ B. prezydent Bolsonaro wystąpił do sądu o zgodę na wyjazd do Izraela Były prezydent Brazylii Jair Bolsonaro, podejrzewany o przygotowywanie zamachu stanu po wyborach w 2022 roku, wystąpił do Sądu Najwyższego o zwrot zatrzymanego… » więcej 2024-03-29, godz. 05:40 PAP planuje (piątek, 29 marca) Przekazujemy informacje o planowanych na piątek materiałach własnych i ważniejszych obsługach: W godzinach 5.30-10.00 nadamy m.in.: - tekst o Wielkim… » więcej 2024-03-29, godz. 05:40 Dziś w kraju i na świecie (piątek, 29 marca) Dziś jest piątek, osiemdziesiąty dziewiąty dzień w roku. Wschód słońca o godz. 05.18, zachód o godz. 18.04. Imieniny obchodzą: Cyryl, Eustazja, Marek… » więcej 2024-03-29, godz. 05:00 "Rzeczpospolita": Ojcowie nie chcą angażować się w opiekę nad dziećmi Tylko 4 proc. uprawnionych mężczyzn korzysta z urlopu rodzicielskiego - wynika z danych ZUS, które opisuje piątkowa 'Rzeczpospolita.' » więcej 2024-03-29, godz. 05:00 Dowództwo Operacyjne : Uwaga, w polskiej przestrzeni powietrznej operują polskie i sojusznicze statki powietrzne Dzisiejszej nocy obserwowana jest intensywna aktywność lotnictwa dalekiego zasięgu Federacji Rosyjskiej, związana z uderzeniami rakietowymi wykonywanymi na… » więcej 2024-03-29, godz. 04:30 Ukraina/ Armia: rosyjskie lotnictwo wystrzeliło rakiety manewrujące Na Ukrainie ogłoszono w piątek alarm powietrzny na terenie całego kraju w związku z wystrzeleniem rakiet manewrujących przez rosyjskie bombowce strategiczne… » więcej 2024-03-29, godz. 03:10 Indie/ Dmytro Kuleba wezwał Indie, by stanęły po stronie Ukrainy Minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kuleba wezwał Indie, aby stanęły po stronie Kijowa, twierdząc, że bliskie stosunki tego kraju z Rosją opierają… » więcej 2024-03-29, godz. 02:00 USA/ Wojsko: zniszczyliśmy cztery drony wystrzelone przez Huti Wojsko amerykańskie poinformowało w czwartek, że zniszczyło cztery bezzałogowe drony wystrzelone w Jemenie przez wspierane przez Iran siły Huti w kierunku… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »