Radio Opole » Kraj i świat
2022-12-08, 09:30 Autor: PAP

Kosiniak-Kamysz: złożymy wniosek o poszerzenie porządku obrad Sejmu m.in. o rządowy projekt ustawy wiatrakowej

Złożymy wniosek o poszerzenie porządku obrad przyszłotygodniowego posiedzenia Sejmu o projekty PSL oraz rządowy ustawy wiatrakowej. Jesteśmy w stanie poprzeć propozycję rządową, niech premier nie ogląda się na malkontentów z Solidarnej Polski - podkreślił szef PSL Władysław Kosiniak-Kamysz.

Kosiniak-Kamysz pytany był w czwartek w radiu TOK FM, dlaczego 1 grudnia mówił, że jest zaszczycony obecnością premiera Mateusza Morawieckiego na posiedzeniu zarządzanego przez PSL parlamentarnego zespołu ds. energii odnawialnej, a jeszcze kilka miesięcy temu nazywał szefa rządu "patologicznym kłamcą".


"To nie chodzi o towarzyskie zaszczycenie" - podkreślił szef PSL. "Tylko jeśli premier polskiego rządu, niezależnie kto nim jest, przychodzi na zespół parlamentarny, na którym byli posłowie Platformy, Lewicy i Polski 2050, czyli wszystkich liczących się większych klubów czy kół parlamentarnych, to jest duże wydarzenie" - zauważył polityk. Jak dodał, ludowcom zależy na tym, by "uruchomić wiatraki, fotowoltaikę, biogazownie".


Pytany, czy premier coś w tej sprawie zrobi oraz czy złożył jakieś obietnice, lider PSL ocenił, że widać, że pozycja szefa rządu "jest słaba po prostu". "Myślę, że przychodząc do nas oczekiwał odpowiedzi na pytanie, czy opozycja, partie demokratyczne, są w stanie poprzeć jego ustawę likwidującą zasadę 10H, czyli odblokowującą wiatraki na lądzie" - dodał.


"Usłyszał, że nie tylko jesteśmy w stanie poprzez swoje ustawy, ale też ustawę rządową oraz żeby się nie oglądał na malkontentów z Solidarnej Polski, którzy blokują od miesięcy tańszy prąd dla Polaków. Bo to jest tańszy prąd w efekcie" - podkreślił Kosiniak-Kamysz.


"Na najbliższym posiedzeniu Sejmu zgłosimy wniosek, by poszerzyć porządek obrad o nasz projekt, ale też o projekt rządowy" - zapowiedział. Kolejne posiedzenie Sejmu odbędzie się w przyszłym tygodniu (13-14 grudnia).


Na pytanie, czy premier obiecał, że Sejm zajmie się szybko projektem ustawy wiatrakowej, Kosiniak-Kamysz odparł, że szef rządu "powiedział enigmatycznie, że będzie przyspieszał te prace". "Na pewno wysłał też sygnał do Brukseli, że rozmawia z partiami opozycyjnymi, by spełniać kamienie milowe. To ważne dla nas" - podkreślił.


Premier Morawiecki powiedział podczas posiedzenia zespołu, że dyskusje w ramach jego obozu politycznego ws. ustawy 10H zakończyły się. "Mogę się zobowiązać, że (ustawa ta -PAP) będzie procedowana szybciej niż dotąd" - podkreślił. Dodał, że rząd chce szybko wyjść z ustawą ws. ułatwień instalowania OZE przez firmy.


Ustawa wiatrakowa, inaczej zwana 10H, jest jednym z 37 kamieni milowych, które Polska ma zrealizować, aby spełnić wymogi wynikające z Instrumentu na rzecz Odbudowy i Zwiększania Odporności, by uruchomić środki z Krajowego Planu Odbudowy (KPO).


Przepisy projektowanej przez rząd nowelizacji zakładają, że lokalne społeczności będą mogły zdecydować o zasadach lokalizowania nowych inwestycji dotyczących lądowych elektrowni wiatrowych. Dotyczyć to będzie także dalszego rozwoju budownictwa mieszkalnego w sąsiedztwie tych elektrowni. Jednocześnie przepisy gwarantują mieszkańcom gmin, które zdecydują się uwolnić lokalizację okolicznych terenów pod zabudowę nowej infrastruktury wiatrowej, maksymalizację bezpieczeństwa eksploatacji tej infrastruktury. Ponadto, inwestorzy są zobowiązani do wykorzystania najnowszych technologii, co minimalizuje oddziaływanie elektrowni na środowisko.


Utrzymana ma zostać także podstawowa zasada lokalizowania nowej elektrowni wiatrowej, zgodnie z którą taki obiekt może powstać wyłącznie na podstawie Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego (MPZP). Obowiązek sporządzenia MPZP lub jego zmiany na potrzeby inwestycji będzie jednak dotyczyć obszaru prognozowanego oddziaływania elektrowni wiatrowej, a nie jak dotąd obszaru wyznaczonego zgodnie z zasadą 10H (tj. dla obszaru w promieniu wyznaczonym przez odległość równą dziesięciokrotności całkowitej wysokości projektowanej elektrowni wiatrowej do zabudowy mieszkaniowej).(PAP)


Autorka: Sylwia Dąbkowska-Pożyczka


sdd/ par/


Kraj i świat

2023-02-06, godz. 23:20 USA/ Gallup: Nie spada społeczne poparcie pomocy dla Ukrainy Prawie 2/3 Amerykanów opowiada się za dalszym wspieraniem Ukrainy w odzyskiwaniu zajętego terytorium - wynika z opublikowanego w poniedziałek sondażu pracowni… » więcej 2023-02-06, godz. 23:00 Liga hiszpańska - 20. kolejka Wyniki 20. kolejki hiszpańskiej ekstraklasy piłkarskiej: poniedziałekRayo Vallecano 2 - Rodrigo Ely 54-samob., Alvaro Garcia 63Almeria 0niedzielaBarcelona… » więcej 2023-02-06, godz. 23:00 Włochy/ Straż Przybrzeżna udzieliła pomocy 500 migrantom na dryfującym kutrze Włoska Straż Przybrzeżna udzieliła pomocy około pięciuset migrantom na dryfującym kutrze w Cieśninie Sycylijskiej- podała w poniedziałek wieczorem Ansa… » więcej 2023-02-06, godz. 22:50 Komunikat Totalizatora Sportowego (06-02-2023) Komunikat Totalizatora Sportowego Totalizator Sportowy Spółka z o.o. podaje wylosowane liczby w dniu 2023-02-06 o godz. 22:00W zakładach Mini Lotto wylosowano1… » więcej 2023-02-06, godz. 22:50 Po posiedzeniu klubu KO: zaczynamy budować własne listy Koalicja Obywatelska zaczyna budować własne listy na wybory - powiedział po posiedzeniu klubu KO Jan Grabiec. Wspólna lista się oddala, bo ile można prosić… » więcej 2023-02-06, godz. 22:50 Komunikat Totalizatora Sportowego (06-02-2023) Komunikat Totalizatora Sportowego Totalizator Sportowy Spółka z o.o. podaje ilości i wysokości wygranych w grach losowychw dniu 2023-02-06 o godz. 22:00Ekstra… » więcej 2023-02-06, godz. 22:50 Grodzki: jeżeli Sejm odrzuci poprawki Senatu do ustawy o SN, bierze na siebie odpowiedzialność za perturbacje wokół… Jeżeli Sejm głosami większości odrzuci poprawki Senatu do nowelizacji ustawy o Sądzie Najwyższym, bierze na siebie odpowiedzialność za ewentualne dalsze… » więcej 2023-02-06, godz. 22:50 Liga włoska - 21. kolejka Wyniki 21. kolejki włoskiej ekstraklasy piłkarskiej: poniedziałekVerona 1 - Cyril Ngonge 51 Lazio 1 - Pedro 45Monza 2 - Andrea Petagna 32, Matteo Pessina… » więcej 2023-02-06, godz. 22:40 Ukraina/ Po katastrofie w Browarach ministrowie nie mogą latać śmigłowcami Po katastrofie w Browarach pod Kijowem, w której 18 stycznia zginął ówczesny szef MSW Ukrainy Denys Monastyrski, ukraińscy ministrowie nie mogą latać śmigłowcami… » więcej 2023-02-06, godz. 22:30 W. Brytania/ Liz Truss: nie zamierzam zabiegać o powrót na stanowisko premiera Była brytyjska premier Liz Truss zapewniła w poniedziałek, że nie żałuje czasu spędzonego na Downing Street, ale nie zamierza zabiegać o powrót na to… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »