Radio Opole » Kraj i świat
2022-12-07, 23:30 Autor: PAP

Sejmik woj. śląskiego powołał komisję ds. inwestycji rządowych

Sejmik woj. śląskiego powołał w środę późnym wieczorem doraźną komisję sejmiku ds. analizy inwestycji kolejowych i innych inwestycji, realizowanych przez administrację rządową w kontekście ich wpływu na realizację zadań samorządu woj. śląskiego.

Prawo i Sprawiedliwość straciło większość w Sejmiku woj. Śląskiego w trakcie ostatniej sesji 21 listopada br., po tym jak marszałek regionu Jakub Chełstowski utworzył w Sejmiku klub „Tak! Dla Polski” i wraz z trójką innych dotychczasowych radnych PiS głosował wspólnie z dotychczasową opozycją, m.in. wybierając nowy zarząd województwa.


Kilka dni później regionalne struktury Platformy Obywatelskiej zapowiedziały zwołanie sesji sejmiku w najpilniejszych, jak argumentowały, kwestiach, wśród nich potrzeby skoordynowania spraw związanych z wytyczaniem przebiegu szybkiego połączenia kolejowego Katowic z Ostrawą, które ma powstać w ramach CPK.


Na środowej nadzwyczajnej sesji późnym wieczorem zdecydowano o powołaniu doraźnej czteroosobowej komisji sejmiku ds. analizy inwestycji kolejowych i innych inwestycji realizowanych przez administrację rządową w kontekście ich wpływu na realizację zadań samorządu woj. śląskiego. Jej przewodniczącym został Grzegorz Wolnik z Koalicji Obywatelskiej.


Jak napisano w uchwale, przedmiotem działań komisji będzie analiza wpływu inwestycji rządowych, w tym kolejowych, na: możliwość niezakłóconej realizacji przez organy woj. śląskiego Strategii Rozwoju Woj. Śląskiego, na infrastrukturę zarządzaną przez jednostki woj. śląskiego, w tym zwłaszcza na drogi wojewódzkie, na obszary chronione, których ochrona leży w kompetencjach województwach i na zadania związane z planowaniem przestrzennym.


Uchwała wskazuje też, że zakres działania komisji ma obejmować analizę tych inwestycji, a także zagadnienia dotyczące ich realizacji, w tym wspieranie marszałka i zarządu woj. śląskiego w wykonywaniu ich kompetencji bezpośrednio związanych realizację tych inwestycji.


Z kolei w uzasadnieniu napisano, że inwestycje prowadzone przez administrację rządową, w tym inwestycje kolejowe związane z Centralnym Portem Komunikacyjnym i związane z nim realizacje linii kolei dużych prędkości, mają kluczowe znaczenie dla rozwoju regionu, jednak obok planowanych korzyści mogą wywierać istotny wpływ na zadania realizowane przez władze woj. śląskiego.


Wskazano przy tym na zadania z zakresu: Strategii Rozwoju Woj. Śląskiego, utrzymania infrastruktury zarządzanej przez wojewódzkie jednostki organizacyjne i zapewniania odpowiedniej ochrony wartości przyrodniczych znajdujących się na obszarze woj. śląskiego.


„W związku z powyższym jest pożądane, aby władze województwa miały możliwość analizy procesu projektowania inwestycji realizowanych przez organy administracji rządowej, w kontekście zadań realizowanych przez województwo samorządowe, w tym wydawanie opinii w sprawie tych inwestycji” – wskazuje uzasadnienie do uchwały.


„Celowe jest więc powołanie doraźnej komisji, której zadaniem będzie monitorowanie postępów inwestycji realizowanych przez organy administracji rządowej” - precyzuje uzasadnienie.


Zapowiadając sesję sejmiku dotyczącą m.in. tego tematu szef śląskich struktur PO Wojciech Saługa diagnozował, że samorząd woj. śląskiego powinien wziąć część odpowiedzialności za koordynację spraw związanych z wytyczaniem przebiegu mającego powstać w ramach CPK szybkiego połączenia kolejowego Katowic z Ostrawą – szczególnie w kontekście odbywających się protestów lokalnych społeczności, a także pojawiających się na tle przebiegu linii sporów pomiędzy tymi społecznościami.


Na początku listopada br. ulicami Katowic przeszedł protest przeciw budowie nowej linii kolejowej, mającej połączyć Katowice z Ostrawą, w ramach inwestycji w CPK. Ok. 200 osób sprzeciwiało się wykupowi ich domów i gruntów, ale też samej inwestycji w centralne lotnisko.


Mieszkańców wspierają lokalne samorządy, w tym władze Katowic. Proponują, aby zamiast nowego przebiegu w gęsto zaludnionym obszarze, inwestycję o statusie Kolei Dużej Prędkości (KDP) oprzeć o modernizowane istniejące linie kolejowe.


Jak informuje spółka CPK na swoim portalu, obecnie trwają prace nad wyborem optymalnego wariantu przebiegu nowej linii kolejowej nr 170. "Dzięki informacjom zebranym w toku prac nad projektem, na podstawie wcześniej istniejących wariantów (…), wyznaczyliśmy cztery docelowe warianty, które poddane zostaną analizie wielokryterialnej. Spośród nich, pod koniec tego roku, wybrany zostanie wariant inwestorski” – wskazuje inwestor.(PAP)


autor: Mateusz Babak


mtb/wr/


Kraj i świat

2023-02-04, godz. 09:20 Liga NBA - wyniki, tabele Wyniki piątkowych meczów koszykarskiej ligi NBA: Boston Celtics - Phoenix Suns 94:106Detroit Pistons - Charlotte Hornets 118:112Houston Rockets - Toronto… » więcej 2023-02-04, godz. 09:20 Prof. A. Fabianowski: Krasiński pisał, że Rosjanie pragną podbojów, by założyć innym kajdany, które sami nosz… Zdaniem Krasińskiego Rosja nigdy nie odrobiła lekcji demokratycznej, Rosjanie zawsze żyli w niewoli i czuli się nią upodleni. Jak pisał: 'Stąd w nich ta… » więcej 2023-02-04, godz. 09:20 Prezydent Duda zainaugurował charytatywne zawody w narciarstwie alpejskim (opis) Prezydent Andrzej Duda zainaugurował w sobotę charytatywne zawody w narciarstwie alpejskim '12H Slalom Maraton Zakopane 2023'. Dziękował organizatorom i uczestnikom… » więcej 2023-02-04, godz. 09:10 KGP: ponad 28 tys. zgłoszeń wpłynęło na policyjne skrzynki "Stop agresji drogowej" Na policyjne skrzynki 'Stop agresji drogowej' wpłynęło w ub. roku ponad 28 tysięcy zgłoszeń. To nieco więcej niż w roku 2021, gdy było ich trochę ponad… » więcej 2023-02-04, godz. 09:00 Europosłanka Fotyga: mam nadzieję, że uda się wyciągnąć Saakaszwiliego z więzienia; Polska jest w to zaangażo… Mam nadzieję, że uda się wyciągnąć byłego prezydenta Gruzji Micheila Saakaszwiliego z więzienia. Polska dyplomacja i prezydent są zaangażowani w mediacje… » więcej 2023-02-04, godz. 09:00 USA/ Prokurator generalny zaakceptował przekazanie skonfiskowanych rosyjskich aktywów na rzecz Ukrainy Prokurator generalny USA Merrick Garland zaakceptował przekazanie skonfiskowanych rosyjskich aktywów na rzecz odbudowy Ukrainy - powiadomiła w sobotę agencja… » więcej 2023-02-04, godz. 08:40 Podkarpackie/ Na drogach regionu zalega błoto pośniegowe, na lokalnych drogach ślisko Na Podkarpaciu w sobotę rano wszystkie drogi wojewódzkie i krajowe są przejezdne - poinformowały PAP służby odpowiedzialne za ich utrzymanie. Na większości… » więcej 2023-02-04, godz. 08:40 Karkonosze/ W górach bardzo silny wiatr i trzeci stopień zagrożenia lawinowego Z bardzo trudnymi warunkami atmosferycznymi muszą liczyć się turyści, którzy w sobotę chcą udać się w Karkonosze. W górnych partiach gór wieje bardzo… » więcej 2023-02-04, godz. 08:40 SG: w piątek z Ukrainy do Polski odprawiono 21 tys. osób, a z Polski do Ukrainy - 18,7 tys. W piątek z Ukrainy do Polski przyjechało 21 tys. osób, a z Polski do Ukrainy wyjechało 18,7 tys. osób - podała w sobotę Straż Graniczna. Od 24 lutego ub… » więcej 2023-02-04, godz. 08:40 Małopolskie/ Drogi przejezdne, ale panują na nich trudne warunki Trudne warunki panują w sobotę rano na drogach w województwie małopolskim. Nawierzchnie są śliskie, a problemy potęguje śnieg nawiewany na nie przez silny… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »